Opony – temat bliski każdemu kierowcy. To one są odpowiedzialne za fizyczny kontakt samochodu z nawierzchnią. Od tego z jakich opon korzystamy zależą więc osiągi, bezpieczeństwo oraz koszty eksploatacji pojazdu. Nie wiesz jakie opony wybrać? Zastanawiasz się, czy konkretne opony będą pasować oraz, czy spełnią Twoje oczekiwania? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat “gum”.
Jak czytać rozmiar opon?
Najłatwiej bedzie opisać to na przykładzie ze zdjęcia. Patrząc na bok opony zauważymy taki ciąg liczb: 205/55 R16. Co to wszystko znaczy?
Pierwsza liczba to szerokość przekroju opony podana w milimetrach, czyli ile mierzy opona od wewnętrznej do zewnętrznej strony.
Druga liczba (po ukośniku) to współczynnik proporcji dla tego rozmiaru do wysokości opony. W naszym przypadku ta wartość to 55, co oznacza, że wysokość opony to 55% przekroju, czyli 55% z 205 milimetrów.
Kolejna informacja jest wyrażona literą – w większości przypadków będzie to litera. R oznacza, że konstrukcja opony jest radialna. Ta metoda budowy to standard dla prawie wszystkich opon. Tuż za literą R znajdziemy dwucyfrową liczbę – w tym przypadku 16. Oznacza to, że średnica felgi dla tej opony wynosi 16 cali, czyli jest przeznaczona do montażu na felgach o średnicy 16 cali.
Indeks prędkości
Na każdej oponie znajdziemy też Indeks wyrażony literą alfabetu (ew. z liczbą). Indeks prędkości określa po prostu prędkość maksymalną z jaką bezpiecznie może poruszać się auto wyposażone w to ogumienie. To zdolność opony do radzenia sobie z przeciążeniami, a także daje wgląd w skuteczność hamowania. Zasada jest taka, ze im dalej w głąb alfabetu, tym indeks jest wyższy – im dalej od A i bliżej Z, to na takiej oponie można jeździć z wyższą prędkością.
Jak sprawdzić rok opony?
Sprawdzenie wieku opony to stosunkowo prosta czynność. Każdy producent ma obowiązek umieszczać na zewnętrznej stronie ogumienia informację na temat tego, kiedy konkretna opona została wyprodukowana, która jest zawarta w kodzie DOT. Ten kod należy zlokalizować na bocznej ścianie opony – tam gdzie jest nazwa producenta. Jednym z elementów DOT jest owalna ramka z czterema cyframi. Dwie pierwsze to tydzień, a dwie kolejne oznaczają rok produkcji opony. Czyli 0816 oznacza, że opony zostały wyprodukowane w 08 tygodniu 2016 roku. To ważna informacja, bo nawet nowe opony mogą wykazywać oznaki zużycia po długim leżakowaniu. Nowa guma na ogół zapewnia lepszą przyczepność i jest mniej wrażliwa na warunki otoczenia. Dlatego nowe opony nie powinny być starsze niż trzy lata.
Ile lat mogą mieć opony?
W Polsce nie ma regulacji prawnych, które dyktowałyby maksymalny dopuszczalny wiek opony. Prawda jest jednak taka, że wraz z upływem czasu opony coraz bardziej tracą swoje właściwości. Wydłuża się droga hamowania i pogarszają się opory toczenia. Wiek opony to bezpieczeństwo i dlatego nie wolno tego lekceważyć. Przyjmuje się, że jeżeli opony osiągnęły już wiek 10 lat, to bez względu na ilość bieżnika należy zdecydować się na ich wymianę. Nie zawsze jednak trzeba czekać całą dekadę, bo gumy mogą starzeć się szybciej – żywotność skraca intensywna eksploatacja. Na dodatek jeżeli na opony działają wysokie temperatury oraz promieniowanie typu UV, to szybciej stają się porowate. Przyjmuje się, że przebieg opony to około 50 tys. kilometrów.
Jak dobrać opony do felg?
Odpowiedni dobór opon do felg determinują dane techniczne obręczy. Najbardziej istotne dane z punktu widzenia dopasowania opon są średnica felgi oraz jej szerokość. To właśnie te dwa rozmiary wyrażane są w calach i zwykle są podawane razem oraz przedzielone literą C. Np. Opona 16×7 ma średnicę 16 cali i szerokość 7 cali. Obowiązuje zasada, że średnica felgi musi być taka sama jak średnica opony. Inaczej wygląda w przypadku szerokości – tutaj jest miejsce na pewną tolerancję. Jak ustaliliśmy w akapicie o rozmiarach opon, ich szerokość jest podawana w milimetrach. Z kolei szerokość felgi wyrażana jest w calach. W praktyce szerokość felgi i opony musi być podobna, ale trudno dopasować do siebie dwie zupełnie inne wartości liczbowe z różnych systemów miar. Dlatego warto skorzystać z przelicznika w tabeli poniżej:
Kiedy zmienić opony na letnie?
Ogólnie stosowana zasada mówi o tym, że opony zimowe zużywają się szybciej w temperaturach wyższych niż 7°C, ponieważ użyta w nich mieszanka gumowa jest po prostu bardziej miękka. Dlatego opony zimowe należy zamienić na letnie kiedy temperatury zaczynają regularnie przekraczać 7 stopni Celsjusza, aby zapobiec ich nadmiernemu zużyciu. W Polsce dobrym wyznacznikiem są firmy, które obsługują floty samochodów. Dla takich operatorów zużycie opon to istotna kwestia, która znacząco wpływa na koszty obsługi samochodów. Dlatego takie firmy wyznaczają terminy, w których ich zdaniem opony powinny zostać zmienione. W Polsce z reguły jest to koniec marca – początek kwietnia. Pamiętajmy też, że jeżeli mamy się spóźnić z wymianą opon – to właśnie wiosną. Zimowe opony zużywają się gdy jest zbyt ciepło, ale wciąż są dużo skuteczniejsze niż letnie opony w warunkach zimowych.
Kiedy zmienić opony na zimowe?
W przypadku zmiany opon na zimowe należy kierować się podobnymi zasadami, co w przypadku zmiany z zimowych na letnie, ale z jednym wyjątkiem. Zima to okres trudnych warunków drogowych i należy pamiętać, że opony letnie sprawują się zdecydowanie gorzej zimą, niż zimowe latem. Oznacza to, że nawet pojedynczy opad śniegu lub przymrozek może być bardzo niebezpieczny. W związku z tym należy przyjąć, że opony zimowe powinny znajdować się już felgach w sytuacji kiedy przyjdzie nam parać się z pierwszymi problemami w sezonie. Czy w związku z tym ryzykujemy, że przedwcześnie założone opony zimowe będą się bardziej zużywać? Jest to oczywiście prawda, ale pamiętajmy, że cały sens montażu opon zimowych w warunkach polskich polega na tym, żeby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.
Jak przechowywać opony?
Wulkanizacje, bardzo często oferują przechowywanie opon. Skorzystanie z tej oferty zdecydowanie upraszcza logistykę procesu zmiany opon oraz powinno gwarantować, że opony są przechowywane w prawidłowy sposób. Co to oznacza? Oba rodzaje opon, zimowe i letnie, należy przechowywać w miejscu ciemnym, suchym i chłodnym. Przede wszystkim nie wolno ich wystawiać na działanie światła słonecznego. Dzięki temu materiał pozostanie sprężysty i nie popęka. Opony bez felg należy przechowywać ustawione w pionie. Kompletne koła można przechowywać na wieszakach lub ułożone na płasko. Decydując się na przechowanie opon u wulkanizatora warto spytać o to gdzie i jak będą przechowywane.