17 września wracają “stare” punkty karne. Chodzi o czas, po jakim zebrana pula ulega kasacji. Aktualnie czas ten wynosi 2 lata od momentu zapłaty kary (mandatu) za popełnione wykroczenie skutkujące punktami karnymi. Od 17 września czas ten będzie skrócony do jednego roku. Co jeszcze się zmienia? Co z tymi, którzy niestety załapali się na punkty w “dwuletnim” okresie? Pytań jest więcej, poniżej odpowiedzi.
Punkty karne – kasacja nie do końca “po staremu”
Przypomnijmy: przed 17 września 2022 roku, kierowca, który popełnił wykroczenie i został na tym złapany i ukarany mandatem oraz punktami karnymi musiał czekać rok, aż zgromadzone punkty mu się zresetują. Od 17 września 2022 roku, czas ten został przez ustawodawcę wydłużony do dwóch lat. Nie tylko dlatego zmiana była dla wielu bardziej dotkliwa. Oprócz wydłużenia czasu “ważności” punktów karnych, zmieniono wówczas termin, od którego dwuletni czas jest liczony. Wcześniej roczny okres przechowywania punktów karnych na koncie kierowcy był liczony od momentu popełnienia przez kierowcę wykroczenia, za które punkty karne otrzymał. Po 17 września 2022 to zmieniono. Nowy, dwuletni okres kasacji punktów liczono nie od momentu popełnienia wykroczenia (jak przed 17 września 2022 roku), lecz od momentu opłacenia mandatu otrzymanego wraz z punktami karnymi za popełnione wykroczenie.
Biorąc pod uwagę, że mandaty znacznie wzrosły od 1 stycznia 2022 roku, nie każdego było stać na natychmiastowe opłacenie grzywny. To dodatkowo wydłużało okres ważności punktów karnych dopisywanych do konta kierowcy w CEPiK w momencie przyjęcia przez niego mandatu karnego. Od 17 września 2023 roku okres ważności punktów karnych na koncie kierowcy jest przywracany do roku, ale uwaga! Nie zmienia się sposób liczenia terminu, od którego czas ten jest liczony. Nie ma powrotu do “starego”, czyli liczenia od momentu popełnienia wykroczenia. Termin roczny będzie po 17 września 2023 roku liczony od momentu opłacenia przez kierowcę mandatu karnego za popełnione wykroczenie. Zatem pamiętajmy: od 17 września 2023 roku otrzymane punkty karne za wykroczenie drogowe skasują się po roku od momentu opłacenia mandatu, a nie popełnienia wykroczenia.
Punkty karne – już je masz? Masz pecha
Czy kierowcy, którzy zostali złapani na wykroczeniu pomiędzy 17 września 2022 roku a 17 września 2023 roku mogą liczyć na automatyczne skrócenie terminu wygaszenia punktów po 17 września 2023? Niestety, mamy złą wiadomość. Prawo nie działa wstecz. Nowe przepisy obowiązują od 17 września 2023 roku i dopiero od tej daty popełnione wykroczenia karane punktami karnymi oznaczają punkty kasujące się po roku. Jeżeli ktokolwiek uzbierał punkty karne w ostatnim roku, musi czekać dwa lata (od zapłaty mandatu) na ich unieważnienie. Natomiast nowe przepisy niwelują galimatias z zasadami redukcji zgromadzonych punktów. Chodzi w zasadzie o dotychczasowy brak możliwości redukcji otrzymanych punktów. Od 17 września 2023 roku to się zmieni. W jaki sposób można zmniejszyć liczbę otrzymanych punktów? Wyjaśniamy.
Punkty karne po 17 września, jak je zredukować? Są wyjątki
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, kierowcy, którzy zgromadzą punkty karne, raz na pół roku (nie częściej!), będą mogli skorzystać z odpłatnego kursu umożliwiającego redukcję liczby zgromadzonych punktów karnych o 6. Uwaga! Od tej zasady są wyjątki.
Pierwszy wyjątek dotyczy kierowców, którzy otrzymali punkty karne przed upływem roku od chwili, gdy nabyli uprawnienia. Innymi słowy, świeżo upieczeni kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok. Takie osoby niestety, nie będą mogły skorzystać z kursu redukującego liczbę punktów karnych. Niezależnie od tego, ile tych punktów “zdobyły”. Muszą czekać rok, stonować nastroje, zmniejszyć temperament, w przeciwnym razie mogą po przekroczeniu 20 punktów pożegnać się z prawem jazdy. Tak, próg liczbowy punktów karnych przekładający się na utratę prawa jazdy, dla “młodych” kierowców się nie zmienia. Masz prawo jazdy krócej niż rok? Uzbierałeś/aś 20 punktów? Tracisz prawo jazdy. W przypadku bardziej doświadczonych kierowców próg w dalszym ciągu będzie wynosił 24 punkty. Ale tu należy zwróćić uwagę na kolejny wyjątek.
Otóż doświadczeni kierowcy, którzy w wyniku popełnionych wykroczeń uzbierają 24 i więcej punktów karnych, również stracą możliwość zredukowania liczby tych punktów wspomnianym kursem reedukacyjnym. Z automatu po przekroczeniu 24-punktowego progu żegnają się z prawem jazdy.
Kurs reedukacyjny – jak ma wyglądać?
Od 17 września 2023 roku kurs niwelujący 6 punktów karnych będzie można odbyć wyłącznie stacjonarnie, nie ma mowy o żadnym szkoleniu online, czy jakiejkolwiek innej zdalnej formie kształcenia. Kierowca, który będzie chciał zredukować liczbę zgromadzonych punktów karnych o sześć będzie musiał w siedzibie WORD przejść przez 8 godzinny (dokładniej: 8 godzin lekcyjnych, po 45 minut). Kurs będzie miał charakter zarówno teoretyczny (wykłady), jak i praktyczny. Jeżeli jednak myślicie, że w ramach reedukacji niwelującej punkty karne otrzymacie np. praktyczne jazdy na torze z płytą poślizgową, czy inne ciekawe zajęcia, to musimy was rozczarować.
Otóż po odbyciu 8 godzin wykładów, część praktyczna, jak to zdefiniował ustawodawca, ma polegać na… hamowaniu awaryjnym z prędkości pomiędzy 30 km/h, a 50 km/h. Tak, to nie żart. Hamowanie awaryjne ma załatwiać kwestię “praktycznego szkolenia reedukacyjnego”. Rozumiemy, że ta umiejętność jest ważna. Wiemy, że niestety wielu kierowców nie umie hamować awaryjnie. Niemniej naszym zdaniem warto, aby część praktyczna obejmowała większy zakres szlifowanych umiejętności z zakresu bezpiecznej jazdy. Zwłaszcza, że w przypadku osób na kursie reedukacyjnym mówimy o kierowcach, którzy z bezpieczną i przepisową jazdą mają problem.
Ciekawostką jest też limit osób, jakie jednorazowo w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Kierowców mogą odbyć takie szkolenie. Wynosi on 15 osób. Nic na razie nie wiadomo o kosztach nowych kursów redukujących punkty karne. Jednego można być pewnym: będą na pewno droższe od wcześniej istniejących kursów reedukacyjnych (kosztowały one, gdy jeszcze były dostępne, 350 zł).
Podsumowując: od 17 września 2023 r. wraca 12-miesięczny okres ważności punktów karnych (liczony od dnia zapłaty mandatu, a nie popełnienia wykroczenia) oraz wracają kursy redukujące punkty karne (o 6 punktów).