Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Zobacz która firma sprzedała najwięcej aut w 2020 – jest nowy lider

Jak donosi firma Automotive News Europe Toyota wyprzedziła Grupę Volkswagena i stała się najlepiej sprzedającym producentem samochodów na świecie w 2020 r. To pierwszy raz od 5 lat, kiedy Toyota zdobyła tę pozycję.

O wszystkim zadecydowała pandemia

Powodem zmian był spadek popytu spowodowany pandemią koronawirusa, który mocniej uderzył w VW. Sprzedaż Grupy Toyoty w 2020 roku, obejmująca sprzedaż jej spółek zależnych Lexus, Daihatsu i Hino, spadła o 11 % do 9,53 miliona sztuk. Z kolei dostawy Grupy VW spadły o 15 % do 9,31 miliona. Dane VW obejmują sprzedaż marek VW, Audi, Porsche, Skoda i Seat, a także ciężarówki Scania i MAN.

firma
Logo Toyota na masce (fot. Krzysztof Kaźmierczak/Automotyw.com)

Duży wpływ na interesy firm miał podział geograficzny

VW ma silną pozycję w Unii Europejskiej, gdzie sprzedaż samochodów osobowych spadła aż o 24 %. W związku z tym sprzedaż Grupy VW spadła o 15 procent, co jest najgorszym wynikiem od blisko dziesięciu lat. Z drugiej strony Toyota ma większy udział w rynku USA, gdzie całkowita sprzedaż samochodów spadła tylko o 15 procent w 2020 roku.

The new Volkswagen Golf R
Volkswagen (fot. VW)

Co przyniesie przyszłość dla firm?

Prezes Grupy VW, Herbert Diess, zainicjował strategiczną zmianę w 2018 roku, aby skupić się na podnoszeniu rentowności, a nie na pogoni za wzrostem sprzedaży. Do tej pory VW każdego roku od 2015 roku wyprzedzał Toyotę. Oczekuje się, że VW tymczasowo ponownie prześcignie Toyotę w 2021 r – podaje portal. Niestety przedłużające się przestoje i zamykanie salonów dealerskich w Niemczech mogą mieć negatywny wpływ na sprzedaż.

Podczas dzisiejszej konferencji w Polsce lokalny prezydent Grupy VW powiedział, że spadek wyników był spowodowany brakiem dostaw do klientów i, że firma ma plan jak zapewnić ciągłość dostaw w 2021. AME jest zdania, że Toyota będzie nadal cieszyć się wysoką sprzedażą na swoich głównych rynkach, czyli w Japonii i USA.

Total
0
Shares