Mimo rosnącej popularności doładowanych jednostek na rynku wtórnym, rzesza kierowców wciąż poszukuje samochodów z wolnossącymi silnikami. 30 000 złotych pozwoli na zakup limuzyny z benzynowym sercem pozbawionym turbosprężarki. Wciąż jest w czym wybierać.
Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? To pragmatyczna decyzja podyktowana niższymi kosztami eksploatacji. Brak skomplikowanego osprzętu istotnie obniża warsztatowe faktury, a dopracowana konstrukcja pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Tego typu silniku powinny bez większych trudności pokonać dystans rzędu 400-500 tysięcy kilometrów. Sprawdzamy, co oferuje rynek wtórny.
Jakie auto kupić do 50 000 zł?
Volvo S80 II 3.2 R6
30 000 złotych wystarczy chociażby na Volvo S80 drugiej generacji. Szwedzką alternatywę dla BMW serii 5 czy Mercedesa Klasy E produkowano od 2006 do 2016. Nasz budżet pozwoli na auta z początkowego okresu produkcji. Nadwozie S80 nie ma problemów z korozją. Wnętrze również wykonano z solidnych materiałów – nie zdradza prawdziwego przebiegu danego egzemplarza. Lista dodatków obejmuje między innymi skórzaną tapicerkę, klimatyzację automatyczną, rozbudowane nagłośnienie i szereg systemów bezpieczeństwa.
Mechanicy szczególnie polecają wolnossący, sześciocylindrowy silnik 3.2 R6 o mocy 243 KM. Jednostkę wyposażono w wielopunktowy wtrysk paliwa, który pozwala na montaż instalacji LPG. Motor cechuje się wysoką kulturą pracy i znikomymi drganiami przenoszonymi do kabiny.
Jaki samochód kupić do 20 000 zł? Zobacz nasz katalog
Honda Legend IV 3.5 V6
Od 2004 do 2012 produkowana była czwarta generacja Hondy Legend. Flagowy okręt japońskiego producenta bez sukcesów oferowano także w Europie, gdzie nie miał większych szans z rodzimą konkurencją. Ciekawie zaprojektowane nadwozie nie ma problemów z korozją. Dosyć ciasne wnętrze oferuje jednak przestrzeń wystarczającą dla czterech dorosłych osób. W kwestii wyposażenia klient nie miał praktycznie żadnego wyboru. Zawsze otrzymywał pełne wyposażenie, za które konkurencja wymagała dopłaty.
Do napędu przewidziano tylko jeden silnik – pancerny, wolnossący 3.5 V6. Jednostka dysponuje mocą 295 KM, zapewniając wystarczające osiągi. Dobra trakcja to efekt zastosowania stałego napędu na cztery koła.
Zobacz modele, które najczęściej ulegają wypadkom
Alfa Romeo 159 3.2 V6
Gratką dla prawdziwych miłośników motoryzacyjnego piękna jest Alfa Romeo 159. Włoski model segmentu D produkowano od 2005 do 2011. Nasz budżet pozwoli wyszukać doskonale zachowaną, topową wersję zasilaną wolnossącym benzyniakiem 3.2 V6. Model zaprojektowany przez Giugiaro wciąż prezentuje się nienagannie. Tym razem problemów z rdzą nie uświadczymy, czego nie możemy powiedzieć o starszych modelach Alfy. Wnętrze jest ciasne. Zwłaszcza na tylnej kanapie brakuje miejsca. Dostajemy jednak skrojone na miarę auto z pełnym wyposażeniem.
Silnik pochodzi z magazynów australijskiego Holdena. Dysponuje bezpośrednim wtryskiem paliwa i mocą 260 KM przekazywaną stale na cztery koła. Jedyną jego bolączką jest pokaźne spalanie.
Szukasz oszczędnego auta? Te samochody palą najmniej
Audi A6 C6 2.4 V6
Ogromną popularnością na rynku wtórnym cieszy się także Audi A6 C6. Niemiecka ikona produkowana od 2004 do 2011, dostępna była jako sedan i obszerne kombi. Nadwozie zostało doskonale zabezpieczone przed korozją. Kabina oferuje komfortowe miejsca dla czterech osób. W zależności od poziomu wyposażenia, korzystać możemy z rozbudowanych multimediów sterowanych systemem MMI, dwustrefowej klimatyzacji, szyberdachu, nagłośnienia, systemów wsparcia kierowcy oraz stałego napędu na cztery koła quattro.
Pośród bogatej palety jednostek napędowych, mechanicy szczególnie polecają pochodzącą z poprzednika konstrukcję 2.4 V6 o mocy 177 KM. W przeciwieństwie do innych silników, 2.4 wciąż korzysta z wielopunktowego wtrysku paliwa. Dodatkowo, nie sprawia większych trudności serwisowych.
BMW serii 5 E60 2.5 R6
Bezpośrednim konkurentem dla Audi A6 C6 pozostaje BMW serii 5 E60. Bawarski model produkowano w latach 2003-2010, także jako kombi. Agresywnie zaprojektowane nadwozie sumiennie zabezpieczono przed korozją. Wysoką jakość wykonania przedstawia także wnętrze, gdzie godne warunki znajdą cztery osoby. Lista oferowanych elementów wyposażenia obejmuje między innymi dwustrefową klimatyzację, sportowe fotele, skórzaną tapicerkę, niezbyt trwały napęd na cztery koła xDrive, oraz rozbudowane multimedia.
Z długiej listy dostępnych silników serii 5 E60, na szczególne polecenie zasługują konstrukcje znane z dawnych lat, chociażby sześciocylindrowy 2.5 o mocy 177-218 KM. Zapewnia w pełni zadowalające osiągi przy niskiej liczbie bolączek.
Mazda 6 III 2.0 i 2.5
Wielkim uznaniem wielu kierowców i mechaników cieszy się trzecia generacja Mazdy 6. Japoński średniak produkowany jest niezmiennie od 2012 jako sedan i kombi. Rzucające się w oczy nadwozie nadal nie zdradza wieku konstrukcji. Niestety, może zmagać się z problemem typowym dla Mazdy, czyli korozją nadwozia. Rdzy zdarza się atakować nawet garażowane i bezwypadkowe egzemplarze. Kabinę tym razem zbudowano z europejską dbałością o jakość wykonania i zastosowanych materiałów. W kwestii wyposażenia dodatkowego, możemy liczyć na klimatyzację, okno dachowe, nagłośnienie Bose, komputer pokładowy i podstawowe systemy bezpieczeństwa.
Do dyspozycji mamy czterocylindrowe, wolnossące benzyniaki 2.0 i 2.5 o mocy 145-165 i 192 KM. Jednostki z rodziny Skyactiv korzystają z wysokiego stopnia sprężania i bezpośredniego wtrysku paliwa, co w praktyce istotnie pozwala na uzyskanie nieznacznie niższego spalania.
Mercedes Klasy E W211 3.5 V6
30 000 złotych pozwoli także na zadbanego Mercedesa Klasy E (W211) produkowanego od 2002 do 2009. Estetycznie zaprojektowane nadwozie niestety zmaga się z problemem korozji. Rdzawy kłopot możemy jedynie powstrzymywać poprzez regularne prace konserwacyjne. Zgoła inaczej prezentuje się trwałość wnętrza. Zastosowane materiały są wysokiej jakości i potrafią prezentować się idealnie bez względu na realny przebieg egzemplarza. Z długiej listy opcji W211 wymienić możemy klimatyzację automatyczną regulowaną w dwóch strefach, skórzaną tapicerkę, rozbudowane nagłośnienie, nawigację, szyberdach i napęd 4×4 4Matic.
Bezproblemowe okazują się wolnossące jednostki 3.5 V6 272 KM i 5.0 V8 306 KM. W obu przypadkach docenimy wysoką kulturę pracy i dobrą elastyczność przy prędkościach autostradowych.
15 000 zł i pancerny benzyniak. Te kompakty weź pod uwagę
Honda Accord VIII 2.0 i 2.4
To już druga Honda w naszym zestawieniu. Od 2008 do 2015 dostępna była ostatnia oferowana w Europie, ósma generacja Accorda. Japoński przedstawiciel segmentu D produkowany był w japońskich zakładach marki, co gwarantuje wysoką jakość montażu. Karoseria niestety boryka się z pojawiającą się gdzieniegdzie i znienacka korozją. Wnętrze nie odstaje od europejskich rywali pod względem przestronności, oferując komfortowe warunki dla czterech osób. Użyte plastiki są twarde, lecz solidnie spasowane. Lista dodatków obejmuje klimatyzację, niezłe nagłośnienie, szyberdach, tempomat i okno dachowe.
Mechanicy polecają bezawaryjne, wolnossące silniki czterocylindrowe. To 2.0 i 2.4 generujące 156 i 201 KM. Mogą współpracować z precyzyjnymi, manualnymi skrzyniami biegów lub trochę liniwymi w działaniu hydrokinetycznymi automatami.