Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mercedes-Benz VISION EQXX – 1000 km zasięgu

Mercedes-Benz VISION EQXX – dowód na to, że ekstremalnie oszczędne i ekologiczne auto wciąż może być superluksusowym pojazdem.
Mercedes-Benz VISION EQXX (źr. Mercedes-Benz)
Mercedes-Benz VISION EQXX (źr. Mercedes-Benz)

Mercedes zaprezentował światu swoje najnowsze dzieło. Wizjonerskiego Mercedesa VISION EQXX. Samochód w pełni elektryczny, a jego producent obiecuje imponujące 1000 km zasięgu na jednym ładowaniu akumulatora. Zaprezentowany prototyp ma przełamywać technologiczne bariery. Jego bateria, o pojemności niemal identycznej jak akumulator Mercedesa EQS jest o połowę mniejsza i o 30 proc. lżejsza. Podobno to najbardziej efektywny pojazd elektryczny, kiedykolwiek zbudowany przez niemiecką markę. Czy faktycznie? Zobaczmy.

W międzyczasie zobaczcie też inną śmiałą wizję koncepcyjną niemieckiej marki

Najbardziej aerodynamiczne auto jakie powstało

Mercedes-Benz VISION EQXX (źr. Mercedes-Benz)
Mercedes-Benz VISION EQXX – współczynnik oporu powietrza tego auta to zaledwie 0,17 (źr. Mercedes-Benz)

Mercedes zbudował imponujący pojazd elektryczny. Auto o niespotykanej efektywności energetycznej, stawiające powietrzu absurdalnie niski opór. Wiemy, że Mercedes potrafi w aerodynamikę, co firma udowodniła premierą Mercedesa EQS – najbardziej aerodynamicznego, seryjnie produkowanego pojazdu na świecie (współczynnik oporu powietrza w tej elektrycznej limuzynie to zaledwie Cx=0,20). To już historia. EQS został pokonany w aerodynamice właśnie przez VISION EQXX. Współczynnik oporu powietrza zaprezentowanego właśnie samochodu wynosi zaledwie Cx=0,17!

Olbrzymi zasięg i ekstremalnie niskie zużycie energii

Mercedes-Benz VISION EQXX (źr. Mercedes-Benz)
Solarny dach modelu EQXX pozwala wydłużyć zasięg o 25 km jednego dnia (źr. Mercedes-Benz)

Powszechnie wiadomo, że silniki elektryczne z definicji są znacznie efektywniejsze od najdoskonalszych jednostek spalinowych. Mówiąc “efektywność” mamy na myśli to, w jak wysokim stopniu energia dostarczana ze źródła (którym – zależnie od napędu – może być paliwo lub bateria) jest przetwarzana na ruch. We współczesnych samochodach elektrycznych współczynnik efektywności energetycznej przekracza 70-75%, co i tak jest znacznie lepszym wynikiem niż w przypadku aut spalinowych (nieco ponad 30%).

Mercedes-Benz VISION EQXX (źr. Mercedes-Benz)
Zużycie energii jest niższe niż 10 kWh na 100 km. Imponujący rezultat (źr. Mercedes-Benz)

Mercedes chwali się, że zaprezentowany prototyp – Mercedes-Benz VISION EQXX – jest w stanie zamienić aż 95% energii dostarczonej do układu napędowego w ruch pojazdu. To doskonały wynik, który udało się uzyskać dzięki pracy inżynierów z Mercedes-AMG Performance Powertrains z Brixton w Wielkiej Brytanii. Tak, to ten sam zespół, który odpowiada za zespół napędowy najlepszego bolidu F1 na świecie, w którym każdy dżul energii ma znaczenie. W połączeniu z niezwykle niskimi oporami aerodynamicznymi, pojazd ma osiągać niesamowity poziom zużycia energii: poniżej 10 kWh na każde 100 km. Dla porównania 10 kWh to energia zawarta w jednym litrze ropy naftowej.

Auto wyposażono również w 117 ogniw fotowoltaicznych rozmieszczonych na powierzchni dachu pojazdu. Ten komponent został opracowany przez specjalistów z Fraunhofer Institute of Solar Energy Systems ISE – największe, europejskie centrum badawcze zajmujące się energią słoneczną. W idealnych warunkach pogodowych, auto dzięki solarom jest w stanie zyskać 25 km zasięgu dziennie.

Nowe akumulatory o dużej gęstości

Mercedes-Benz VISION EQXX (źr. Mercedes-Benz)
Akumulatory zastosowane w VISION EQXX są o połowę mniejsze i 30 proc. lżejsze niż w modelu EQS, przy podobnej pojemności ok. 100 kWh (źr. Mercedes-Benz)

Dowodem pokonania kolejnej bariery technologicznej są akumulatory trakcyjne zaprezentowanego prototypu. Ich pojemność jest podobna do baterii zastosowanej w Mercedesie EQS i sięga 100 kWh, przy czym objętość akumulatorów w VISION EQXX jest o 50 proc. mniejsza niż w EQS, a sama bateria jest też o 30 proc. lżejsza.

Mercedes VISION EQXX – to bardzo lekkie auto jak na elektryka!

Mercedes-Benz VISION EQXX (źr. Mercedes-Benz)
Samochód waży ok. 1750 kg. Jak na elektryka o tak dużej pojemnności baterii auto jest ekstremalnie lekkie (źr. Mercedes-Benz)

System elektryczny zaprezentowanego prototypu pracuje z napięciem wyższym niż 900 V, maksymalna moc jaką akumulator jest w stanie przekazać do silnika elektrycznego to ok. 150 kW. To nie jest małe auto, rozstaw osi wynosi 280 cm, ale zastosowanie lekkich materiałów, baterii o wysokiej gęstości i niższej masie, opon o ultraniskich oporach toczenia, w które obleczono bardzo lekkie felgi z magnezu czy zastosowanie lekkich tarcz hamulcowych ze stopu aliminium sprawiają, że ten cały, luksusowo wyposażony pojazd waży zaledwie ok. 1750 kg. To absolutny rekord świata w autach elektrycznych dysponujących akumulatorami o tak dużej pojemności.

Wnętrze – tylko ekologiczne materiały

Mercedes-Benz VISION EQXX (źr. Mercedes-Benz)
Luksusowe wnętrze jest pozbawione materiałów odzwierzęcych (źr. Mercedes-Benz)

We wnętrzu nowego Mercedesa VISION EQXX nie znajdziemy ani grama skóry zwierzęcej, choć nie brakuje materiału łudząco przypominającego skórę, ale jest to włókno zwane Mylo, wegańska alternatywa dla zwierzęcej skóry. Puszyste dywaniki na podłodze tego luksusowego pojazdu to nie jest wełna z merynosów, lecz 100-procentowe włókno bambusowe, a wewnętrzne uchwyty drzwi wykonano z materiału symulującego jedwab, nazwanego przez producenta AMsilk Biosteel. Mercedes postawił sobie za punkt honoru zastąpienie wszelkich materiałów pochodzących ze zwierząt lub z ropy naftowej ich odpowiednikami o zerowym śladzie węglowym. Oprócz włókien roślinnych wnętrze wykończono również tworzywami pochodzącymi m.in. z recyklingu butelek PET.

Neuromorficzny “Hej Mercedes”

Mercedes-Benz VISION EQXX (źr. Mercedes-Benz)
System pokładowy EQXX korzysta z neuromorficznego przetwarzania danych – pionierskie podejście w motoryzacji (źr. Mercedes-Benz)

Zmiany zaszły również w interfejsie cyfrowych systemów pokładowych i interakcji kierowcy ze sztuczną inteligencją. Zamiast klasycznych algorytmów rozpoznawania mowy, VISION EQXX jest pojazdem, w którym komputerowe systemy pokładowe korzystają z tzw. neuromorficznego przetwarzania danych. Co to znaczy? Neuromorficzne przetwarzanie danych to wdrożenie zasad działania biologicznego mózgu do architektury komputera. W EQXX ma to wnieść interakcję człowieka z maszyną na zupełnie nowy poziom.

Mercedes-Benz VISION EQXX to projekt imponujący pod każdym względem. Bardzo miły początek roku 2022. Zobaczymy co przyniosą kolejne dni.

Zobaczcie koncept Mercedesa, który można było podziwiać w Polsce

Total
0
Shares