Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion – koncept w Centrum Nauki Kopernik

Rzadko się zdarza by zobaczyć na własne oczy wyjątkowe pojazdy koncepcyjne. Mercedes-Benz F 015 czeka na zwiedzających Centrum Nauki Kopernik
05.11.2021 w Centrum Nauki Kopernik na warszawskim Powiślu otwarto wystawę “Przyszłość jest dziś”

Centrum Nauki Kopernik od piątku, 5 listopada ruszyło z nietypową wystawą zatytułowaną “Przyszłość jest dziś”. Nietypową, bo traktującą nie tyle o znanej nam nauce, co o przyszłości i tym, czego w najbliższych latach możemy się spodziewać. Będzie o sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym, ale nie zabraknie też ciekawego eksponatu motoryzacyjnego, będzie nim koncepcyjny, futurystyczny model Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion. To wizja niemieckiej marki na temat jak mogą wyglądać autonomiczne pojazdy przyszłości.

Studenci budują koncepcyjny pojazd marki Škoda

Na całą wystawę składają się trzy części. Pierwsza z nich, pt. „Cyfrowy mózg?”, wystartuje już w piątek, 5 listopada 2021 r. i będzie poświęcona przede wszystkim cyfrowym technologiom. Zabierze gości w świat algorytmów, robotów i wynalazków, zadając pytania o granice zaufania, prywatności, bezpieczeństwa oraz komfortu. A także podejmie próby sformułowania nowych definicji sztuki i kreatywności.

Taki samochód można obejrzeć na wystawie “Przyszłość jest dziś” w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Warto, bo to nie jedyna atrakcja interesującej wystawy (fot. materiały prasowe)

Odwiedzający będą mogli sprawdzić, jak sztuczna inteligencja sprawdza się w rzeczywistości i przetestować swoje zaufanie do maszyn. Wśród wynalazków prezentowanych na wystawie znajdzie się autonomiczny samochód – koncepcyjny Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion (z ang. luksus w ruchu), po raz pierwszy zaprezentowany na targach elektroniki użytkowej w Las Vegas w 2015 r.

Koncepcyjny Genesis X

po zamknięciu drzwi zamienia się w mobilny salon na kołach, który samodzielnie zawozi swoich pasażerów we wskazane miejsce. Pasażerem staje się tu również kierowca – przednie fotele pojazdu można obrócić o 180 stopni, zwracając się twarzą do osób siedzących z tyłu. Poza rozmową czas podróży można wykorzystać także do pracy lub odpoczynku.

Kolejna istotna cecha prototypu to ciągła wymiana informacji między podróżującymi, oprogramowaniem pojazdu i otoczeniem. Informacje przekazywane są za pośrednictwem sześciu ekranów harmonijnie zintegrowanych z kokpitem oraz bocznymi i tylnymi panelami. Pasażerowie mogą intuicyjnie sterować funkcjami pojazdu za pomocą gestów, ruchów gałek ocznych lub poprzez polecenia dotykowe. Napędzany elektrycznie samochód badawczy F 015 Luxury in Motion nawiązuje kontakt z otoczeniem dzięki wykorzystaniu projekcji laserowej i ekranów LED. Zatem jeżeli jesteście zainteresowani zobaczeniem tego niezwykłego pojazdu, a przy okazji zwiedzeniem interesującej wystawy, warto wybrać się do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Zobaczcie koncept elektrycznej “Gelendy”

Total
0
Shares