Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wymiana opon, zmiana kół. O czym trzeba wiedzieć?

Wymiana opon to pozornie prosta czynność. Pozory jednak mogą mylić. A opon to nasze bezpieczeństwo. Oto co warto wiedzieć o ich wymianie.

Wiosna w tym roku okazała się zaskakująco… zimowa. Pierwsze dnia kwietnia w wielu polskich miastach okazały się bardziej śnieżne, niż przez większość minionego sezonu zimowego. Rezultat był taki, że wiele osób, które z nastaniem wiosny zmieniły opony na letnie zostało zaskoczonych opadami śniegu. Paradoksalnie w takich przypadkach bezpieczniej jest jeszcze trochę poczekać ze zmianą zimówek. Czy nadchodząca zima również nas tak zaskoczy? Co jeszcze warto wiedzieć o wymianie opon, przekładaniu kół itp. czynnościach? Jakie rzeczy spokojnie możemy zrobić sami, a kiedy – dla własnego bezpieczeństwa – powinniśmy skorzystać z fachowego serwisu? Odpowiedzi w artykule.

Zobaczcie najgorsze opony zimowe – tych nie kupujcie

Wymiana opon – opony zimowe i letnie – kiedy należy je zmieniać?

Prawidłowy dobór opon do aury to kwestia bezpieczeństwa (fot. Shutterstock)

Od wielu lat producenci opon samochodowych jak mantrę powtarzają regułę: “opony należy zmieniać, gdy temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza”. Przy czym, jeżeli to przekroczenie odbywa się w dół, zmieniamy opony z letnich na zimowe, a gdy w górę – odwrotnie. Niestety, ta wydawałoby się prosta zasada w wielu przypadkach okazuje się przesadnym uproszczeniem. Choćby w pierwszych dniach kwietnia mieliśmy sytuację, kiedy jednego dnia, nad ranem temperatury były bliskie zeru stopni, by w ciągu dnia wzrosnąć nawet do powyżej 15°C. Co w takim przypadku? Pierwsze słoneczne dni tegorocznej wiosny okazały się złudne, bo krótko po ładnej pogodzie nastąpiły intensywne opady śniegu, które niemal dosłownie sparaliżowały większe miasta. Paraliż ten wynikał częściowo z faktu, że wiele osób zdążyło już założyć letnie opony, które na mokrym śniegu i błocie pośniegowym radzą sobie bardzo kiepsko.

Zawsze warto poczekać ze zmianą opon zimowych na opony letnie, podczas gdy przed zimą należy zmienić opony letnie na zimowe jak najszybciej – najlepiej jeszcze przed pierwszymi przymrozkami i opadami śniegu. Dlaczego? Otóż Opona zimowa, nawet w temperaturach wyższych od 7°C zachowuje się lepiej (zapewnia większe bezpieczeństwo podróży, lepszą trakcję i przyczepność) niż opona letnia na mrozie czy – tym bardziej – na śniegu i lodzie.

Pamiętajmy, priorytetem jest nasze bezpieczeństwo, dlatego niech Was nie zmylą pierwsze słoneczne dni i jeżeli opady śniegu wciąż są możliwe mimo kalendarzowej wiosny warto zawsze pozostawić na kołach jeszcze opony zimowe. Podobnie jesienią, już pierwsze zapowiedzi zbliżających się mrozów i opadów śniegu powinny nas zachęcić do odwiedzin serwisu. No właśnie, tu mamy kolejne pytanie – gdzie zmieniać opony?

Jakie opony wybrać? Letnie czy wielosezonowe?

Wymiana opon – masz nowe auto? Wybierz profesjonalny serwis

Fachowy serwis oponiarski to lepsze rozwiązanie w przypadku nowoczesnych aut z czujnikami w oponach (fot. Tikhomirov Sergey / Shutterstock)

Dawniej często zmiana opon, czy zmiana kół odbywały się niemalże metodą chałupniczą. Również dziś w okresie wzmożonego ruchu przy warsztatach wulkanizacyjnych, można spotkać “mobilne” warsztaty oferujące usługę zmiany opon, czy kół. Jeżeli masz w miarę nowoczesny samochód wyposażony w czujniki ciśnienia w kołach (a te znajdziemy dziś praktycznie w każdym nowym aucie), ważne jest by zmiany ogumienia dokonała fachowa ekipa a nie zmontowany na poczekaniu (w odpowiedzi na potrzeby rynkowe) tymczasowy warsztat w podziemiach galerii handlowej.

Prowizoryczny warsztat dysponujący jedynie łyżką do opon, bez możliwości wyważenia koła, konfiguracji układu monitorowania ciśnienia czy ewentualnie kontroli geometrii i zdolności napraw usterek zawieszenia to pozorna oszczędność. Może i usługa będzie tańsza (zmiany opon), ale niefachowa zmiana może prowadzić nawet do uszkodzenia opony. Co gorsza takie uszkodzenie nie musi być od razu widoczne – uszkodzonej stopki opony, osłoniętej po założeniu ogumienia na felgę możemy nie zauważyć, ale już podczas jazdy efekty mogą być różne, od utraty ciśnienia, po rozerwanie opony w trakcie jazdy.

Tak naprawdę zachęcamy, by w miarę możliwości korzystać z usług profesjonalistów bez względu na wiek posiadanego auta. Nawet gdy mamy stary samochód bez czujników w oponach to wciąż pozostaje kwestia odpowiedniego wyważenia opony, kwestii geometrii itp. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie wpływają na bezpieczeństwo jazdy!

Co lepsze – opony zimowe, czy wielosezonowe?

Mam gotowe zestawy opon na kołach, czy muszę korzystać z serwisu?

Samodzielna wymiana kół z założonymi oponami? Oczywiście możliwa, ale i tak warto co dwa sezony odwiedzić serwis i sprawdzić np. wyważenie kół (fot. Harry Hykko / Shutterstock)

Zmiana kół to kolejny rozpatrywany przez nas scenariusz. Wielu właścicieli aut trzyma sezonowe opony już na felgach. To bardzo dobry pomysł, bo przekładanie opon z felgi na felgę dwa razy w roku nie służy dobrze ogumieniu. W takim przypadku oczywiście da się zmienić zestaw zimowy na letni, czy też odwrotnie – wystarczy do tego podnośnik (żaba to absolutne minimum), odpowiednie narzędzia (nie tylko solidny klucz, przyda się też druciana szczota do oczyszczenia piast kół. Zestaw fabryczny oferowany przez producentów do zmiany kół to narzędzia wystarczające na sytuację awaryjną (gdy złapiecie “kapcia”), a nie do porządnej zmiany wszystkich kół.

Pamiętajmy, by po zdjęciu kół dotychczas używanych odpowiednio je oznaczyć, by w kolejnym sezonie je przełożyć w celu równomiernego ich zużywania. Z kolei zdjęte koła z oponami z zakończonego sezonu warto dopompować do ciśnienia wyższego o ok. 0,2 bara powyżej zaleceń producenta – ochroni to opony przed deformacją podczas ich oczekiwania na kolejny sezon. Powinniśmy również skontrolować ciśnienie świeżo założonych kół i zadbać o jego ewentualne wyregulowanie do wartości eksploatacyjnych zalecanych przez producenta.

Gdy po takiej samodzielnej wymianie opon dostrzegamy, że np. auto ściąga w jedną stronę, albo po przyjrzeniu się zdemontowanemu zestawowi zobaczymy nierównomierne zużycie ogumienia, warto jednak odwiedzić profesjonalny serwis oponiarski, bo wspomniane objawy dotyczą problemów, których sami, domowym sposobem nie rozwiążemy. Nawet gdy sami zmieniamy koła, warto mimo wszystko co dwa sezony odwiedzić warsztat oponiarski by to on zajął się przekładką, a przy okazji sprawdził np. wyważenie kół i inne elementy układu jezdnego.

Zadbaj o opony – inicjatywa PZPO

Wymiana opon – po czym rozpoznasz fachowca?

Prawidłowa, fachowa zmiana opon trwa dłużej niż 10 minut (fot. Shutterstock)

Jest kilka czynności, które uprawdopodobnią nam, że odwiedzony przez nas fachowiec z serwisu oponiarskiego jest faktycznie ekspertem i zna się na swojej robocie. Zwróćcie uwagę na to czy fachowiec:

  • Ogląda uważnie zdjęte koła sprawdzając zużycie opon
  • Zmienia zawór przy zakładaniu nowych opon lub przekładce na inny komplet
  • Przed założeniem nowej opony dba o wyczyszczenie półek osadczych na feldze
  • Przed założeniem kół wyważył je z możliwie minimalną liczbą ciężarków
  • Przed założeniem kół czyści płaszczyznę styku obręczy z piastą
  • Podczas dokręcania koła używa klucza dynamometrycznego

To oczywiście nie jedyne czynności wykonywane podczas zmiany opon i kół, ale te powinny nas upewnić, że nasze auto trafiło w fachowe ręce. Na koniec zamieszczamy jeszcze film instruktażowy Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego pokazujący jak fachowo wygląda procedura fachowego montażu i demontażu opon:

Total
1
Shares