Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Automobili Pininfarina Battista: włoski supersamochód wchodzi do produkcji

Pininfarina Battista wchodzi do produkcji. Czego możemy się spodziewać po tym elektrycznym supersamochodzie?
pininfarina
Automobili Pininfarina Battista – supersamochód rozpoczyna swoją krótkoseryjną produkcję (fot. materiały prasowe)

Kolejny włoski supersamochód wchodzi do seryjnej produkcji. Tym razem mamy do czynienia z marką Pininfarina, która wypuściła swój własny, w pełni elektryczny model. Auto trafi do Stanów Zjednoczonych na pokaz Car Week w Monterey, zaraz po zakończonych prezentacjach w Monako. Czego możemy się spodziewać po tym superszybkim elektryku?

Pininfarina Battista: kolaboracja z Rimac’iem

pininfarina
Automobili Pininfarina Battista (fot. materiały prasowe)

Zacznijmy od najważniejszego: Pininfarina Battista będzie wykorzystywała układ napędowy Rimaca, generujacy gigantyczną moc 1900 KM i 2300 Nm momentu obrotowego. Takie wyniki pozwoliły zejść poniżej 2 sekund w sprincie od 0 do 100 km/h. Imponujące osiągi, które być może pomogą przejąć koronę najszybszego auta w wyścigach na ćwierć mili?

Samochód jest składany całkowicie ręcznie we włoskiej fabryce Automobili Pininfarina w Cambiano. Każdy egzemplarz potrzebuje aż 1250 godzin (ponad 52 doby), zanim zjedzie z taśmy. W przypadku pięciu pojazdów, z elementami wykonanymi na zamówienie, produkcja przedłużyła się do 1340 godzin (niemal 56 dób).

pininfarina
Supersamochody są pasowane całkowicie ręcznie, we włoskiej fabryce w Cambiano (fot. materiał prasowe)

Produkcja rozpoczyna się od podwozia, następnie przechodzi do ręcznie wytwarzanego nadwozia z włókna węglowego, układu napędowego, zestawu akumulatorów w kształcie litery “T”, a kończy się na dziesiątkach systemów elektronicznych. Pojedyncze egzemplarze są składane przez 10 osób. Po zbudowaniu wszystkich elementów, samochód jest wstępnie pasowany i dostosowywane do wyznaczonych norm. Następnie ponownie się je rozbiera i wysyła do komory lakierniczej. Samo lakierowanie trwa między 3 a 4 tygodnie, ze względu na wielowarstwową powłokę metaliczną.

Zobacz też: Pierwsze informacje o tym supersamochodzie znaliśmy już w 2020 roku:

Samochody są poddawane surowym testom, kalibracjom i kontrolom, by upewnić się, że spełniają wszystkie standardy jakościowe. Ręcznie zbudowanych supersamochodów powstanie tylko 150, a głównym celem jest stworzenie samochodu na lata. W serwisowaniu mają pomóc specjaliści, którzy w razie konieczności przedostaną się na drugi koniec świata do klienta. Pomóc mają w tym pakiety serwisowe na 5 lub 10 lat i wszelkie usługi gwarancyjne na napęd, podwozie i akumulatory. Istnieje również firma produkująca części zamienne, mające pomóc w naprawie auta po ewentualnej kolizji.

Total
5
Shares