Wyjazd na kemping to jedna z najbardziej znanych i lubianych form wakacyjnego wypoczynku. Zabieramy namiot, kampera lub przyczepę kempingową i wyruszamy w drogę, by cieszyć się relaksem na łonie natury. Taki reset wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i – jak wszystko – ma swoją cenę. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wypadów “na dziko”. Oto ile może kosztować wyjazd na kemping.
Kemping pod namiotem. Czy to najtańsza opcja?
Bez cienia wątpliwości, namioty są najbardziej dostępną i najprostszą opcją “mieszkalną” na kempingowym wyjeździe. Najprostsze materiałowe domki kupimy niemal w każdym supermarkecie czy sklepie sportowym. Złożone nie zajmują więcej, niż przeciętna torba na siłownie, dlatego zmieszczą się w każdym bagażniku. Dodatkowo, dzisiejsze systemy rozkładania namiotów poszły technologicznie na tyle do przodu, że rozstawienie “obozu” nie powinno zająć dłużej niż 5-10 minut. Na samym namiocie się jednak nie kończy, bowiem by komfortowo spędzić pobyt należy się doposażyć w niezbędne przedmioty, takie jak:
- Materac dmuchany (50 złotych za jednoosobowy, 100 złotych za dwuosobowy);
- Pompka do materaca (ok. 25 złotych za nożną i ok. 50 złotych za elektryczną);
- Śpiwór (80-200 złotych w zależności od jakości, zapotrzebowania i pogody);
- Przenośna kuchenka kempingowa (ok. 100 złotych);
Do tego zestawu warto doliczyć dobry preparat przeciwko komarom i kleszczom, by chronić się przed przenoszonymi przez nie chorobami.
Ile kosztuje nocleg pod namiotem? Sprawdziliśmy najważniejsze i najchętniej odwiedzane kempingi w Polsce. Oto kilka cenników z różnych rejonów:
- Mazury, Jezioro Śniardwy: 7 złotych rozstawienie namiotu, 8 złotych za samochód, 8 złotych za osobę dorosłą, 3 złote za dzieci 7-12 lat, dzieci do lat 6 bezpłatnie. Przykładowo – tydzień dla dwójki dorosłych z jednym dzieckiem do 12 lat wyniesie Was 238 złotych. Dodatkowo można wykupić dostęp do prądu za 10 złotych.
- Hel, Morze Bałtyckie: 15-20 złotych za namiot, 14 złotych za samochód osobowy, 17 złotych za osobę dorosłą i dzieci powyżej 8 lat, dzieci do 8 lat 9 złotych, prąd 12-16 złotych za dobę. Pobyt takiej samej rodziny wyniesie Was około 620 złotych.
- Okolice Gostynina, Jezioro Białe: 15-20 złotych za namiot, 5 złotych za osobę, samochód bezpłatnie. Analogiczna rodzina zapłaci za tydzień pobytu około 240 złotych.
Jak widzicie, rozpiętość cenowa jest bardzo uzależniona od regionu. Do tych cen należy oczywiście doliczyć koszty zakupu samego namiotu. Mniejsze startują od 120 złotych, większe mogą przekroczyć nawet tysiąc. Czy to najtańszy sposób na kemping? W dużej mierze zależy to od Was i od miejsca, w które zmierzacie.
A może kamper lub przyczepa kempingowa?
Oczywiście pominiemy koszty zakupu własnego kampera lub przyczepy odsyłając do jednego z naszych zimowych testów. W tym temacie zajmiemy się kosztami wynajmu dobrze wyposażonego busa kempingowego lub przyczepy na dobę. Przykładowo, wyniesie Was to:
- 385 złotych za 3 osobowego vana (np. na bazie Mercedesa klasy V);
- 400 złotych wzwyż za 4 osobowego busa (np. na bazie przedłużonego Fiata Ducato, czy Renault Master);
- 200-400 złotych za nowoczesną przyczepę kempingową.
Oczywiście ceny są zależne od Waszych potrzeb. O wiele większe kampery z nadbudówką mogą kosztować znacznie drożej, niż fabrycznie przerobione kombivany lub busy. Której opcji byście nie wybrali, odpadają Wam koszty zaopatrzenia w niezbędne przedmioty i narzędzia (poza śpiworami – ale w kamperze i w przyczepie kempingowej możecie spać też w domowej pościeli). My policzymy, że średnio za dobę wynajmu zapłacicie około 390 złotych. W tych samych miejscach, co sprawdzaliśmy namioty, Wasz nocleg będzie kosztował:
- Mazury, Jezioro Śniardwy: 15 złotych za zestaw z przyczepą lub kampera, 8 złotych za osobę, 3 złote za dziecko 8-12. Wliczając w to koszty kampera, tydzień urlopu wyniesie Was około 3 tysięcy złotych za trzyosobową rodzinę.
- Hel, Morze Bałtyckie: przyczepa kempingowa 16-22 złotych, samochód kempingowy 30-40 złotych, 17 złotych za osobę dorosłą i dzieci powyżej 8 lat, dzieci do 8 lat 9 złotych, prąd 12-16 złotych za dobę. Razem za pobyt w kamperze zapłacicie około 3400 złotych, a w przyczepie kempingowej około 100 złotych mniej, czyli 3300 złotych.
- Okolice Gostynina, Jezioro Białe: 20-25 złotych za samochód kempingowy lub przyczepę, 5 złotych za osobę. Tydzień wakacji w sumie wyniesie więc około 2900 złotych.
Ceny z wynajmem samochodu lub przyczepy przekraczają kolosalnie koszty podróżowania autem kempingowym. Jeśli macie swój własny sprzęt, odliczcie od tych kwot 2730 złotych. Oczywiście różnica warunków jest kolosalna, ale przemyślcie swoje zapotrzebowania i zaplanujcie urlop tak, by stosunek jakości do ceny Was satysfakcjonował.