Wyjazd na kemping to popularna forma wakacyjnego urlopowania. Poza modnym podróżowaniem kamperem lub z przyczepą kempingową, warto postawić na tradycyjne spanie pod namiotem. Dla zmotoryzowanych jest natomiast jeszcze jedna, mało znana forma “obozowania” – namiot dachowy na samochód. Jak to działa, ile kosztuje i czy warto zainwestować?
Namiot dachowy: ciekawa alternatywa dla kampera
Namiot dachowy może uczynić niemal z każdego samochodu osobowego kampera. Jakby nie patrzeć, śpicie wtedy “w samochodzie”. Dodatkowo znacznie zmniejszacie zapełnienie bagażnika dzięki braku konieczności wiezienia oddzielnego namiotu w środku samochodu. Kolejnym plusem jest absolutna dowolność – nie musicie szukać żadnego odpowiadającego podłoża, a spać możecie dokładnie w tym miejscu, w którym się zatrzymacie.
Nie odbyłoby się bez “ale”, a w przypadku namiotów dachowych jest ich kilka.
Po pierwsze, są bardzo ciężkie. Niewielkie modele zajmują co najmniej całą szerokość i całą długość dachu przeciętnej wielkości sedana lub hatchbacka. Namioty są schowane w “boxach” przyczepianych do poprzecznych belek dachowych. Dwuosobowy model waży sam w sobie około 60 kilogramów, dlatego producenci zalecają zakup bardzo mocnych bagażników, które mogą utrzymać powyżej 75 kg. Rozstawiony “domek” z dwójką pasażerów w środku może bez problemu przekroczyć 120 kilogramów. Na szczęście ciężar rozkłada się w czterech punktach mocowania, więc jeśli korzystacie z belek sprawdzonej firmy, to nie musicie się martwić.
Po drugie, dużo kosztują. Ceny niewielkich namiotów dachowych startują od około 4-5 tysięcy złotych, a mogą skończyć się nawet na 20 tysiącach. Dla przypomnienia: cena konwencjonalnego, analogicznego namiotu wynosi maksymalnie do 500 złotych. Skąd taka różnica? Te montowane na dachu są najczęściej dużo wytrzymalsze i odporniejsze na wiatr. Dodatkowo, każdy z nich ma specjalistyczny stelaż do rozkładania i składania w dachowym boxie. Na szczęście wiele firm oferuje opcje wynajmu. Sprawdzony model będzie Was kosztował około 70 złotych na dobę, co jest dość przyzwoitą ceną za możliwość przeżycia takiej przygody!
Po trzecie, zmniejsza się komfort podróży. Nawet gdy namiot jest złożony, box na dachu jest bardzo duży i powoduje duże opory powietrza. Idzie za tym spory hałas podczas trasy, wyższe spalanie samochodu oraz spadek prędkości maksymalnej: producenci namiotów zalecają, by nie przekraczać 130 km/h.
Warto postawić na namiot dachowy?
Wszystko zależy od Waszych zapotrzebowań. Jeśli jedziecie na parę dni na zwykłe pole namiotowe, to nie ma takiej potrzeby. O wiele taniej nabędziecie zwykły namiot i rozstawicie go w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Komplikacje się zaczynają w momencie, w którym nie zamierzacie odwiedzić klasycznego pola namiotowego i wyruszacie w nieznane. Dzięki namiotom dachowym nie musicie się przejmować podłożem, ponieważ zawsze śpicie na dokładnie takim samym.
Poza komfortem… Zobaczie tylko, jak to rewelacyjnie wygląda. Kto by nie chciał chociaż raz mieć okazji spania na dachu własnego samochodu?