Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rok 2023 będzie niezwykle ważny dla Astona Martina

fot. Aston Martin Lagonda

Dziś mija dokładnie 110 lat od dnia, w którym założyciele, Lionel Martin and Robert Bamford, oficjalnie weszli we współpracę, by stworzyć pierwszy samochód marki Aston Martin. Początek Astona Martina zrodzonego na torze i inspirowanego wyścigową pasją swoich założycieli, to skromny londyński warsztat Hennikera Mewsa. To z tego miejsca marka wyrosła na jednego z najbardziej uznanych na świecie symbolu designu, luksusu, osiągów i ekskluzywności.

Aston Martin Valkyrie
Razor Blade oraz Aston Martin Valkyrie. Dwie ikony Astona (fot. Aston Martin Lagonda)

Z okazji rocznicy Aston Martin przypomniał swoje dwa najbardziej ikoniczne i innowacyjne modele ze swojej 110-letniej historii, pokazując w ten sposób, jak marka realizuje swoją obietnicę przesuwania granic możliwości i wykorzystania w samochodach drogowych rozwiązań inżynieryjnych tworzonych z myślą o wyścigach Grand Prix. Jeden z najstarszych wyścigowych samochodów marki, który wciąż istnieje, to bijący rekordy Razor Blade z 1923 roku, drugi to oszałamiający hipersamochód – Aston Martin Valkyrie.

Valkyrie
Aston Martin Valkyrie jest godnym dziedzicem 110-letniej legendy (fot. Aston Martin Lagonda)

Razor Blade, jeden z pierwszych pojazdów zaprojektowanych z myślą o aerodynamice, który bił rekordy na torze Brooklands w latach 20. XX wieku. Tamto to auto nosiło przydomek „Green Pea” (Zielony Groszek) i siało postrach wśród rywali. Wiek później Aston Martin w modelu Valkyrie wprowadza na drogi rozwiązania technologiczne z Formuły 1, przesuwając kolejne granice.

110 urodziny marki uświetni prezentacja nowego, ściśle limitowanego modelu Astona Martina. Rocznica będzie przewijała się również podczas brytyjskiego Grand Prix na Silverstone, Goodwood Festival of Speed, Pebble Beach Concours d’Elegance oraz na innych najważniejszych wydarzeń motoryzacyjnych w 2023 roku. Ogólnoświatową kampanię rocznicy nazwano: „Intensity: 110 Years in the Making”.

Aston Martin DBS 770 Ultimate
Aston Martin DBS 770 Ultimate. Już za chwilę (fot. Aston Martin Lagonda)

W najbliższym czasie poznamy również nowy model Astona Martina – DBS 770 Ultimate, w 2023 minie także 75 lat od wprowadzenia linii DB, 60 lat od premiery ikonicznego modelu DB5 oraz 20 lat od otwarcia siedziby firmy w Gaydon, specjalnie wybudowanego kompleksu – centrum doskonałości w projektowaniu i budowie najwyższej światowej klasy samochodów sportowych.

Total
0
Shares