Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Top 10 najdroższe samochody produkowane na świecie

Zestawiamy w jednym miejscu 10 najdroższych samochodów jakie dziś można kupić. To auta wyjątkowe, hipersportowe i luksusowe. Zobaczcie sami.
10 najdroższych samochodów

Samochody są drogie? Jedne mniej inne bardziej, ale faktem jest, że dziś ceny nowych aut są mało atrakcyjne względem naszych dochodów. Na świecie funkcjonuje jednak garstka osób, dla których górny limit ceny nie istnieje. Dla nich powstają najdroższe samochody, wyjątkowe i ekstremalnie drogie. Ile kosztuje naprawdę drogie auto? Oto aż dziesięć odpowiedzi na to pytanie.

Zanim przejdziemy do listy, kilka słów wyjaśnienia. Wymieniane przez nas auta faktycznie można kupić. Egzemplarze i ich ceny nie mają nic wspólnego z ofertą producentów hipersamochodów. W przypadku tego lukratywnego segmentu, nie ma szans na kupno samochodu “u dealera”, a nowy model ogłaszany przez takie marki jak np. Bugatti czy Lamborghini jest już wyprzedany w momencie premiery. Niemniej niektóre hipersamochody czasem zmieniają właścicieli, a wówczas pojawiają się ogłoszenia, aut może nie najmłodszych rocznikowo, ale z całą pewnością wyjątkowych i… niewyobrażalnie drogich. W tym superluksusowym świecie panują nieco odmienne zasady, nie zawsze liczy się rocznik i przebieg, znacznie większe znaczenie ma wyjątkowość danego modelu. Zaczynamy.

Lamborghini Veneno – 41 974 080 zł

Lamborghini Veneno
Lamborghini Veneno (fot. VIP Motors)

Najdroższym, znalezionym przez nas modelem, którego cena została już odgórnie podana (celowo to podkreślam, bo wiele superluksusowych modeli na “cenę do ustalenia”) okazał się kultowy Lamborghini Veneno. Egzemplarz tego hipersamochodu wystawiła na sprzedaż firma VIP Motors z Dubaju, zajmująca się sprzedażą tego typu pojazdów. Cena sięgająca niemal 42 milionów złotych wygląda może abstrakcyjnie, ale nie mamy wątpliwości, że znajdzie się kolekcjoner, który będzie skłonny zapłacić taką kwotę za ten wyjątkowy pojazd. Auto nie jest nowe, Veneno skonstruowano w zakładach Lamborghini w 2015 roku, przebieg tego auta deklarowany przez sprzedawcę to ok. 3,5 tys. kilometrów. Pojazd napędza potężny 12-cylindrowy, widlasty silnik benzynowy, który generuje 750 KM przy 8400 obr./minutę. Współczynnik masy do mocy to zaledwie 1,99 kg / KM. Wystawiony na sprzedaż egzemplarz to limitowana seria, jeden z zaledwie dziewięciu egzemplarzy powstałych w tym wydaniu, nienaganny stan wizualny i techniczny.

Rolls-Royce Phantom – 19 140 052 zł

Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce Phantom (fot. Alain Class Cars)

Jeśli rozmowa schodzi na najdroższe samochody, to nie może zabraknąć tej bogatej w tradycje, luksusowej marki. Rolls-Royce od zawsze stawał na podium najbardziej luksusowych marek świata. Jednak ten konkretny egzemplarz dwuosobowego Phantoma to egzemplarz absolutnie wyjątkowy. Auto nie jest nowe, bo zbudowano je w 2008 roku, ale od tamtej pory nie przejechało ani jednej mili, ma wciąż fabryczny “zerowy” przebieg, za to zostało poddane unikalnej modyfikacji w studiu Pininfarina. Cena tego egzemplarza, znacząco wyższa od dostępnych dziś do zamówienia egzemplarzy Rolls-Royce Phantom wynika też z wyjątkowości sprzedawanej sztuki. To Rolls-Royce Phantom Hyperion z nadwoziem zaprojektowanym przez Pininfarinę, auto jedyne w swoim rodzaju, nie ma na świecie drugiego takiego Rolls-Royce’a. Pod potężną maską oczywiście 6,7-litrowy, 12-cylindrowy silnik o “wystarczającej mocy” jak zawsze deklarują przedstawiciele brytyjskiej marki. Wyjątkowość tego pojazdu tłumaczy cenę. Samochód również jest oferowany w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ferrari LaFerrari RWD – 18 570 583 zł

Ferrari LaFerrari RWD
Ferrari LaFerrari RWD (fot. Ferrari Quebec)

Za ponad 18,5 mln złotych możesz stać się właścicielem tylnonapędowego Ferrari LaFerrari. Ten konkretny egzemplarz wystawiono na sprzedaż w Montrealu, w Kanadzie. Auto wyspecyfikowane jest pod kątem klienta z Ameryki Północnej, a sprzedawcą jest salon Ferrari Quebec. Ten konkretny egzemplarz wyposażony w 12-cylindrowy silnik połączony z instalacją hybrydową, powstał w 2015 roku, jego przebieg deklarowany przez sprzedawcę to zaledwie 750 mil. To najmocniejsze Ferrari jakie było seryjnie oferowane, bo hybrydowy układ napędowy generuje 950 KM mocy. Warto przypomnieć, że Ferrari zaplanowało produkcję zaledwie 499 egzemplarzy tego modelu. Nie trzeba dodawać, że mimo wyjściowej ceny ok. 5 milionów złotych, całą zaplanowaną produkcję sprzedano jeszcze przed wytworzeniem pierwszego egzemplarza. Wiele osób właśnie ten model uważa za najlepsze Ferrari w historii włoskiej marki. Niezależnie od tego, czy się z tym zgadzamy, czy też nie, jesteśmy pewni, że auto znajdzie swojego właściciela.

Koenigsegg Regera – 17 214 161 zł

Koenigsegg Regera
Koenigsegg Regera (fot. Super Vettura)

Christian Erland Harald von Koenigsegg to inżynieryjny geniusz. Projekty zainicjowane przez jego firmę to auta z całą pewnością wyjątkowe, imponujące nie tylko mocą i osiągami, ale też unikalnymi rozwiązaniami, nieobecnymi w żadnym innym hipersamochodzie. Widoczny na zdjęciu egzemplarz, oferowany jest w Wielkiej Brytanii, w Sunningdale. Regera to model wyjątkowy również w gamie Koenigsegga, bo to auto, które jest nastawione nie tylko na absurdalnie wręcz wysokie osiągi, ale też ma zapewnić kierowcy ponadprzeciętny komfort podróży i to mimo tego, że jest kabrioletem. Jeden z bohaterów naszego “Top 10 najdroższe samochody produkowane na świecie” napędzany jest 5-litrowym V8 z podwójnym turbodoładowaniem. Sprzedawany egzemplarz jest młodym pojazdem, bo powstał w 2021 roku. Jego przebieg to 1750 mil.

Aston Martin Valkyrie – 17 123 319 zł

Aston Martin Valkyrie
Aston Martin Valkyrie (fot. Autowelt Schweiz)

Kolejny, superdrogi hipersamochód znaleźliśmy w Szwajcarii, w Zurychu. To w tym mieście dealer Autowelt Schweiz oferuje ekstremalnie rzadkie auto, jakim jest Aston Martin Valkyrie. Pojazd jest w praktyce fabrycznie nowy. Powstał w 2022 roku i ma 100 km przebiegu. Valkyrie to kolejny model napędzany przez 12-cylindrową jednostkę spalinową. Co ciekawe skonstruowana przez Coshwortha 6,5 litrowa jednostka to silnik wolnossący. Jej moc w tym modelu to 1176 KM a silnik kręci się do absurdalnych, 11 tysięcy obr./min. Sam układ spalinowy ma okrągłe 1000 KM, dodatkowy zastrzyk mocy zapewnia komponent elektryczny. Powstało tylko 150 egzemplarzy tego samochodu, więc auto ma wartość nie tylko w kontekście osiągów i rozwiązań technologicznych, ale też jest produktem wyjątkowo rzadkim.

Bugatti Chiron – 17 097 786 zł

Bugatti Chiron
Bugatti Chiron (fot. Naples Motorsport)

Wciąż pozostajemy na pułapie cenowym przekraczającym 17 milionów złotych i oto przed Wami kolejny superdrogi hipersamochód. Bugatti Chiron oferowany przez salon Naples Motorsport, w Naples, na Florydzie, USA. Ten konkretny egzemplarz został wyprodukowany w 2019 roku, jego przebieg to 4340 km. Ten egzemplarz powinien szczególnie przypaść do gustu majętnym klientom lubiącym czerń i czerwień. Czerń to barwa dominująca w nadwoziu tego auta, za to soczysta czerwień zdobi niemal każdy element luksusowo wykończonego wnętrza tego hipersamochodu. Bugatti Chiron to także prawie najmocniejsze auto w naszym zestawieniu. 16-cylindrowy potężny silnik generuje 1600 KM mocy. Szybkość maksymalna przekracza 400 km/h.

Mercedes-Benz SLR McLaren rwd – 16 374 138 zł

Mercedes-Benz SLR McLaren rwd
Mercedes-Benz SLR McLaren rwd (fot. Mechatronik GmbH)

Ten wyjątkowy, hipersportowy Mercedes SLR to hołd dla mitu srebrnej strzały i Sir Stirlinga Mossa. Pełna nazwa tego modelu to właśnie Mercedes-Benz McLaren SLR Stirling Moss. Powstało tylko 75 egzemplarzy tego auta, co czyni ten pojazd naprawdę wyjątkową pozycją w zbiorach wielu majętnych kolekcjonerów. Drzwi karbonowego nadwozia otwierają się tu do przodu, w górę. Moc nie jest szczególnie imponująca (np. na tle Bugatti Chirona), ale 650 KM to wystarcza, by w tym bardzo lekkim samochodzie (1551 kg) dać się ponieść 5,5 litrowej jednostce ręcznie składanej przez najlepszych specjalistów z AMG. 8-cylindrowy, turbodoładowany 5-litrowy silnik z cylindrami w układzie V to magia z Affalterbach zaklęta w kultowym kształcie nadwozia. Auto rozpędza się do 350 km/h, moment obrotowy to 820 Nm. Purystyczny, surowy pojazd, którego sportowy charakter wyraża każdy centymetr jego konstrukcji. Sprzedawany egzemplarz został zbudowany w 2010 roku, jego przebieg to zaledwie 160 km.

Aspark Owl – 16 413 056 zł

Aspark Owl
Aspark Owl (fot. Absolut Cars)

Najdroższe samochody są też najmocniejsze. Za niemal 16,5 miliona złotych można stać się właścicielem pojazdu wyjątkowego nawet na tle opisywanych w niniejszym zestawieniu modeli. Aspark Owl to po pierwsze samochód z elektrycznym napędem. Po drugie, jest to absolutnie najmocniejszy pojazd w naszym zestawieniu. Jeżeli nie słyszeliście wcześniej o tej marce, to informuję, że Aspark jest japońską marką produkującą elektryczne hiperauta od 2020 roku. Moc elektrycznego napędu zastosowanego w tym aucie to 2012 KM! Przyśpieszenie od 0 do 100 km/h trwa zaledwie 1,7 sekundy. Sprzedawany egzemplarz został skonstruowany w 2021 roku, jego przebieg to zaledwie 100 km. To najszybciej przyśpieszający samochód świata dopuszczony do ruchu na drogach publicznych.

Lamborghini Aventador Sian – 14 922 859 zł

Lamborghini Aventador Sian
Lamborghini Aventador Sian (fot. Pagani Beverly Hills)

Ostatni Aventador jaki został wyprodukowany trafił do klienta w ubiegłym roku. Jedyną możliwością zakupu tego modelu pozostaje zatem wtórny rynek hipersamochodów. Ten konkretny, zielono złoty egzemplarz Lamborghini Aventador Sian znaleźlimy w salonie Pagani w Beverly Hills w Kalifornii. Samochód napędza potężna jednostka V12 o pojemności 6,5 litra i mocy 785 KM przy 8500 obr./min. Wystawiony egzemplarz wyprodukowano w 2020 roku, jego przebieg to 585 mil (941 km). Wnętrze wykończono w brązowym kolorze.

Pagani Huayra Grigio Telesto – 13 861 345 zł

Pagani Huayra Grigio Telesto
Pagani Huayra Grigio Telesto (fot. Pagani Beverly Hills)

Nasze zestawienie zamyka egzemplarz auta zbudowanego przez ekipę Horaciego Paganiego. Ten włoski konstruktor krzywo patrzy na elektromobilność. Jego zdaniem elektryczne układy napędowe nie są jeszcze gotowe, by sprostać surowym wymaganiom jazdy wyczynowej, w której moc powinna łączyć się z lekkością pojazdu. Ten wyjątkowy hipersportowy roadster na pewno spełnia wytyczne szefa. Auto napędza 6-litrowy silnik V12 z podwójnym turbodoładowaniem. Jednostka napędowa to dzieło geniuszy z Affalterbach (AMG). Silnik generuje niemal 850 KM, kręci się ponad 9000 obr./min. Ten konkretny egzemplarz sprzedawany jest również w salonie Pagani Beverly Hills. Wnętrze wykończono krwiście czerwoną skórą. I to wszystko za niespełna 14 milionów złotych.

Total
27
Shares