Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Audi A3 8P. Usterki i awarie drugiej generacji

Audi A3 8P to druga generacja kultowego kompaktu ze stajni Audi. Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu samochodu?
audi a3 8p
Audi A3 8P. Druga generacja popularnego hatchbacka (fot. materiały prasowe)

Marzysz o marce premium, ale nie potrzebujesz dużego samochodu? Audi, podobnie jak niemalże każdy producent “z wyższej półki”, zaczęło tworzyć modele dla klientów ze znacznie niższym zapotrzebowaniem niż bogato wyposażone limuzyny, czy naszpikowane wyrafinowaną technologią auta z rajdowymi korzeniami i napędem Quattro. Takim modelem było między innymi A3, czyli kompakt w rozsądnej cenie, gwarantujący odpowiedni komfort i niezłe w swojej klasie osiągi. Jak wypada Audi A3 8P po latach? Przyjrzeliśmy się największym wadom tego samochodu.

Audi A3 8P. Historia

czerwone Audi A3 8P Sportback
A3 Sportback (fot. materiały prasowe)

Druga generacja kompaktowego Audi miała swoją premierę w 2003 roku. Zastąpiła wtedy obecną na rynku od 1996 roku, pierwszą generację o oznaczeniu A3 8L, która po udanych siedmiu latach przeszła na zasłużoną emeryturę. Druga generacja w momencie debiutu wprowadziła w gamie marki niemały powiew świeżości. Względem poprzednika wizualnie unowocześniono niemal cały samochód. Z początku można było kupić wyłącznie A3 w nadwoziu typu hatchback i to w wersji 3-drzwiowej, ale po roku wprowadzono na rynek także wersję 5-drzwiową, nazwaną “sportback”. W 2005 Audi zdecydowało się na pierwszy facelifting, który znacznie zmieniał wygląd przedniego pasa auta. Dwa lata później Audi zaprezentowało kabriolet na bazie A3 8P, a w 2008 przeprowadzono kolejny lifting obejmujący między innymi przednie lampy. Trzeci facelifting miał miejsce wraz z premierą usportowionego RS3, w 2010. Produkcję zakończono po dziesięciu latach, w 2013 roku, kiedy to niemiecki producent pokazał w Genewie kolejną generację – A3 8V.

Silniki

2.0 FSI
2.0 FSI to stanowczo nie jest wart polecenia silnik (fot. materiały prasowe)

Klienci decydujący się na Audi A3 8P mieli wybór spośród 12 jednostek napędowych. Dziewięć z nich to były silniki benzynowe:

  • 1.4 TSI 125 KM
  • 1.6 8V 102 KM
  • 1.6 FSI 115 KM
  • 1.8 TFSI 160 KM
  • 2.0 FSI 150 KM
  • 2.0 TFSI 200 KM
  • 2.0 TFSI 265 KM (Audi S3)
  • 2.5 TFSI 340 KM (Audi RS3)
  • 3.2 V6 250 KM

Oraz trzy silniki diesla:

  • 1.6 TDI 90 KM lub 105 KM
  • 1.9 TDI 105 KM
  • 2.0 TDI 140 KM lub 170 KM

Uważajcie na zakup Audi A3 8P z pierwszych lat produkcji. Silniki TFSI i FSI miały wtedy wadę fabryczną prowadzącą nawet do pęknięcia głowicy i w efekcie do konieczności przeprowadzenia całkowitego remontu silnika lub jego wymiany. Wadliwa była też często elektronika, która potrafiła doprowadzić do błędnych wskazań na czujnikach rozmieszczonych w silniku. Spośród silników wysokoprężnych uważajcie na 2.0 TDI z pierwszych lat produkcji, które miały problemy z pompami oleju, turbosprężarkami i wtryskiwaczami.

Co się psuje w Audi A3 8P?

wnętrze Audi A3 8P
Wnętrze nie jest ogromnym przeskokiem jakościowym porównując je do bliźniaczego VW Golfa (fot. materiały prasowe)

Najwięcej użytkowników narzeka na wykonanie wnętrza samochodu. Plastiki w A3 trzeszczą na nierównościach, a deska rozdzielcza pokryta jest gumą, która po latach zaczyna się wycierać i łuszczyć. Na domiar złego, na forum pojawiają się negatywne oceny wyciszenia samochodu. W A3 natomiast raczej unikniecie korozji, chyba że samochód ma wątpliwą historię blacharsko-lakierniczą.

Inne występujące usterki mechaniczne to wadliwe manualne skrzynie biegów z wypadającym szóstym biegiem, niedziałający wentylator chłodnicy (prowadzący do przegrzewania się silnika). Niekiedy dochodzi też do uszkodzeń kompresora klimatyzacji, co skutkuje brakiem chłodzącego powietrza w samochodzie. Szwankuje również elektronika komputera pokładowego, który wyświetla przedwczesne komunikaty o konieczności odwiedzenia serwisu.

Samochód na testach NCAP otrzymał solidne 4 na 5 gwiazdek. Sprawdzian uwieczniono na nagraniach:

Warto je kupić?

czerwone Audi A3 8P stojące na lotnisku obok myśliwca
Audi A3 to dobry wstęp do klasy premium, choć wielkich luksusów nie należy się spodziewać (fot. Audi press)

Audi A3 8P nie jest wyrafinowanym samochodem luksusowym. Efekt wizualny może wywołać nudę, a wykonanie wnętrza nie jest godne marki premium. Pozwoli ono z kolei na przemieszczanie się w komfortowych warunkach, przy bardzo dobrze zestrojonym układzie kierowniczym i zawieszeniu i zagwarantuje bezpieczeństwo jeśli będzie to konieczne. Jeśli weźmiecie poprawkę na wszystkie wspomniane przez nas potencjalne wady i będziecie się ich wystrzegać, a do tego zachowacie należytą ostrożność podczas oglądania każdego używanego egzemplarza, to macie szansę na znalezienie auta doskonale spełniającego wasze potrzeby. Ceny A3 8P zaczynają się od około 20 tysięcy złotych za sztukę wymagającą lekkiego doinwestowania.

Zobacz też: jakie są najlepsze silniki benzynowe? Te jednostki spokojnie przejadą pół miliona kilometrów!

Total
0
Shares