Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Bezpieczne auta – nowe wyniki testów Euro NCAP

Bezpieczne auta są poszukiwane przez nabywców. Debiutująca na rynku europejskim koreańska marka Genesis ma powody do zadowolenia. Citroën ma ich mniej.
Testy zderzeniowe Genesis GV80
Testy zderzeniowe Genesis GV80 (fot. Euro NCAP)

Euro NCAP przetestowało kolejne modele samochodów obecnych na europejskim rynku, w tym dwie nowości: samochody debiutującej w Europie, koreańskiej marki Genesis (należącej do Grupy Hyundaia).

Nowe auta przetestowane pod kątem bezpieczeństwa przez Euro NCAP to: Genesis G80, Genesis GV80, Citroën C4 (w tym elektryczna wersja ë-C4) oraz BMW serii 4 w nadwoziach Coupé i Cabrio.

Bezpieczne auta? Genesis zdał egzamin

Luksusowy czterodrzwiowy sedan z Korei Południowej uzyskał najwyższą ocenę ogólną: 5 gwiazdek. Testowano wersję Genesis G80 2.2 CRDi GLS. Poniżej szczegółowe wyniki testów oraz wideo:

Wyniki testów Genesis G80 2021 (źr. Euro NCAP)

Szczegółowy raport z testów tego modelu znajdziecie na witrynie Euro NCAP.

Drugie z aut koreańskiej marki premium, luksusowy SUV Genesis, również uzyskał maksymalną notę 5 gwiazdek. W testach ochrony pasażerów – zarówno dorosłych jak i dzieci – osiągnął rezultat identyczny jak w sedanie tej samej marki, nieco niżej oceniono ochronę pieszych (sedan ma aktywną maskę, SUV – nie) oraz systemy asystujące, ale różnice są niewielkie – to wciąż bardzo bezpieczne auto. Poniżej szczegółowe wyniki i wideo:

Wyniki modelu Genesis GV80 (źr. Euro NCAP)

Zainteresowanych treścią raportu z badań odsyłam do źródła: witryny Euro NCAP.

Bezpieczne auta? Citroën mógłby wypaść lepiej

Kompaktowy hatchback Citroëna uzyskał notę 4 gwiazdki, to niezły wynik, ale mogło być lepiej. Ciekawostka, że najwyższy wynik cząstkowy to auto uzyskało w testach ochrony dzieci. Dla rodzin z dziećmi to cenna informacja. Poniżej wyniki cząstkowe i wideo:

Wyniki testu modelu Citroën C4 (źr. Euro NCAP)

Zaznaczamy, że Euro NCAP deklaruje, że rezultaty spalinowej odmiany C4 mają zastosowanie również w elektrycznej wersji tego modelu, czyli Citroëna ë-C4. W podsumowaniu raportu z testu tego samochodu, eksperci Euro NCAP zwracają uwagę, że skuteczność rozwiązań ochrony dorosłych pasażerów, pieszych oraz systemów bezpieczeństwa nie przekracza 5-gwiazdkowego progu. Jedynie pod względem ochrony dzieci auto uzyskuje najwyższą notę. Braki w systemach bezpieczeństwa to przede wszystkim fakt, że system rozpoznawania przeszkód i przeciwdziałania zderzeniom czołowym jest w stanie rozpoznawać samochody i pieszych, ale już rozpoznawanie rowerzystów oferowane jest jako opcjonalny dodatek. Michiel van Ratingen, sekretarz generalny Euro NCAP podsumował “Citroën uzyskał przyzwoitą, czterogwiazdkową ocenę za nowe C4, ale pozostawił w nas wrażenie, że przy bardziej starannej inżynierii, wynik mógłby być znacznie lepszy“.

Jeżeli chodzi o wyniki serii 4 BMW, nie zostały jeszcze one oficjalnie opublikowane, ale mamy przekazaną nam bezpośrednio z Euro NCAP informację, że nowe – wyróżniające się wyglądem – BMW 4 uzyskało w testach maksymalną notę: 5 gwiazdek.

Zobacz naszą recenzję nowego BMW 430i

Total
0
Shares