Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ceny LPG znów wzrosną. Wszystko przez rosyjskie cło

Tankowanie LPG
(fot. Shutterstock)

Kto tankuje gaz do auta, od dwóch miesięcy płaci coraz więcej. Okazuje się, że to nie koniec podwyżek. 

Przez ostatnie dwa miesiące 2021 roku cena LPG wzrosła o co najmniej 40 groszy na litrze. LPG jest tym paliwem, które zdrożało najbardziej, choć podwyżki nie ominęły też benzyny i oleju napędowego.

Cło wzrośnie siedmiokrotnie 

Wygląda na to, że sytuacja nie poprawi się, a wręcz pogorszy. Wszystko za sprawą Rosjan, którzy zapowiedzieli, że cło na tonę eksportowego LPG wzrośnie z 9,90 dolara do 69,90 dolara. To siedem razy więcej, co ma się przełożyć na detaliczną podwyżkę w wysokości 15 groszy na litrze.

Podwyżki z przyczyn niezależnych

Przypomnijmy, że przez ostatnie dwa miesiące ceny LPG wzrosły co najmniej c dwóch powodów. Po pierwsze Unia Europejska nałożyła sankcję na autorytarną Białoruś, której prezydent Aleksandr Łukaszenka rzekomo sfałszował wybory. Kurek z gazem z Białorusi został więc zakręcony przez wszystkie unijne państwa, w tym Polskę.

Po drugie, na początku sierpnia 2021 roku doszło do pożaru w jednym z rosyjskich zakładów Gazpromu, głównego eksportera LPG. Przez to wydarzenie tempo przesyłu gazociągiem Jamał-Europa spadło o połowę. To błyskawicznie odbiło się na poziomie cen.

Total
0
Shares