Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Citroën My Ami Cargo – nowy elektryczny mikrodostawczak

Citroën My Ami Cargo, to nietypowe, ale ciekawe podejście do kwestii transportu niewielkich paczek w mieście. Na pewno wygodniej niż skuterem.
Citroen My Ami Cargo
Citroen My Ami Cargo (fot. Citroen)

Citroën proponuje klientom biznesowym nowy pojazd zeroemisyjny. Auto jednoosobowe, dostawcze, które bez większych problemów wciśnie się w najwęższą uliczkę w mieście. Oto Citroën My Ami Cargo.

Nowy Citroën My Ami Cargo to mały pojazd elektryczny, który może być użyteczny na “ostatniej mili” dostarczania niewielkich paczek. Nietypowo zorganizowana przestrzeń ładunkowa ma ponad 400 litrów pojemności bagażowej. Ładowność tego auta wynosi 140 kg. Niewiele, ale to nie jest auto do przewozu ani gabarytów, ani masywnych pakunków. Modułowy bagażnik w tym modelu zorganizowano dość oryginalnie, bo przestrzeń bagażowa zlokalizowana jest po prostu w miejscu, w którym w osobowym aucie znajduje się fotel pasażera z przodu.

Citroen My Ami Cargo
Citroen My Ami Cargo – 400 litrów pojemności, 75 km zasięgu (fot. Citroen)

Autko ma długość 2,41 m, szerokość 1,39 m i wysokość 1,52 m. Średnica zawracania to zaledwie 7,20 – rezultat nieosiągalny w przypadku zwykłych aut osobowych, nie mówiąc już o pojazdach dostawczych o standardowych rozmiarach. Ultrakompaktowe gabaryty tego mikrodostawczaka definiują jego przewagę nad znacznie większymi pojazdami użytkowymi i dostawczymi. Z drugiej jednak strony użyteczność takiego typu pojazdu jest ograniczona. Producent uważa, że jego propozycja to dobry pomysł do realizacji niewielkich dostaw na terenie miasta, co w dobie wzmożonego zainteresowania zakupami online, czy dostawami posiłków może mieć sens. Jednak jeżeli to za mało, na rynku jest już spory wybór większych elektrycznych aut dostawczych, np Peugeot e-Boxer, czy nowy Fiat E-Ducato, bądź testowany przez nas Mercedes eVito.

Stanowisko kierowcy oddzielono od przestrzeni bagażowej pionową przegrodą, ale zamocowaną w taki sposób, by z jednej strony zapewnić kierowcy ochronę przed ładunkiem, a z drugiej – nie ograniczać widoczności dookoła pojazdu. Ponadto przestrzeń ładunkowa jest od góry przykryta modułowym stolikiem z maksymalnym obciążeniem 40 kg. Zadbano o miejsce na dokumenty w formacie A4 (np. formularze dostawy czy innego typu dokumentację biznesową).

Citroen My Ami Cargo
Citroen My Ami Cargo – przestrzeń bagażowa znajduje się głównie w miejscu typowo przeznaczonym dla pasażera z przodu (fot. Citroen)

O tym, że autko jest predestynowane do realizacji dostaw na bardzo krótkich dystansach świadczy też rodzaj napędu i wielkość akumulatora. Citroën My Ami Cargo napędzany jest przez silnik elektryczny o mocy 6 kW, zasilany z akumulatora litowo-jonowego o pojemności 5,5 kWh. Tak mały akumulator powinien zdaniem producenta wystarczyć na maksymalny zasięg do 75 km. Z drugiej strony niewielka pojemność oznacza możliwość pełnego naładowania ze zwykłego gniazdka 230 V w czasie 3 godzin. Producent porównuje to wręcz z czasem ładowania nowoczesnych smartfonów. Także prędkość maksymalna tego auta świadczy o jego typowo miejskim przeznaczeniu: wynosi 45 km/h. Citroën My Ami Cargo nie zostały jeszcze podane, ale na francuskiej stronie sklepu Citroëna, bazową wersję osobową Ami Ami można nabyć już od 6990 euro.

Total
0
Shares