Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Citroën oli – ciekawy koncept, ale te opony!

Citroën oli to zupełnie odmienne podejście do projektowania pojazdu przyszłości. Zamiast nastawienia na supermoce i luksusy postawiono na coś ważniejszego.
Citroën oli (fot. Citroën)
Citroën oli (fot. Citroën)

Francuzi zaprezentowali ciekawy pojazd koncepcyjny, który stoi w opozycji do coraz większych i masywniejszych, potężnych elektrycznych SUV-ów, które mają być rzekomo wyznacznikiem elektromobilności w najbliższych latach. Citroën oli to pojazd o zupełnie odmiennym charakterze. Zaskakująco lekki, wykonany z maksymalnym poszanowaniem środowiska i z ciekawymi pomysłami technologicznymi, jak np. unikalne opony Goodyeara.

Zobacz też: jakie korzyści mają posiadacze aut elektrycznych w Polsce?

Citroën oli (fot. Citroën)
Citroën oli to auto wykonane przede wszystkim z tworzych pochodzących z recyklingu i nadające się do powtórnego przetworzenia (fot. Citroën)

Żeby zrozumieć jak skrajnie odmiennym projektem elektrycznej mobilności jest francuski koncept, warto przyswoić sobie kilka liczb: docelowa masa własna pojazdu to zaledwie 1000 kg. Tak, mówimy o aucie elektrycznym wyposażonym w ciężki z definicji akumulator trakcyjny. Zasięg 400 km, prędkość maksymalna 110 km/h i najlepsze – zużycie energii na poziomie 10 kWh/100 km.

Citroën oli (fot. Citroën)
Nietypowa bryła to wynik zrównoważonego podejścia do projektowania, wiele części stosowanych w różnych elementach nadwozia jest tu identycznych (fot. Citroën)

O tym jak rewelacyjna jest efektywność energetyczna modelu Citroën oli niech świadczy fakt, że energia chemiczna zawarta w 1 litrze paliwa węglowodorowego nieco przekracza 10 kWh. Oznacza to, że Citroën oli jest w stanie pokonać dystans 100 km zużywając realnie mniej energii niż można pozyskać ze spalenia zaledwie 1 litra klasycznych węglowodorów.

Citroën oli (fot. Citroën)
Citroën oli ma zużywać zaledwie 10 kWh energii na każde 100 km (fot. Citroën)

Celem francuskich inżynierów pracujących nad tym interesującym projektem, nie była ani moc maksymalna, ani prędkość, lecz to, do czego wszyscy powinniśmy dążyć – minimalizacja wpływu samochodu na środowisko naturalne, bez pozbawiania jego użytkownika wszelkich walorów użytkowych wynikających z posiadania auta. Zmniejszenie masy to nie wszystko. Konstrukcja tego auta jest maksymalnie uproszczona, a materiały, z których jest wykonany w znacznym stopniu pochodzą z recyklingu i nadają się do ponownego przetworzenia.

Citroën oli (fot. Citroën)
Citroën oli – wnętrze (fot. Citroën)

Auto ma napęd elektryczny, ale korzysta też z wszystkich dziś dostępnych i osiągalnych rozwiązań technicznych powiązanych z elektromobilnością. To nie tylko samochód, ale i mobilna stacja energetyczna, z obsługą technologii V2G (Vehicle to Grid) czy V2L (Vehicle to Load). Niebanalny i przyznacie, nietypowy wygląd to konsekwencja przyjętych założeń projektowych, drzwi są identyczne, tak samo zderzaki (przedni i tylny), do tego płaskie panele i szyby, zastosowanie lekkich materiałów. Pokrywa silnika, panele podłogowe bagażnika czy dach, na którym można nawet stanąć, wykonane są z recyklingowanej tektury o strukturze plastra miodu.

Koncepcyjne opony Goodyear Eagle GO mają wytrzymać do pół miliona kilometrów, są wykonane z naturalnych tworzyw i nadają się do recyklingu (fot. Goodyear)

Na oryginalnych obręczach wykonanych ze stali i aluminium założone są jedyne w swoim rodzaju opony koncepcyjne Goodyear Eagle GO. Opony te mają mieszankę bieżnika wykonaną z takich składników jak np. żywice z drzewa sosnowego, oleje słonecznikowe, popiół z łusek ryżu czy kauczuk naturalny. Bieżnik tej koncepcyjnej opony można dwukrotnie odnowić, co wydłuża jej realną żywotność do… 500 tys. km. Tak, pół miliona kilometrów na oponie z recyklingu. To jest dopiero dobre podejście do tematu sustainabililty.

Wallbox – co oferują marki?

Total
0
Shares