Francuzi zaprezentowali ciekawy pojazd koncepcyjny, który stoi w opozycji do coraz większych i masywniejszych, potężnych elektrycznych SUV-ów, które mają być rzekomo wyznacznikiem elektromobilności w najbliższych latach. Citroën oli to pojazd o zupełnie odmiennym charakterze. Zaskakująco lekki, wykonany z maksymalnym poszanowaniem środowiska i z ciekawymi pomysłami technologicznymi, jak np. unikalne opony Goodyeara.
Zobacz też: jakie korzyści mają posiadacze aut elektrycznych w Polsce?
Żeby zrozumieć jak skrajnie odmiennym projektem elektrycznej mobilności jest francuski koncept, warto przyswoić sobie kilka liczb: docelowa masa własna pojazdu to zaledwie 1000 kg. Tak, mówimy o aucie elektrycznym wyposażonym w ciężki z definicji akumulator trakcyjny. Zasięg 400 km, prędkość maksymalna 110 km/h i najlepsze – zużycie energii na poziomie 10 kWh/100 km.
O tym jak rewelacyjna jest efektywność energetyczna modelu Citroën oli niech świadczy fakt, że energia chemiczna zawarta w 1 litrze paliwa węglowodorowego nieco przekracza 10 kWh. Oznacza to, że Citroën oli jest w stanie pokonać dystans 100 km zużywając realnie mniej energii niż można pozyskać ze spalenia zaledwie 1 litra klasycznych węglowodorów.
Celem francuskich inżynierów pracujących nad tym interesującym projektem, nie była ani moc maksymalna, ani prędkość, lecz to, do czego wszyscy powinniśmy dążyć – minimalizacja wpływu samochodu na środowisko naturalne, bez pozbawiania jego użytkownika wszelkich walorów użytkowych wynikających z posiadania auta. Zmniejszenie masy to nie wszystko. Konstrukcja tego auta jest maksymalnie uproszczona, a materiały, z których jest wykonany w znacznym stopniu pochodzą z recyklingu i nadają się do ponownego przetworzenia.
Auto ma napęd elektryczny, ale korzysta też z wszystkich dziś dostępnych i osiągalnych rozwiązań technicznych powiązanych z elektromobilnością. To nie tylko samochód, ale i mobilna stacja energetyczna, z obsługą technologii V2G (Vehicle to Grid) czy V2L (Vehicle to Load). Niebanalny i przyznacie, nietypowy wygląd to konsekwencja przyjętych założeń projektowych, drzwi są identyczne, tak samo zderzaki (przedni i tylny), do tego płaskie panele i szyby, zastosowanie lekkich materiałów. Pokrywa silnika, panele podłogowe bagażnika czy dach, na którym można nawet stanąć, wykonane są z recyklingowanej tektury o strukturze plastra miodu.
Na oryginalnych obręczach wykonanych ze stali i aluminium założone są jedyne w swoim rodzaju opony koncepcyjne Goodyear Eagle GO. Opony te mają mieszankę bieżnika wykonaną z takich składników jak np. żywice z drzewa sosnowego, oleje słonecznikowe, popiół z łusek ryżu czy kauczuk naturalny. Bieżnik tej koncepcyjnej opony można dwukrotnie odnowić, co wydłuża jej realną żywotność do… 500 tys. km. Tak, pół miliona kilometrów na oponie z recyklingu. To jest dopiero dobre podejście do tematu sustainabililty.