Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Dacia Sandero najpopularniejszym nowym autem w Europie

Dacia Sandero okazała się strzałem w dziesątkę i sprzedażowym hitem, lubianym przede wszystkim przez indywidualnych nabywców w Europie.
Dacia Sandero Stepway
Dacia Sandero Stepway (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Nie tylko Polacy patrzą na cenę. Dacia Sandero, nieduży, ale praktyczny hatchback rumuńskiej marki z francuskim kapitałem w lipcu był najchętniej kupowanym nowym modelem samochodu. Wyprzedził takie tuzy sprzedaży jak Volkswagena Golfa czy Toyotę Yaris.

Zobacz nasz test Dacii Sandero Stepway nowej generacji

Gdy spojrzymy na pierwszą dziesiątkę najchętniej kupowanych modeli aut w Europie (dane wg JATO), to bezwzględnie na pierwszym miejscu z 20 446 sprzedanymi egzemplarzami plasuje się Dacia Sandero. Uzyskany wynik jest jednak tylko o 6 procent lepszy od rezultatu jaki auto uzyskało w lipcu 2020 roku i o 2 proc. gorszy w stosunku do wyników sprzedaży modelu Sandero (wówczas jeszcze poprzedniej generacji) z 2019 roku. Jednak wielu innych producentów straciło więcej. Największy spadek rok do roku odnotował Volkswagen Golf, za to największym wzrostem może pochwalić się Hyundai, którego nowy SUV – Hyundai Tucson. Wyniki w poniższej tabeli:

Sprzedaż nowych aut w Europie w lipcu br. (źr. JATO Dynamics)

Volkswagen odbija sobie słabsze wyniki Golfa w segmencie aut elektrycznych. Najpopularniejszym “elektrykiem” w Europie w lipcu br. był Volkswagen ID.3. Gdy spojrzymy na wyniki sprzedaży hybryd plug-in, powody do zadowolenia może mieć marka Ford, której model Ford Puma był najpopularniejszą hybrydą plug-in na Starym Kontynencie.

Najpopularniejsze pod względem liczby rejestracji nowe modele hybryd i aut elektrycznych (źr. JATO)

Jeżeli chodzi o wyniki poszczególnych marek bez patrzenia na poszczególne modele, to najwięksi gracze na europejskim rynku notują spadki: Renault o 54 procent, Ford o 46 procent, Nissan o 37 procent, a Peugeot i Citroen odpowiednio o 34 i 31 procent. Zdecydowanie lepiej radzą sobie na Starym Kontynencie gracze z Azji. Największy wzrost rok do roku odnotował Hyundai (5,5%) oraz Suzuki (4,6%). Najpopularniejszą marką w Europie pozostaje Volkswagen mimo sprzedaży mniejszej o 19 procent porównując lipiec 2021 do lipca 2020.

Analitycy JATO podkreślają, że wprowadzenie w ubiegłym roku nowej generacji Dacii Sandero uczyniło ten model liderem głównie dzięki portfelom indywidualnych nabywców poszukujących budżetowego, praktycznego hatchbacka.

Zobacz nasz test nowej Dacii Sandero

Total
0
Shares