Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Drugie wodorowe miasto zbuduje… Toyota

Już drugie miasto na 300 tys. mieszkańców zamierza wraz z partnerami biznesowymi zbudować w Japonii Toyota.

Koncern Toyota chce pomóc ojczyźnie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Po tym jak na początku 2021 roku rozpoczęła budowę Woven City w pobliżu góry Fuji, firma postanowiła zrealizować kolejny projekt tego rodzaju. 

Miasto na pełnych prawach

Toyota Motor Corporation i władze prefektury Fukushima rozpoczęły prace koncepcyjne nad eksperymentalnym miastem, którego funkcjonowanie będzie oparte na wodorze i technologiach wodorowych produkowanych w tym regionie. Będzie to już drugie prototypowe miasto przyszłości, które Toyota wybuduje w Japonii. Pierwsze – Woven City – powstaje na terenie Higashi-Fuji Technical Center Toyoty w prefekturze Shizuoka. 

W nowym projekcie wezmą udział firmy Isuzu i Hino oraz inni partnerzy. Miasto będzie zasilane przez lokalne zakłady produkujące wodór, w tym przez ośrodek Fukushima Hydrogen Energy Research Field (FH2R). Dzięki lokalnej produkcji miasto przyszłości będzie bardziej ekologiczne i wesprze gospodarkę Fukushimy. 

Ekologiczny styl życia

Władze prefektury i Toyota razem z pozostałymi partnerami skupią się na opracowaniu modelu zaopatrzenia supermarketów i sklepów, opartego na bezemisyjnym transporcie wodorowym. System ten nie tylko zapewni mieszkańcom codzienne dostawy towarów, ale także będzie służył do sprawnej ewakuacji w razie sytuacji kryzysowej. Za zaopatrzenie będą odpowiedzialne wodorowe ciężarówki z elektrycznym napędem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi. Wodór będzie zasilał także sklepy i fabryki w prefekturze Fukushima, aby ograniczyć emisję CO2 w łańcuchach dostaw. 

Toyota Mirai II

Ciężarówki zostaną wyposażone w systemy zarządzania flotą oparte na łączności internetowej. Toyota bierze także pod uwagę wykorzystanie tzw. kitchen cars i pojazdów medycznych z napędem wodorowym, w zależności od zapotrzebowania zgłoszonego przez władze gminy Namie, na terenie której mieści się Fukushima Hydrogen Energy Research Field, oraz innych miejscowości w prefekturze. 

Nowy model projektowania miast 

Początkowo powstanie prototypowe miasto dla 300 tysięcy mieszkańców. Po zakończeniu fazy testowej, podobne osiedla dla porównywalnej liczby osób zostaną wybudowane w całym kraju. Celem programu testowego jest optymalizacja systemu zarządzania transportem wodorowym i tankowaniem pojazdów na ogniwa paliwowe oraz systemu zarządzania energią opartego na lokalnych dostawcach.

Total
0
Shares