Euro NCAP opublikował najnowsze wyników testów zderzeniowych czterech nowych modeli dostępnych w Europie. O ile dwie elektryczne propozycje z grupy Volkswagena wypadły bardzo dobrze (5 gwiazdek) to modele oferowane przez markę Dacia uzyskały tylko dwie gwiazdki. Warto jednak zaznaczyć, że gorsza ocena w przypadku Dacii, wynika przede wszystkim z braku wymaganych w nowych testach Euro NCAP systemów aktywnej asysty kierowcy w samochodach. Przyjrzyjmy się wynikom dokładniej.
VW ID.4 – bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa – 5 gwiazdek
Omówienie nowych wyników zacznijmy od najlepszego z wymienionej czwórki. Najwyższą ocenę ogólną za bezpieczeństwo uzyskał nowy, elektryczny SUV Volkswagena, model VW ID.4. Oceny cząstkowe przedstawiają się następująco:
Elektryczny SUV z Wolfsburga zapewnia bardzo dobrą ochronę dorosłym pasażerom, a także dzieciom. Wysoko oceniono również aktywną asystę kierowcy (funkcje bezpieczeństwa), a wynik z zakresu ochrony pieszych (76%) jest drugim najlepszym tegorocznym rezultatem (lepszy okazał się tylko niedostępny w Polsce model Polestar 2 – więcej o testach tego auta na stronie Euro NCAP). W eksperckim komentarzu Euro NCAP na temat tego modelu możemy przeczytać, że w testach zderzeniowych kabina pasażerska ID.4 zachowuje stabilność, a analiza odczytów z czujników na manekinach wykazała dobrą lub przynajmniej wystarczającą ochronę wszystkich krytycznych obszarów ciała kierowcy i pasażera. Co ważne, dotyczy to osób o różnych rozmiarach i siedzących w różnych pozycjach. ID.4 jest standardowo wyposażony w centralnie umieszczoną poduszkę powietrzną, która chroni kierowcę i pasażera z przodu przed wzajemnym zderzeniem w razie uderzenia w bok auta. Dobrze oceniono również poduszki przednie (ochrona głowy), zagłówki (ochrona odcinka szyjnego kręgosłupa). Jak na razie na sześć tegorocznych wyników VW ID.4 pozostaje najbezpieczniejszym europejskim i dostępnym w Polsce autem (lepszy wynik ma tylko wspomniany Polestar 2, ale nie jest on u nas dostępny). Poniżej jeszcze wideo z testu. Szczegółowy arkusz z wynikami testów VW ID.4 znajdziecie na witrynie Euro NCAP (w jęz. angielskim).
Škoda Enyaq iV – prawie tak dobrze jak ID.4 – 5 gwiazdek
Zacznijmy od przyjrzenia się na wyniki uzyskane przez dopiero co wprowadzony na polski rynek model Enyaq iV:
Ciekawostką, że pod względem zapewnienia ochrony dorosłym pasażerom Enyaq iV uzyskał nawet minimalnie lepszy (o jeden punkt procentowy) rezultat niż wspomniany wcześniej VW ID.4. Ochrona najmłodszych pasażerów została oceniona równie wysoko, jedynie nieco niższe noty w zakresie ochrony pieszych oraz minimalnie uboższe systemy aktywnej asysty w zakresie bezpieczeństwa spowodowały, że ostatecznie Škoda Enyaq iV uplasowała się tuż za kuzynem z Wolfsburga. Jeżeli chodzi o szczegółowy komentarz w zakresie ochrony pasażerów, to brzmiał on podobnie jak w przypadku VW ID.4. Enyaq iV to bezpieczne auto. Zainteresowanych odsyłamy do szczegółowego raportu z testów (w jęz. angielskim), a poniżej jeszcze wideo z testów:
Dacia Sandero Stepway – niestety, tylko 2 gwiazdki
Kolejne zbadane przez ekspertów Euro NCAP auto to nowa Dacia Sandero Stepway, model budżetowy, ale funkcjonalny (nową Dacię Sandero Stepway mieliśmy przyjemność testować, zachęcam do zapoznania się z tym materiałem) – niestety, jak wykazały testy Euro NCAP ma pewne braki jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się wynikom cząstkowym:
Warto zwrócić uwagę, że wyniki ochrony pieszych i dzieci wynoszą co najmniej 70 proc. Gdyby tylko to kwalifikowało do oceny ogólnej, Dacia uzyskałaby 4 gwiazdki. Jednak braki w wyposażeniu w zakresie aktywnych systemów wsparcia bezpieczeństwa skutkuje niższymi ocenami w pozostałych kategoriach. Jak wyniki skomentowali eksperci Euro NCAP? Przedział pasażerski pozostał stabilny w teście zderzeniowym. Kolana i uda były chronione co najmniej wystarczająco, jednak ryzyko obrażeń stwarzają struktury deski rozdzielczej w momencie zderzenia. W teście ze słupem bocznym ochrona również została oceniona dobrze, nieco gorzej było w trakcie zderzenia z barierą boczną (symulowanie uderzenia w bok przez inny pojazd). Odcinek szyjny kręgosłupa jest dobrze chroniony, pod warunkiem, że siedzimy z przodu auta – z tyłu oceny okazały się gorsze. Należy pamiętać, że na obniżenie oceny wpływa również brak takich funkcji jak np. automatyczne hamowanie przed pieszym czy rowerzystą (jest tylko aktywne hamowanie przed autem), brak również asystenta pasa ruchu. Szczegółowa ocena w jęz. angielskim na stronie Euro NCAP, a poniżej jeszcze wideo:
Dacia Logan – wynik praktycznie identyczny jak w przypadku Sandero Stepway – 2 gwiazdki
Cząstkowe wyniki Dacii Logan są praktycznie identyczne jak w przypadku modelu Dacia Sandero Stepway, spójrzmy tylko:
Wszystkie procentowe wartości – rezultaty testów cząstkowych – są identyczne jak w przypadku Sandero. Trudno się dziwić. Oba modele Dacii zbudowane są na tej samej platformie konstrukcyjnej, co ciekawe jest to identyczne rozwiązanie jak w przypadku nowego Renault Clio czy Renault Captur. Oba auta marki Renault były również testowane przez Euro NCAP i oba uzyskały 5 gwiazdek. Szczegółowe informacje na temat wyników uzyskanych przez Dacię Logan udostępnia Euro NCAP, natomiast poniżej jeszcze wideo:
Na koniec dla porządku przypominamy, by nie porównywać ocen gwiazdkowych testów przeprowadzonych w 2021 roku z tymi przeprowadzanymi dawno temu. Np. Dacia Sandero z 2013 roku uzyskała 4 gwiazdki, choć jest mniej bezpiecznym autem od najnowszej generacji tego modelu. Jeżeli porównywać to tylko auta z testów danego rocznika – tu wyraźnie widać, że VW ID.4 i Škoda Enyaq iV są wyraźnie lepsze od Dacii Sandero i Dacii Logan, ale też… znacznie droższe.