Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Extreme E – szalone zawody elektrycznymi SUVami

Czym jest Extreme E i jakie miejsce zajmuje w motorsporcie? Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi najważniejszymi informacjami.
Extreme E
Extreme E to szalone zawody z elektrycznymi SUVami w roli głównej (fot. Extreme E)

W ramach epoki elektryfikacji, w sporty motorowe coraz częściej wchodzą samochody elektryczne. Jednym z pierwszych nowości była Formuła E, stworzona przez Alejandro Aggaga. Założyciel wyścigów superszybkimi pojazdami na prąd zrealizował jeszcze jeden pomysł. Poznajcie Extreme E, czyli szalone offroadowe wyścigi elektrycznymi SUV-ami.

Extreme E. Ogólne zasady wyścigów

Extreme E
Ekstremalnie szybkie SUV-y w akcji (fot. Extreme E)

Wyścig nazwany jest przez twórców “Elektryczną Odyseją”. Jeden wyścig trwa łącznie dwa dni, z czego pierwszy poświęcany jest na kwalifikacje czasowe. Zasady są dosyć proste: na dziewięć startujących zespołów, pierwsze trzy zespoły z kwalifikacji przechodzą wprost do półfinałów. Dla zawodników z miejsc 4-6 organizowane są tak zwane “crazy race”, czyli swego rodzaju dogrywka, z której zwycięzcy również awansują dalej. Pozostałe drużyny z miejsc 7-9 zostają włączone do pojedynku “shoot out”, czyli czegoś na wzór “wyścigu pocieszenia”, ale wciąż punktowanego w klasyfikacji generalnej. W jednym sezonie jest pięć wyścigów i wygrywa ekipa, która zdobędzie najwięcej punktów.

Konkurencja ma nie tylko promować elektromobilność, ale też zwracać uwagę na obecne problemy klimatyczne świata. W pierwszym sezonie zawody odbywały się w miejscach szczególnie dotkniętych gwałtownymi zmianami pogodowymi. W zawodach ważne jest też pokazanie równości płci za kierownicą samochodów wyścigowych.

Spark Odyssey, czyli elektryczny pogromca bezdroży

extreme e
Spark Oddyssey (fot. Extreme E)

Samochody są zasadniczo jednego projektu, nazwanego Spark Odyssey. Ze względu na jedną platformę, różnice tkwią tylko w szczegółach, takich jak kształt świateł i pojedyńcze detale w modelu Cupry. Wszystkie wyścigówki mają po 550 koni mechanicznych, które zasila akumulator 54 kWh. Ważą 1730 kg, a sprint od 0 do 100 zajmuje im 4,5 sekundy. Auta mają niespełna 4,5 metra długości i 2 metry wysokości. Wykonane są z tworzyw wytwarzanych możliwie ekologicznie i nie zostawiających śladu węglowego, a także łatwych do recyklingu. To szczególnie ważne w dodatkowo niesionej przez konkurencję misji promowania zdrowej planety.

W sezonie 2021 baza SUV-a na wyścigi produkowana jest przez Spark Racing Technology, czyli wykonawcę bolidów Formuły E. Potężne opony dostarcza Continental, a za akumulatory odpowiedzialna jest firma Williams Advanced Engineering. Ten sam Williams, który jest legendą Formuły 1. Na rok 2022 znamy póki co tylko wygląd samochodu z zespołu Cupry, czyli Tavascana XE. Z konferencji marki dowiedzieliśmy się, że wymagania ciągle obracają się wokół jednego, ustalonego z góry modelu.

Kierowcy Extreme E, z F1, WRC i Dakaru do zawodów EV

extreme e
Kierowcy się zamienianią w tak zwanej “Switch area”. (fot. Extreme E)

Aby rozpromować nową konkurencję, w ubiegłym sezonie nagłaśniane były starty zawodników Formuły 1. Nie były to jednak losowo wybierane osoby. Swoje drużyny założyli byli mistrzowie świata, czyli Lewis Hamilton, Nico Rosberg i Jenson Button. Nie wszyscy jednak prowadzili samochody. W zespole Hamiltona pałeczkę przejął dziewięciokrotny mistrz świata WRC Sebastian Loeb oraz Cristina Gutierrez. W rajdówce Rosberga zaś pojechał mistrz rallycrossu Johan Kristoffersson i australijska mistrzyni rajdowa Molly Taylor. Obsada była iście gwiazdorska, a to nie wszystko.

W wyścigach w 2022 wiemy, że w zespole Cupry wystartują gwiazdy Dakaru. Elektrycznego potwora poprowadzi czterokrotny zwycięzca Nasser Al-Attiyah i pierwsza kobieta, która wygrała legendarny rajd, Jutta Kleinschmidt.

Kto wygrał sezon 2021? Harmonogram Extreme E 2022

extreme e
Zawody udbywają się w pięknych miejscach na ziemii, zagrożonymi przez nieodpowiedzialną politykę ekologiczną (fot. Extreme E)

Zwycięstwo w skali drużyn było dzielone przez drużynę Rosberga i Hamiltona. Za nimi stanęła załoga Buttona ze znaczną różnicą punktów. Niedaleko później, na trzecim miejscu, znalazła się drużyna Andretti United. Ponieważ punktacja wśród kierowców korzystniej wypadła u Rosberga, to jego zespołowi należało się trofeum w pierwszym sezonie Extreme E.

Sezon 2022 rozpocznie się jeszcze w lutym. Rozciągnie się on na cały rok, aż do listopada. Na pierwsze wyścigi organizatorzy zabiorą zawodników do Arabii Saudyjskiej. Późniejsze starty odbędą się w Sardynii, Szkocji i Chile, a zakończą się w Urugwaju.

Total
0
Shares