Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ford przekształci zakłady w Halewood na produkcję napędów elektrycznych

Fabryka Halewood – tu powstają m.in. skrzynie Getrag. Elektryki jednak nie potrzebują klasycznych przekładni – potrzebują silników elektrycznych.
Zakłady Halewood należące do Forda (fot. Ford)
Zakłady Halewood należące do Forda (fot. Ford)

Brytyjskie zakłady Halewood w Merseyside aktualnie produkuje skrzynie biegów. Tych jednak z czasem będzie potrzebnych coraz mniej, w miarę postępów w elektryfikacji transportu. Ford ogłosił, że zainwestuje 230 mln funtów w przekształcenie fabryki w Halewood w pierwszą swoją wytwórnię komponentów aut elektrycznych w Europie.

Nowy odświeżony Ford Focus – co się zmieniło?

Zakłady Halewood należące do Forda (fot. Ford)
Aktualnie głównym produktem Halewood są skrzynie biegów (fot. Ford)

Produkcja elektrycznych jednostek napędowych w Halewood ma się rozpocząć w połowie 2024 roku. Zdolność produkcyjna ma wynosić około 250 000 komponentów rocznie. Inwestycja, która jest uwarunkowana wsparciem rządu brytyjskiego w ramach funduszu Automotive Transformation Fund, pomoże utrzymać miejsca pracy Forda w Halewood.

Zakłady Halewood należące do Forda (fot. Ford)
Prawie cwierć miliarda funtów na transformację produkcji ma pozwolić zachować miejsca pracy (fot. Ford)

Przekształcenie zakładów Halewood to istotny krok na drodze do realizacji planów elektromobilnych marki. Przypomnijmy, Ford do 2030 roku zobowiązał się, że pełna gama aut osobowych tej marki w Europie będzie korzystać z napędów w pełni elektrycznych, do tego 2/3 pojazdów użytkowych ma być zdolna do tego czasu do jazdy z zerową emisją spalin (co oznacza nie tylko elektryki, ale również hybrydy plug-in, które krótkie dystanse na prądzie również przejadą).

Zakłady Halewood należące do Forda (fot. Ford)
Zakład Halewood będzie pierwszą fabryką Forda w Europie wytwarzającą napędy elektryczne (fot. Ford)

W informacji przesłanej przez Forda, celowo używa się słowa “komponenty”, a nie silniki, ponieważ w Halewood mają powstawać całe elektryczne układy napędowe przyszłych elektryków marki, czyli komponenty łączące w sobie zarówno silnik, jak i układ przeniesienia mocy (bo klasycznej skrzyni biegów w samochodach elektrycznych nie ma).

Zakład w Halewood powinien być znany fanom motoryzacji, jeszcze do początku tego roku, zanim fabrykę w całości przejął Ford, miejsce to należało do Getrag Ford Transmission, a Getrag w skrzyniach biegów to uznana na świecie marka. Niestety, nawet najdoskonalsze skrzynie biegów w elektrycznym świecie nie będą już tak bardzo potrzebne, jak jeszcze dziś.

Nowy Ford Tourneo Connect praktyczny bliźniak VW Caddy

Total
0
Shares