Za nami dzień pełen wrażeń z Fordem Rangerem Raptorem, czyli najnowszą wersją terenowego pick-upa do zadań specjalnych ze stajni amerykańskiego producenta. Model obchodzi w tym roku swoje 41 urodziny, a jego najświeższe wcielenie robi doskonałe pierwsze wrażenie. Przede wszystkim technicznie – nowoczesne zawieszenie, regulowany stopień głośności wydechu, siedem trybów jazdy, załączany napęd 4×4. A jakby tego było jeszcze mało, Raptor pozwala na jazdę w terenie bez patrzenia przez szybę. Serio! Na podwarszawskim poligonie wojskowym miałam okazję spróbować na co stać ten samochód.
Ford Ranger – Raptor nie tylko z nazwy
Najnowsze wcielenie Raptora to prawie 2,5-tonowy pick-up z segmentu D. Pod maską pracuje 3-litrowy silnik V6 o mocy 292 KM z maksymalnym momentem obrotowym 491 Nm. Współpracuje on z 10-stopniową, automatyczną skrzynią biegów, a trudne manewry w terenie możliwe są między innymi dzięki załączeniu elektronicznie sterowanego reduktora. Rama Raptora została wzmocniona, mocowania amortyzatorów zmodyfikowane, a to przełożyło się na większą sztywność i wytrzymałość konstrukcji.
Amortyzatory FOX 2.5″ Live-Valve odpowiadają za regulację siły tłumienia nierówności w czasie rzeczywistym. To innowacyjne rozwiązanie przyjęte przez Forda. Ten zapewnia, że auto ma dobre osiągi zarówno w terenie, jak i na drodze. Wybór siedmiu trybów jazdy – m.in. po piasku, skałach, śliskiej nawierzchni czy ekstremalny Baja – daje szerokie opcje regulacji zawieszenia. Możliwy jest również wybór trybu spersonalizowanego, który będzie dostosowany do indywidualnych preferencji kierowcy.
Siedem trybów jazdy w Raptorze
Najnowszy Ford Ranger Raptor oferuje aż siedem trybów jazdy. Ustawienie wybranego możliwe jest na pokrętle zlokalizowanym tuż przy dźwigni zmiany biegów. Tam również kierowca jest w stanie załączyć napęd na cztery koła bez lub z dołączonym reduktorem. Należy jednak pamiętać, że możliwe jest to jedynie w trybie pracy skrzyni “N”.
Pełna kontrola w terenie możliwa jest między innymi dzięki dostępnym opcjom jazdy po skałach, piachu, koleinach, na śliskiej nawierzchni. Każda z nich charakteryzuje się dostosowaniem prędkości, sztywności zawieszenia czy układu napędowego do wybranych przez kierowcę warunków. Najbardziej ekstremalny z nich – tryb Baja – ustawia wszystkie systemy w aucie pod kątem uzyskania maksymalnych osiągów. Pozwala to na jeszcze lepsze rezultaty podczas jazdy w terenie.
Regulowana głośność wydechu
Układ wydechowy o średnicy 2,5 cala wyposażony został w elektronicznie sterowany zawór. Pozwala on wybrać natężenie i głośność brzmienia wydechu, co diametralnie zmienia akustykę Raptora. Dostępne są cztery opcje konfiguracji brzmienia silnika. Kierowca może nimi sterować poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku na kierownicy.
Na wyświetlaczu pojawia się wówczas wybór trybu układu wydechowego. Cichy zachowuje standardowe parametry pozwalające na jazdę w warunkach typowo miejskich. Normalny nastawiony jest na wyraziste brzmienie wydechu w dopuszczalnych normach głośności. Prawdziwa frajda zaczyna się od ustawień Sport i Baja. Pierwszy oferuje głośniejszą i bardziej dynamiczną nutę wydechu, natomiast drugi przeznaczony jest tylko do jazdy w terenie i łączy się bezpośrednio z ustawieniami typowo terenowymi auta. Kierowca może żonglować i przełączać się pomiędzy trybami dowolnie, również w czasie jazdy.
Terenowy pick-up do zadań specjalnych
Właściwości terenowe Forda Rangera są na wysokim poziomie. Wysoki prześwit – 27 cm – czy kątem natarcia 32 stopni. Zestaw osłon pod pojazdem może okazać się niezastąpiony podczas zabawy w terenie.
Raptor udowadnia też, że kamery 360 stopni sprawdzają się nie tylko w ruchu miejskim. W panelu centralnym na bieżąco można podejrzeć widok z przodu, tyłu i z obu boków auta. Choć jest opcja przybliżenia obrazu z każdego z narożników, jest to trudne w czasie pokonywania nierówności. Podgląd terenu bezpośrednio pod autem ułatwia przejazd przez nawet najbardziej wymagające nawierzchnie. Co więcej, kierowca jest w stanie zrobić to jedynie polegając na podglądzie wyświetlanym na ekranie.
Wnętrze Raptora
Ford Ranger Raptor jest zaskakująco dobrze wyciszony jak na roboczego pick-upa. Przy prędkościach autostradowych wciąż można swobodnie rozmawiać. Fotele są szerokie i wygodne, choć te tylne mogłyby by mieć odrobinę dłuższe siedzisko i większy kąt pochylenia. Środek bazuje na materiałach przyjemnych w dotyku, jednak wciąż w charakterze auta. Pomarańczowe przeszycia występują zarówno w wersji nadwozia w kolorze szarym, jak i czerwonym.
Paka Raptora ma powierzchnię 156 cm na 157,5 cm. Jest więc dość pojemna, ale miano funkcjonalnej zyska jedynie przy doborze akcesoryjnej osłony zabezpieczającej komorę załadunkową. Maksymalne obciążenie “bagażnika” wynosi 676 kilogramów.
Wielu kierowców może być jednak zawiedzionych faktem, że Raptor dostępny jest jedynie w wersji pięcioosobowej, z tak zwaną podwójną kabiną, z dodatkowym miejscem na rzeczy z tyłu.
A może jakieś dodatki?
Akcesoryjnym wyposażeniem pozostaje pokrywa na pakę zamykana na klucz, natomiast hak holowniczy montowany jest w standardzie. Ford oferuje również szereg dodatkowych gadżetów i części, które pomagają w szybszej personalizacji auta. Dostępny jest również zestaw naklejek, który podkreśli charakter i unikatowość modelu.
Fani off-roadu znajdą ciekawe dodatki na oficjalnej stronie Forda. Dedykowany osprzęt w przypadku tego modelu jest pożądany i wyczekiwany przez klientów, a tym samym oferta producenta w tej kategorii stale się poszerza.
Ford Ranger Raptor – podsumowanie
Trzeba przyznać, że dzień spędzony za kierownicą Raptora był wymagający, ale doświadczyłam, że w prawdziwym terenie i nie tylko, można się tym samochodem świetnie bawić. Choć auto nie jest do tego stworzone, pozwala też na komfortowe poruszanie się prędkościami autostradowymi. Tylna kanapa nie zadowoli wybrednych, ale to nie jest najważniejsze w tym samochodzie. W końcu nie jest to pojazd stworzony do dalekich, rodzinnych podróży, a prawdziwy potwór roboczy z terenowymi talentami. Długość 5360 mm nie predysponuje też Raptora do miejskich wycieczek, bo zaparkowanie tego giganta może być nie lada wyzwaniem.
Raptor stworzony jest do pokonywania nierówności, również tych poważniejszych, i to nawet z laikiem za kierownicą. Daje poczucie bezpieczeństwa i pewność, że wyjedziesz ze wszystkich opresji bez szwanku. Masywna sylwetka budzi respekt na drodze, a nowoczesne systemy napędu poradzą sobie niemal z każdym terenem. Jedyną konkurencją w Europie dla Rangera w podobnym budżecie pozostaje Jeep Gladiator.
Dane techniczne:
Ford Ranger Raptor
Silnik: 3.0 V6
Moc: 292 KM, 492 Nm
Skrzynia: 10-stopniowa przekładnia automatyczna
Prześwit: 27 cm
Kąty:
– zejścia: 24-27 stopni
– rampowy: 24 stopnie
– natarcia: 32 stopnie
Maksymalne obciążenie paki: 676 kg