Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jakie auta kupują dyplomaci w Polsce?

Nowy Mercedes Maybach (fot. Daimler)

Ciekawego podsumowania dokonał Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar. Sprawdzili, jakie auta kupują w Polsce dyplomaci.

Statystyczne zabawy to konik IBRM Samar. Tym razem Instytut, na  podstawie danych rejestracyjnych zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, sprawdził, jakie pojazdy otrzymały w Polsce w 2020 roku tablice dyplomatyczne.

Jest sporo zaskoczeń. Okazuje się, że dyplomaci w Polsce nie rejestrują samych Mercedesów Klasy S i BMW serii 7. W rzeczywistości limuzyn z kategorii flagowych nie ma w topowej dziesiątce aut. Najbardziej prestiżowe samochody zamawiane przez dyplomatów to w Top 10 BMW serii 5, Mercedes Klasy E oraz Audi A6.

Motorower na dyplomatycznych blachach

Jak donosi Samar, w 2021 roku wydanych zostało 209 zestawów niebieskich tablic rejestracyjnych, przeznaczonych dla dyplomatów. Najwięcej zarejestrowano samochodów osobowych, bo 189 zestawów. To 90 proc. pojazdów, a pozostałe 10 proc. pojazdów to kolejno: minibusy (8 sztuk), motocykle (5 sztuk), przyczepy i samochody dostawcze (po 3 pojazdy) oraz 1 motorower.

Nie jest przesadnie prestiżowo

Zarejestrowano pojazdy głównie z rocznika 2020, czyli nowe (połowa z nich, dokładnie 49,3 proc.). Chociaż zdarzył się też wóz z rocznika 1994, Toyota Land Cruiser.

Jakie marki wybierały służby dyplomatyczne? Top 10 to Toyota, BMW, Skoda, Mercedes, Volvo, Audi, Volkswagen, Kia, Ford i Mitsubishi.

Z kolei jeśli mówimy o modelach aut, to topowa 10 pojazdów dla dyplomatów to: BMW serii 5, Toyota RAV4, Toyota Corolla, Volvo XC60, BMW X3, Skoda Octavia, Mercedes Klasy E, Skoda Superb, Skoda Kodiaq i Audi A6.

Total
0
Shares