Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jakie nowe znaki drogowe pojawią się w grudniu?

Nowe znaki drogowe pojawią się na naszych drogach już w grudniu. Chodzi głównie o znaki informacyjne przydatne kierowcom aut elektrycznych.
Nowe znaki drogowe już w grudniu (fot. Shutterstock)

W Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 października 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. W praktyce oznacza to, że już za ok. 2 tygodnie możemy zobaczyć na naszych drogach nowe znaki drogowe. Co się pojawi?

Nowość to przede wszystkim prawne zatwierdzenie stanu faktycznego, czyli wprowadzenie znaków informacyjnych sygnalizujących kierowcom obecność ładowarek aut elektrycznych. Symbolika jest analogiczna jak w przypadku doskonale znanych znaków z grupy D (np. D-23, D-34) informujących o bliskości stacji paliw. Poniżej nowe znaki:

Znak D-23b – stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych (źr. Dziennik Ustaw)
Znak D-23c – punkt ładowania pojazdów elektrycznych (źr. Dziennik Ustaw)
Znak D-34b – zbiorcza tablica informacyjna

Oprócz powyższych, wymienione rozporządzenie dodaje do puli znaków drogowych, w grupie znaków uzupełniających trzy tablice wskaźnikowe, które będą umieszczane na drogach ekspresowych w odległości 300 m, 200 m i 100 m przed pasem wyłączania. Mowa o znakach F-14d, F-14e oraz F-14f:

Znaki, które trafią na drogi ekspresowe przed pasami wyłączania (źr. Dziennik Ustaw).

Jednocześnie rozporządzenie pozostawia znaki D-23 z napisem “LPG GAZ” w niezmienionej formie (tak naprawdę niesformalizowanej), do czasu ustalenia organizacji ruchu przewidującej ich wymianę.

Oprócz tego rozporządzenie zmienia brzmienie wcześniejszych zapisów dotyczących znaczenia niektórych znaków. Po szczegóły odsyłamy Was do źródła, czyli opublikowanego Rozporządzenia.

Zobaczcie też:

Nietypowe znaki drogowe, czy je znasz?

Niejasne, absurdalne i mało znane przepisy drogowe

Total
0
Shares