Samochód osobowy klasy średniej produkowany pod włoską marką Alfa Romeo w latach 2005-2011. Oficjalna prezentacja miała miejsce na targach motoryzacyjnych w Genewie.
Charakterystyczne dla tego modelu są przednie reflektory, na które składają się trzy osobne soczewki na każdej ze stron. Uwagę zwraca również typowa dla Alfy duża, trójkątna atrapa chłodnicy.
Rok po premierze Włosi wprowadzili wersję kombi, nazwaną 159 Sportwagon.
Alfa Romeo 159 w plebiscycie na Europejski Samochód Roku 2006 zajął 3. pozycję. Wyprzedziły ją dwa modele innych producentów: Renault Clio III i VW Passat B6.
Alfa zaliczyła testy w 2005 roku. Wynik badania w formule Euro NCAP to:
Niestety zderzak nie zapewnił żadnej ochrony pieszym, w związku z tym auto uzyskało w tej kategorii zaledwie jedną gwiazdkę.
Alfa Romeo 159 to właściwie aż 12 wersji wyposażeniowych. W zależności od wariantu samochód mógł mieć m.in.: ABS i ESP, wielofunkcyjną kierownicę, klimatyzację automatyczną, system nawigacji satelitarnej, światła przeciwmgłowe, tempomat, elektrycznie sterowane fotele, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, skórzana tapicerka, czujnik deszczu, zmierzchu i parkowania oraz zaawansowany system audio, 19-calowe felgi i system Blue&Me.
Alfa Romeo 159 wyposażona została w system, umożliwiający wygaszenie wszystkich podświetleń z wyjątkiem prędkościomierza i centralnego ekranu komputera.
Samochód oferowany był jako 4-drzwiowy sedan lub 5-drzwiowe kombi z segmentu D. W aucie zastosowano napęd na przód oraz innowacyjny napęd, dający możliwość dołączania drugiej osi Q4. O jego przekazanie z silnika na koła, dba 5- i 6- biegowa manualna skrzynia, 6-stopniowa przekładnia półautomatyczna lub 6-biegowy automat.
Wymiary: 4660 mm (długość), 1828 mm (szerokość), 1417 mm (wysokość) – dla wersji Q4 jest to 1422 mm, 2700 (rozstaw osi).
Włosi wraz z pojawieniem się Alfy 159 zaprezentowali całą gamę wydajnych jednostek napędowych.
Pierwszy i ostatni benzyniak z listy to jednostki zapożyczone od General Motors.