Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wersje BMW Seria 3 F30-F31-F34

Ocena Redakcji: 4.5

Dane Techniczne BMW F30-F31-F34

BMW Seria 3 F30-F31-F34

BMW Seria 3 F30-F31-F34 to kody fabryczne modeli VI generacji BMW serii 3, produkowanych między 2011 a 2018 rokiem. Ich projektantami byli Christopher Well i Jean-Francois Huet. Samochody składano w fabrykach rozsianych po całym świecie: w Niemczech, Meksyku, Republice Południowej Afryki, Jawie, Chinach, Rosji, Tajlandii, Egipcie, Indiach i Malezji. Auto reprezentuje segment D - średnią klasę samochodów osobowych o sportowych ambicjach.

Samochód cieszył się nieprzeciętną popularnością w Polsce. W 2016 roku było najczęściej kupowanym BMW w salonach sprzedaży oraz trzecim najchętniej wybieranym pojazdem w swojej klasie w skali całego rynku.

BMW Serii 3 (F30 - F31 - F34) oferowany był z nadwozieniem 4-drzwiowego sedana i 5-drzwiowego kombi. Klienci mogli zdecydować się na 6-biegową, manualną skrzynię biegów lub 8-biegowy automat. Samochód miał napęd na tylną lub wszystkie osie. Nie należał do ciężkich pojazdów. Jego masa własna wynosiła od 1490 do 1585 kg, przy zbiorniku paliwa wielkości 60 litrów w wersji benzynowej, oraz odrobinę mniejszym, 57 litrowym w przypadku diesla.

Auto mogło pomieścić 550 kg ładunku. Jego bagażnik w zależności od wybranej opcji miał pojemność 480 lub 495 litrów.

Jak zwykle w przypadku niemieckiej marki BMW, producent oferował prawdziwe zatrzęsienie potężnych silników do wyboru. Mimo przynależności do klasy średniej i dość zachowawczej, eleganckiej sylwetki, samochodowi nie można było odmówić drapieżności. Pod maską potrafił on skrywać nawet 230 koni mechanicznych. Najmocniejszy wariant rozpędzał się do setki w mniej niż 5 sekund, a maksymalna prędkość jaką mógł rozwinąć sięgała 250 kilometrów na godzinę.

Pozostałe opcje silnikowe prezentowały się niewiele gorzej. Nawet najsłabsze jednostki oferowały solidnego „kopa”, co sprawia, że BMW Serii 3 (F30-F31-F34) był propozycją skierowaną do kierowców lubiących szybką, dynamiczną jazdę. Doskonale pasował do przekroju oferty marki, kojarzonej przede wszystkim z mocnymi, solidnymi silnikami.

Wybierając wersję napędową na rynku wtórnym, warto zwrócić uwagę na średnie zużycie paliwa. Jak na zdecydowanie imponującą moc samochodów, dane dotyczące spalania prezentowały się ponadprzeciętnie dobrze. Auto należy do ekonomicznych jednostek i świetnie sprawdzi się w rękach kierowców często korzystających z autostrad, zwłaszcza, jeśli pod uwagę weźmiemy warianty z napędem diesla.