Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Generacje Hyundai Tucson

Ocena Redakcji: 4.5

Dane Techniczne Hyundai Tucson

Hyundai Tucson - generacje, wersje

To samochód osobowy typu SUV klasy kompaktowej produkowany pod południowokoreańską marką Hyundai od 2004 roku. Obecnie dostępna jest już czwarta generacja, obecna na rynku od 2020 roku. Pierwsza wersja powstała w odpowiedzi na sukces rynkowy samochodu Kia Sportage. Pracując nad kolejną generacją, koncern Hyundai postanowił wypuścić jej bliźniaczy model pod nazwą Hyundai Tucson.

Modele pierwszej generacji wyróżniały się smukłym, dość wysoko zawieszonym nadwoziem, w którym przestrzeń sprytnie podzielona została pomiędzy miejsce w kabinie oraz schowki. W opcji można wybrać wersję z napędem na cztery koła, która radzi sobie w lekkim, niewymagającym terenie.

Hyundai Tucson – silniki

Koreańczycy oferują pięć wersji jednostek napędowych. Są to dwa silniki benzynowe i trzy wysokoprężne. Podstawowy silnik benzynowy 2.0 to 139 KM, na uwagę zasługuje jednak mocniejsza jednostka 2.7 w układzie V6. Generuje aż 173 KM.

Diesle reprezentują dwa silniki 2.0 CRDi Turbo – to odpowiednio 111 i 150 KM. Prócz tego, koncern Hyundai zdecydował się na sprzedaż aut wyposażonych w potężną jednostkę 2.8 o imponującej mocy 170 KM. Dotyczy to jednak tylko samochodów przeznaczonych na rynek włoski.

Dane dotyczące spalania mówią, że obecne Tucsony w zależności o jednostki napędowej, potrzebują od 4,6 do 7,5 litrów paliwa na 100 km.

Modele kolejnych edycji Tucsona to wiele modyfikacji jednostek napędowych oraz wprowadzenie nowych silników do oferty.

Hyundai Tucson – generacje

Hyundai stworzył aż 4 generacje Tucsona. Druga edycja zaprezentowana została w 2009 roku w Los Angeles. Testy amerykańskiej agencji NHTSA wykazały, że Tucson jest autem bardzo bezpiecznym. Przy zderzeniu czołowym zdobył cztery na pięć gwiazdek, natomiast przy zderzeniu bocznym auto uzyskało komplet pięciu gwiazdek.

Trzecią generację zaprezentowano w roku 2015. Samochód utrzymano w nowym kierunku stylistycznym, charakteryzującym się dużym, sześciokątnym wlotem powietrza i agresywnie zarysowanymi reflektorami. Tylna część nadwozia również uległa zmianie. Linię okien poprowadzono dość wysoko. Lampy, również wysoko osadzone miały wcięcia w dolnych krawędziach. Pod względem proporcji, nowy Tucson upodobnił się do większego Santa Fe. Wewnątrz także doszło do zmian. Kierowca ma do dyspozycji masywny kokpit z wysoko osadzonymi nawiewami, z rozsądnie wygospodarowanym miejscem na wyświetlacz radia lub opcjonalny dotykowy ekran.

Czwarta edycja, która oczom klientów ukazała się w 2020 roku to również solidna metamorfoza w stosunku do poprzednika. Muskularne proporcje wraz z licznymi przetłoczeniami to efekt zastosowania bardziej futurystycznego i awangardowego stylu Sensuous Sportiness.