Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mercedes W124 Kombi AMG

Dane Techniczne Mercedes W124 Kombi AMG

Podstawowe właściwości Pojazdu
Liczba drzwi5
Liczba miejsc5
Średnica zawracania11.2 m
Promień skrętu5.6 m
Długość4765 mm
Szerokość1740 mm
Wysokość1460 mm
Wysokość z relingami dachowymi1490 mm
Rozstaw osi2800 mm
Rozstaw kół - przód1497 mm

Mercedes W124 Kombi AMG - Wybierz silnik

Mercedes W124

Mercedes W124 (tzw. „Baleron”) to samochód-iikona autorstwa Bruna Sacco. Produkowano go w latach 1984 - 1993 oraz 1993 - 1997. Auto było pierwszym reprezentantem klasy E (wyższej średniej) i zapoczątkowało najpopularniejszą linię Mercedesa w historii istnienia marki.

Pojazd produkowano głównie w ojczyźnie marki - Niemczech. Powstawał również Południowej Afryce, Indiach, Meksyku, Indonezji i Malezji. Montowano go także w Polsce. Samochód występował pod postacią 4 i 6-drzwiowego sedana, 5-drzwiowego kombi, 2-drzwiowego coupe i cabrio. Na rynku znalazły się modele zarówno z automatyczną, jak i manualną skrzynią biegów. Napęd mógł obejmować tył lub wszystkie osie auta. W zależności od wariantu, liczba miejsc siedzących wynosiła od 4 do 7. Zbiornik paliwa mieścił od 70 do 90 litrów paliwa, a bagażnik od 520 do 530 l zawartości.

Mercedes W124 oferowany był z niesamowicie zróżnicowaną gamą silników. Napędów do wyboru było kilkadziesiąt, a ich moce obejmowały przedział od skromnych 72 koni mechanicznych, po imponujące 381 w wersji AMG. Wyprodukowano też 3 egzemplarze z jednostką V12 i mocą 510 KM.

Kierowcy mogli więc zdecydować się na wersję dopasowaną do ich budżetu, jak i upodobań i stylu jazdy.

Samochód był absolutnym bestsellerem. Na całym świecie sprzedano ponad dwa i pół miliona egzemplarzy, z czego zdecydowana większość to ikoniczny sedan. W czasie niespełna 10 lat produkcji przeszedł szereg modyfikacji dotyczących głównie wyglądu pojazdu (tapicerki, lusterek, klamek, wstawek w konsoli i kształtów kierownic).

W końcowym okresie produkcji standardowe wyposażenie Mercedesów W124 obejmowało:

  • klimatyzację,
  • poduszkę powietrzną,
  • ABS,
  • elektryczne podajniki pasów bezpieczeństwa (dla coupe i cabrio),
  • hamulec postojowy zaciągany nogą.

Na rynku dostępna była także wersja „long” z trzema parami drzwi. Mogła pomieścić nawet 8 osób i cieszyła się dużym powodzeniem wśród firm oferujących zarobkowy przewóz osób, zwłaszcza w krajach arabskich.

Samochód nadal dostępny jest na rynku wtórnym, a zadbane egzemplarze cieszą się opinią „nie do zajeżdżenia”. Auto nie należy do najdroższych w utrzymaniu. Nie brakuje części zamiennych. Stanowi gratkę dla kolekcjonerów i fanów klasycznej motoryzacji, pozwalając wyróżnić się na drodze na tle wielu nijakich, współczesnych konstrukcji klasy C. Pomimo pokaźnych przebiegów sięgających 650 tysięcy kilometrów, Mercedesy W124 mogą nadal dawać swoim właścicielom sporo radości.