Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Generacje Seat Ibiza

Ocena Redakcji: 4

Dane Techniczne Seat Ibiza

Seat Ibiza - generacje, wersje

Historia Seata Ibizy sięga 1984 roku i z powodzeniem trwa po dziś dzień. Samochód ten jest przedstawicielem klasy aut miejskich. Ibizy produkowano w Hiszpanii, Chinach, Brazylii, Republice Południowej Afryki, a także na Słowacji. Najnowsze modele, od 2017 roku, są wyłącznie Hiszpańskie.

Pierwszego Seata Ibizę zaprezentowano na targach w Paryżu i produkowano prawie przez 10 lat. Występował w formie hatchbacka, z trzema lub pięcioma drzwiami. Silniki pierwszych Ibiz napędzały przednie koła i oferowały moc od 85 do 100 koni mechanicznych. Kolejne wersje występowały ze znacznie szerszą paletą napędów, a nadwozia z hatchbacka rozrosły się o sedana i kombi. Seat Ibiza II bazował na platformie Volkswagena Polo 6N.

Produkowany w latach 2002-2008 Seat Ibiza III walczył o rynek z Peugotem 206+ i Renault Clio Storią. Linię Ibiza poszerzono o wersje sportowe: FR i Cupra. Wyposażano je w mocniejsze silniki, sportowe zawieszenie i hamulce. Napędy charakteryzowały się objętościami od 1.2 do 2.0 l w przypadku benzyn, oraz 1.9 w przypadku Diesla, oferując od 64 do nawet 180 koni mechanicznych mocy.

IV wersja Seata Ibizy przyniosła znaczący lifting całej linii. Zmodernizowano nie tylko linię nadwozia, ale przede wszystkim jednostki napędowe. IV seria pierwszy raz zdobyła komplet gwiazdek z testach Euro NCAP. Zebrane przez lata dane pomogły poprawić bezpieczeństwo samochodu.

Seat Ibiza V, produkowany od 2017, to dalsze innowacje na polu bezpieczeństwa pasażerów i znów komplet gwiazdek od Euro NCAP. Podstawą pojazdów jest podłoga MQB A0 związana z Volkswagenem. Ibiza rozrosła się pod względem wymiarów względem swoich poprzedników.

Samochód obecnie oferowany jest w formie 5-drzwiowego hatchbacka, z następującymi silnikami:

  • 1.0 R3 MPI
  • 1.0 R3 TSI
  • 1.5 R4 TSI
  • 1.6 R4 TDI

Klienci do wyboru mają 5 i 6 biegową skrzynię manualną, lub 7-biegową automatyczną. Seat Ibiza występuje w 7 wersjach wyposażenia. Kierowcy cenią Ibizy za rozsądne spalanie, poprawne zachowanie na drodze i stosunkowo miękki zawieszenie. Podobać się może też jego lekko usportowiona, dynamiczna sylwetka. Warto zwrócić uwagę na atrakcyjną stylistykę kokpitu i sporo miejsca na nogi dla pasażerów podróżujących na tylnej kanapie. Samochód jest nowoczesny i funkcjonalny, dobrze odnajduje się zarówno w jeździe miejskiej, jak i dłuższych trasach.