Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Skoda Octavia - generacje, wersje

Skoda Octavia jest samochodem nieprzerwanie produkowanym od 1996 roku. Octavia blisko spokrewniona jest z Volkswagenem Golfem, z którym dzieli platformę podłogową. Model ten od podstaw zaprojektowano w oparciu o niemiecką technologię. Octavię produkuje się głównie w Czechach (Mlada Boleslav), ale również w Kazachstanie i Indiach oraz na Ukrainie. Samochód ten, poza wersją standardową, występuje także w odmianach Tour i Drive. W Polsce zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, Octavie cieszą się niesłabnącą popularnością i znajdują w czołówce sprzedaży. To częsty wybór kierowców i nie jest to przypadek.

Użytkownicy cenią Skodę Octavię przede wszystkim za stosunkowo niską cenę i skromne koszta utrzymania. Części zamienne nie należą do drogich, nie ma też problemu z ich dostępnością. Niewątpliwą zaletą Octavii są silniki - bezawaryjne i ekonomiczne. Samochód ten w prowadzeniu jest dość dynamiczny w swoim segmencie, niezależnie od wersji. Kierowcy szukający wrażeń z niewielkim budżetem, powinni zwrócić uwagę zwłaszcza na silnik Skody Octavii I o pojemności 1.8 l - do setki w testach rozpędza się już w 8,4 sekundy, co jest bardzo dobrym wynikiem w tej klasie cenowej. Ciekawą opcją jest też Octavia w napędzie 4x4.

Nadwozie reprezentuje prostą i zachowawczą stylistykę. Wymiary wewnętrzne Skody Octavia I są jednak skromne. Mało miejsca wygospodarowano zwłaszcza na nogi pasażerów tylnej kanapy. Nieco więcej przestrzeni znajdziemy w Skodzie Octavii II (2004-2013). Skromna ilość miejsca dla pasażerów zaowocowała jednak pokaźnym bagażnikiem. W wersji liftback jest to aż 528 litrów!

Octavie są stosunkowo bezpiecznymi konstrukcjami. Dane zebrane w testach bezpieczeństwa (ochrona pasażerów dorosłych) prowadzonych przez instytut euroNCAP, zaowocowały oceną na 4 z 5 możliwych gwiazdek.

Skoda Octavia została wzorcowo zabezpieczona przed korozją. Dobrze sprawuje się też stosunkowo twarde, ale wytrzymałe zawieszenie. Jest ono odporne nawet na polskie warunki drogowe, co potwierdza wielu kierowców.

W 2016 roku Skoda Octavia otrzymała lifting - nowe reflektory i światła, oraz wzory obręczy kół. Samochód doposażono w interaktywne systemy rozrywkowe oraz szereg drobnych udogodnień: uchwyty na butelki i składane stoliki w oparciach. Najnowsze Octavie, wyprodukowane po 2020 roku, są większe i szersze od swoich protoplastów. Powiększono i tak już potężne bagażniki, a samochody mogą pochwalić się niezwykle przyjaznymi dla kręgosłupa fotelami z funkcją masażu. W gamie produktów z serii Octavia znalazła się też jednostka hybrydowa, potrafiąca pokonać do 60km wyłącznie dzięki energii elektrycznej.

Ocena Redakcji: 4.1

Dane TechniczneSkoda Octavia II Hatchback

Podstawowe właściwości Pojazdu
Liczba drzwi5
Liczba miejsc5
Średnica zawracania10.8 m
Promień skrętu-
Długość4572 mm
Szerokość1769 mm
Szerokość z lusterkami bocznymi2018 mm
Wysokość1462 mm
Rozstaw osi2578 mm
Rozstaw kół - przód1539 mm

Skoda Octavia II Hatchback - Wybierz silnik