Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Generacje Toyota Corolla

Ocena Redakcji: 4

Dane Techniczne Toyota Corolla

Toyota Corolla - generacje, wersje

Informacje o Toyota Corolla

Toyota Corolla to japońska konstrukcja na stałe wpisana już w historię współczesnej motoryzacji. Linia ta od 1966 roku przeszła drogę z segmentu B do C. Pod koniec XX wieku Corolla była najlepiej sprzedającym się samochodem w historii. Obecnie na rynku znajduje się już dwunasta generacja tego pojazdu.

Projektantem pierwszej Corolli był Tatuso Hasegawa. Auto produkowano w Japonii i Australii. Miało kształt 2-drzwiowego coupe, 4-drzwiowego sedana lub 5-drzwiowego kombi. Oferowane silniki zapewniały moc od 60 do 78 koni mechanicznych. Samochód wyposażony był w 4-biegową skrzynię biegów. Toyota ze względu na potrzeby montażowe Corolli zbudowała całkowicie nową fabrykę (Takaoka). Był to pierwszy zakład firmy kontrolowany przez komputer.

Każda kolejna generacja przynosiła zmiany stylistyczne i techniczne, zbliżające linię do segmentu C. Wraz ze sprzedażą rosła liczba miejsc składających Toyotę Corollę. Do Japonii i Australii dołączyły Nowa Zelandia, Filipiny, Republika Południowej Afryki, a także Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Indonezja, Turcja, Brazylia, Tajlandia i Malezja. Linia Corolla jeździła po ulicach całego świata, z roku na rok zyskując na popularności.

Przedsiębiorstwo dalej rozszerzało sieć produkcji. Samochód zaczęły składać fabryki w Chinach, Tajwanie, Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Wietnamie, Wenezueli, Kolumbii i Kanadzie. Razem z technikaliami pojazdu zmieniało się także jego bezpieczeństwo. Dane zebrane w testach zderzeniowych Euro NCAP po 2006 roku zaowocowały pełną oceną 5 z 5 możliwych gwiazdek.

Tak długa historia samochodu i dynamicznie zmieniany projekt sprawiły, że obecnie linia Corolii, idąc z duchem czasów, w niczym nie przypomina już swojego pierwowzoru. Egzemplarze dostępne na rynku wtórnym potrafią w znacznym stopniu różnić się sylwetką, osiągami i wyposażeniem. Toyota Corolla od 2020 roku niezmiennie jest najlepiej sprzedającym się samochodem w Polsce.

Najnowsza edycja auta ma usportowioną, dynamiczną, ale elegancką sylwetkę. Przywodzi na myśl japoński perfekcjonizm i myśl technologiczną. Jest spójna i proporcjonalna. Wnętrze prezentuje się klasycznie i zachowawczo. Cechuje się minimalizmem, choć jak przystało na nowoczesny samochód, zostało zdominowane przez ekran na kokpitu. Tradycjonalistów ucieszą analogowe zegary deski rozdzielczej. Samochód przeznaczony jest dla 5 osób, ale w praktyce komfortowo podróżować nim mogą 4. Nie brakuje za to miejsca w dobrze przemyślanym bagażniku.

... (źródło Wikipedia)