Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Generacje Toyota RAV4

Ocena Redakcji: 4

Dane Techniczne Toyota RAV4

Toyota RAV4 - generacje, wersje

Informacje o Toyota RAV4

Toyota RAV4 to linia samochodów, która od 1994 do dziś przeszła sporą metamorfozę. Zadebiutowała w segmencie B, by prześlizgnąć się przez segment C i finalnie ewoluować w 2018 roku do pełnoprawnego SUVa segmentu D. Na rynku obecnie obecna jest już piąta generacja tego auta.

Samochód oferowany był w dziesiątkach zróżnicowanych wersji silnikowych i wyposażeniowych. Znaczne różnice występują także w zakresie sylwetki, wielkości i wagi pojazdów. Sprawia to, że rynek wtórny jest niezwykle zróżnicowany. Mówiąc „Toyora RAV4” można mieć na myśli zupełnie różne pojazdy.

To, co się nie zmieniło na przestrzeni lat, to napęd na przód lub wszystkie osie. Produkcja samochodu odbywa się obecnie w dwóch lokalizacjach: Japonii i Kanadzie. Wnętrze auta nawiązuje stylistycznie do innego samochodu Toyoty, popularnego crossovera C-HR. Jak przystało na nowoczesny pojazdu klasy D, nie zabrakło pokaźnego ekranu dotykowego na kokpicie. Wyeliminowano większość przełączników znanych z poprzednich generacji.

Począwszy od 2013 roku (IV generacja) RAV4 cieszy się pozytywną opinią niezależnej organizacji Euro NCAP, prowadzącej testy zderzeniowe. Zebrane dane zaowocowały najwyższą oceną 5 z 5 możliwych gwiazdek zarówno w przypadku IV, jak i V odsłony samochodu.

Warty uwagi jest również obecny w najnowszych egzemplarzach pakiet sytemów bezpieczeństwa czynnego pojazdów Toyota Safety Sense. Potrafi on za pomocą sygnałów dźwiękowych i świetlnych ostrzegać prowadzącego samochód przed nadchodzącą kolizją oraz wzmacniać siłę hamowania, łagodząc skutki ewentualnego zderzenia.

Asystent pomaga też utrzymać się na jednym pasie ruchu. W przypadku gdy samochód opuszcza swój tor jazdy bez włączonego kierunkowskazu, kierowca również otrzymuje stosowne powiadomienie. Rozszerzona wersja może automatycznie naprowadzić auto na właściwy pas.

Istotną częścią Toyota Safety Sense jest Road Sign Assist. Układ ten odpowiedzialny jest za odczytywanie znaków drogowych i wyświetlaniu ich na ekranie wewnątrz samochodu. Ułatwia to kierowcom dostosowanie prędkości i udzielenie pierwszeństwa w wyznaczonych do tego miejscach. Automatic High Beam z kolei automatycznie przełącza światła drogowe na światła mijania, dostosowując się do sytuacji na drodze. Właściciele pojazdu mogą korzystać także z inteligentnego tempomatu, dostosowującego prędkość Toyoty RAV4 do pojazdu poprzedzającego.

Najnowsza generacja (produkowana od 2019 roku) może nadal pochwalić się przepastnym bagażnikiem o pojemności 580 litrów (1694 litry po złożeniu siedzeń). Tak duża przestrzeń ładunkowa ułatwia dalekie podróże. Dalekie trasy szczególnie korzystnie wypadają w przypadku idącej z duchem czasu wersji wyposażonej w silnik hybrydowy. Masa całkowita pojazdu zazwyczaj przekracza 2 tony, dzięki czemu stabilnie trzyma się on drogi.

... (źródło Wikipedia)