Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Modele Volvo

Volvo - katalog modeli

Volvo jest największym producentem samochodów w całej historii szwedzkiej motoryzacji. Główną koncepcją spółki akcyjnej, której założycielami byli Gustaf Larson i Assar Gabrielsson, była produkcja i dostarczanie na rynek samochodu w pełni odpowiadającego wymaganiom, jakie stawiałyby przed nim szwedzkie drogi i surowy, skandynawski klimat. Od pierwszych dni istnienia firmy postawiono więc na ponadprzeciętną jakość i niezawodność rodzimej konstrukcji.

Samochody Volvo prócz niezawodności słyną także z wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Dowodem na to są liczne testy i dane dotyczące skutków wypadków z udziałem aut tej marki. Inżynierowie Volvo opracowali mnóstwo rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo podróżowania. Wiele z nich zostało później przejętych przez innych producentów, którzy umieszczają je w swoich samochodach.

Koncern przez długie lata ściśle współpracował z Fordem. Rozdział ten został jednak zamknięty w 2010 roku, kiedy nowym właścicielem Volvo Car Corporation został chiński koncern Zhejiang Geely Holding Group.

Obecnie Grupa Volvo posiada fabryki w 19 krajach, a swoje produkty oferuje na ponad 180 rynkach na całym świecie.

Volvo – historia

Symboliczna data założenia Volvo to 14 kwietnia 1927 roku. Wtedy to w zakładzie na szwedzkiej wyspie Hisingen (leży na terenie Göteborga) rozpoczęto produkcję pierwszego samochodu. Jego oznaczenie to ÖV4, nadano mu jednak potoczną nazwę "Jacob". Firma świetnie prosperowała, co skutkowało otwarciem nowego zakładu w miejscowości Torslanda, bezpośrednio graniczącej z Göteborgiem. Na początku lat 70. uruchomiono tam Volvo Technical Center, gdzie w gigantycznej hali przeprowadza się testy nowych pojazdów (m.in. pod kątem działania systemów bezpieczeństwa).

Firma Volvo w roku 1973 roku nabyła 1/3 udziałów DAF-a. Od 1999 roku produkcją samochodów osobowych zajmuje się przedsiębiorstwo Volvo Car Corporation, należące do Ford Motor Company. Koncern zakupił Volvo za 6,5 miliarda dolarów.

W 2010 roku kryzys zmusił Amerykanów do sprzedaży spółki i nowym właścicielem Volvo został chiński koncern Geely.

Volvo – modele

Volvo Car Corporation produkuje obecnie samochody osobowe w trzech różnych segmentach.

  1. Samochody osobowe – to popularne modele S60 i S90 oraz ich odmiany kombi (odpowiednio V60 i V90).
  2. SUV-y – w tej klasie znajdują się trzy flagowe modele Volvo: XC40, XC60 oraz XC90.
  3. Samochody elektryczne – producent oferuje tu w pełni elektryczny Crossover C40 Recharge oraz całkowicie elektryczny kompaktowy SUV XC40 Recharge.

Na przestrzeni lat powstało bardzo wiele modeli, które podbiły serca kierowców. Wśród nowożytnych, ale już nieprodukowanych aut marki Volvo, wymienić można: 760, 780, 740, 480, 460, 850, 440, 940, 960, S90, V90, S70, V40, V50, S40, C30, C70, V70, S80, V40.