Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Kia Niro EV: wszystko, co chcecie o niej wiedzieć

Nowa Kia Niro EV wkracza na rynek. Zebraliśmy wszystkie najpotrzebniejsze informacje na temat modelu. Czy powtórzy sukces poprzedniczki?
kia niro ev
Nowa Kia Niro EV – ten model najbardziej przypadł do gustu kobietom (fot. materiały prasowe)

Dotychczasowa generacja Kia Niro była prawdziwym bestsellerem w Polsce. Idąc za ciosem, koreański koncern zabrał się za produkcję drugiej generacji modelu. Samochód promuje “elektromobilność dla każdego”, czyli trzy wersje napędowe: HEV, PHEV i EV. Szczególnie interesujący w czasach galopującej elektryfikacji jest oczywiście wariant w pełni zeroemisyjny. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na jego temat.

Kia Niro EV: przestronne wnętrze

Kanapa dzieli się asymetrycznie, co gwarantuje całkowitą powierzchnie bagażnika wynoszącą 1392 litry (fot. Kia)

Kia Niro EV korzysta z zupełnie nowej platformy podłogowej, dzięki której nadwozie ma 4420 milimetrów długości i 1825 milimetrów szerokości. Rozstaw osi wynosi 2720 milimetrów. Takie wymiary pozwoliły na zaprojektowanie przestronnego wnętrza i dały możliwości stworzenia bagażnika o pojemności 475 litrów. Po złożeniu kanapy, wielkość bagażnika wzrasta do 1392 litrów, a zamieszczona roleta – gdy nie jest używana – może zostać schowana do pokrowca. Gdy zabraknie miejsca, Kia obiecuje kolejny schowek z przodu auta, zapewniający 20 litrów pojemności. Fotele przednie z kolei dają wiele możliwości regulacji, aby zapewnić możliwie wygodną pozycję podczas postoju związanego z ładowaniem akumulatora.

Wykonanie i multimedia

Vehicle-To-Load pozwoli podłączyć do Niro EV zewnętrzne urządzenia. Na przykład telewizor, albo ekspres do kawy. Albo Xboxa. Co kto woli (fot. Kia)

Kia zapewnia, że Niro będzie wykonana możliwie ekologicznie. Materiały użyte w środku pochodzą z recyklingu, a obicie foteli częściowo zostało wykonane z liści eukaliptusa. Projekt deski rozdzielczej jest całkowicie nowy. W centralnej części konsoli swoje miejsce znajdzie tablet o przekątnej 10,3 cala. W standardzie będą dostępne bezprzewodowe systemy Apple CarPlay i Android Auto, ładowarka indukcyjna i wydajny układ audio Harmann/Kardon. Kierowca może się dostać do samochodu za pomocą smartfona, dzięki Digital Key 2.0. Wgrano także funkcje głosowe – odpowiadają za nie Alexa Amazona i Google Assistant. Co więcej, dzięki funkcji Active Sound Design, będzie można zmieniać dźwięk samochodu od środka.

Warto wspomnieć o funkcji V2L (Vehicle-To-Load), umożliwiającej obustronne ładowanie urządzeń i zasilanie sprzętu elektronicznego z gniazdka Niro EV. Do samochodu możecie podłączyć o maksymalnej mocy 3,6 kW, czyli na przykład klimatyzatora lub dużego (50-55 cali) telewizora. Kia nie pozwala jednak na korzystanie z V2L w momencie, w którym stan naładowania akumulatora samochodu spada poniżej 10%.

Kierowcę będzie aktywnie wspomagał system Drive Wise. Składa się on z układu autonomicznego hamowania, asystenta zmiany pasa ruchu, asystenta parkowania, czy też aktywnego tempomatu i asystenta podróży autostradą.

Napęd, osiągi i ładowanie

Niro EV zadba o to, by kierowca nawet w zimę miał optymalną prędkość ładowania dzięki grzaniu akumulatorów (fot. materiały prasowe)

Najważniejszym aspektem samochodu elektrycznego jest oczywiście jego napęd. Maksymalna moc elektrycznej Kii Niro to aż 204 KM. W połączeniu z dostępnym od dołu momentem obrotowym, wynoszącym 255 Nm, Niro EV rozpędzi się do pierwszych 100 km/h w 7,8 sekundy (szybciej niż ID.5 Pro Performance), a licznik zatrzyma się na maksymalnych 167 km/h.

Akumulator będzie mógł zmagazynować 64,8 kWh energii. Według danych WLTP, ma to pozwolić na przejechanie 460 kilometrów, a ponowne naładowanie go z szybkiej ładowarki między wartościami od 10% do 80 wyniesie 43 minuty. W zimę Niro podgrzewa akumulator, znajdując docelową ładowarkę na nawigacji, by możliwie skrócić czas przywracania prądu.

Ile kosztuje nowa Kia Niro EV?

Kia Niro
Nowa Kia Niro (fot. materiały prasowe)

Ceny startują od 140 900 złotych, uwzględniając warunki spełnione do uzyskania dopłaty rządowej. Jeśli nie korzystacie z dopłat, za podstawowy model zapłacicie 167 900 złotych. Model można zamówić już teraz, a pierwsze dostawy do klientów są przewidziane na trzeci kwartał 2022 roku.

Total
0
Shares