Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Lexus coraz popularniejszy. Rok 2021 był rekordowy dla japońskiej marki

Nowy Lexus NX fot. Lexus press

Czy wiecie, że na nowego Lexusa NX polscy dealerzy zebrali 2500 zamówień jeszcze zanim ktokolwiek mógł się nim przejechać, a kolejka na ten samochód w tej chwili jest taka, że na nowe auto trzeba czekać 2 lata? Lexus nie był nigdy przodującą marką premium, ale ma swoje wierne grono wielbicieli, które wciąż rośnie. Poprzedni, 2021 rok był rekordowy dla japońskiej marki nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Lexus w Polsce osiągnął najwyższy w historii, 7-procentowy udział w segmencie premium.

Sprzedaż Lexusa w 2021 roku

Europa to tylko 10% światowego tortu Lexusa (fot. Lexus press)

Lexus w 2021 roku sprzedał na całym świecie 760 tys. samochodów, czyli o 6% więcej niż w roku poprzednim. W 2021 roku sprzedano 260 tys. samochodów z napędami zelektryfikowanymi, co jest wzrostem aż o 10 proc w stosunku do 2020. Głównymi rynkami zbytu Lexusa są Ameryka Północna (45% sprzedaży) oraz Azja i Bliski Wchód bez Japonii (38%). Rynek europejski to jedyne 10% globalnej sprzedaży Lexusa.

Lexus w Polsce

Klienci, nie tylko polscy, coraz częściej kupują samochody marek premium (fot. Lexus press)

Polski rynek aut premium w ostatnich sześciu latach się podwoił. Co piąty sprzedawany w naszym kraju pojazd to samochód klasy premium. W 2021 roku klienci Lexus wydał rekordowe 6 154 egzemplarze, a marka osiągnęła aż 7-procentowy, najwyższy w historii, udział w polskim rynku, podwajając wynik z roku poprzedniego. W 2021 roku klienci zarezerwowali 10 tys. egzemplarzy, z czego blisko połowę stanowiły zamówienia drugiej generacji modelu NX (4 700 sztuk). Pozostałe modele to UX (2 300 zamówień) i RX (1 200 zamówień).

Auta spalinowe w odwrocie

Lexus RCF, samochód z pięknie brzmiącym, wolnossącym V8 pod maską. Prawdopodobnie jeden z ostatnich takich produktów japońskiej marki (fot. Lexus press)

W 2017 roku 52% sprzedaży stanowiły auta z silnikami Diesla, a 43% auta benzynowe. Dane z początku 2022 roku pokazują, że samochody spalinowe są w odwrocie, stanowiąc łącznie 42% rynku premium. 49% rejestrowanych obecnie aut ma napędy hybrydowe (MHEV lub HEV), a do 9% wzrósł udział hybryd typu plug-in oraz aut elektrycznych.

Lexus i elektryfikacja

Lexus, jak cały świat motoryzacji bardzo wyraźnie skłania się w stronę elektryfikacji (fot. Lexus press)

Lexus od lat produkuje auta z zelektryfikowanymi napędami. Wystarczy przypomnieć hasło reklamowe marki „Stop smog go hybrid”. W 2005 roku do sprzedaży trafił RX 400h, czyli pierwsza hybryda w klasie premium. Na polskim rynku modele z hybrydowym napędem oferowane są we wszystkich segmentach – od miejskiego crossovera (UX), przez SUV-y (NX i RX) i eleganckie limuzyny (ES i LS), a także w stylowym aucie sportowym (LC 500h). W 2021 roku zadebiutował NX 450h+, czyli pierwsza hybryda plug-in marki, a w 2022 roku zaprezentowano pierwszy stworzony od podstaw model elektryczny – RZ.

Total
0
Shares