Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mercedes-AMG 4×4 Squared. Luksusowy i do zadań specjalnych

Mercedes-AMG 4x4 Squared
fot. Jalopnik.com

Mercedes-AMG 4×4 Squared to absurdalnie droga propozycja dobrze znanej G-klasy w wersji monster truck. Luksusowy czołg jest wart dwa razy tyle, co standardowy model. Ma potężny prześwit, a dźwięk doładowanej V8-ki nie daje zapomnieć, o jakim samochodzie mówimy. Czym jeszcze zaskakuje zmodyfikowane G63 AMG?

587 KM i mnóstwo opcji dodatkowych

Mercedes-AMG 4x4 Squared w terenie
Ogromne opony terenowe i duży prześwit sprawiają, że auto świetnie sprawdzi się w terenie (fot. Jalopnik.com)

Olbrzym z terenowymi oponami i z prześwitem wynoszącym 35 cm robi wrażenie nawet na postoju. W konkurencji odległości nadwozia od ziemi nie może się z nim równać nawet najnowszy Ford Bronco – jego wynik to niecałe 30 cm. Doładowany 4-litrowy silnik V8 biturbo pyszni się mocą 587 KM i momentem obrotowym 850 Nm. Poprzednik, G550 4×4, oferował “jedyne” 422 KM. Mercedes-AMG 4×4 Squared wewnątrz obity jest skórą i zamszem, stając się tym samym naprawdę wygodnym i komfortowym monster truckiem. Już w standardowym wyposażeniu ma trzy blokady mechanizmu różnicowego, rozświetlającą mrok listwę świetlną na dachu czy 22-calowe, aluminiowe felgi. Z kolei bagażnik dachowy i tylna drabinka są opcjonalne.

Wnętrze Mercedesa-AMG 4×4 Squared obite jest skórą i zamszem (fot. materiały prasowe)

Ulubiony w ostatnich czasach materiał konstruktorów luksusowych aut, czyli włókno węglowe, zostało tutaj szeroko wykorzystane. Zrobiono z niego ochronne listwy drzwi, użyto w pokrywie bagażnika oraz na przedłużeniach nadkoli, czy spojlerze dachowym z listwą LED-ową. Nie mogło zabraknąć go także we wnętrzu auta. Mercedes twierdzi, że model jest dostępny w aż 40 zestawieniach kolorystycznych. Istnieje też możliwość zamówienia konfiguracji z drewnianą podłogą bagażnika.

Poprawione”G63 AMG

Bazą dla tego luksusowego mutanta był Mercedes-Benz G63 AMG. Podwójnie doładowany silnik pozwala mu rozpędzić się od 0-100 km/h w 5 sekund, a mocny dźwięk silnika V8, podobnie jak w G63, grzmi w rurach wydechowych zlokalizowanych bezpośrednio pod progami.

Konstruktorzy zadbali o to, żeby Mercedes-AMG 4×4 Squared doskonale radził sobie w prawdziwym terenie. Kąt natarcia wynosi 41,3 stopnia, a kąt zejścia 36,8 stopnia. Dla porównania Jeep Wrangler Rubicon legitymuje się kątem natarcia 44,5 stopnia, a jego kąt zejścia to 37,5 stopnia. Tym samym nowa propozycja Mercedesa plasuje się wysoko na liście najlepiej przystosowanych aut do poruszania się w terenie.

V8 Biturbo
Napis “V8 Biturbo”, gdyby ktoś zapomniał co drzemie pod maską (fot. materiały prasowe)

Luksusowy czołg w wyjątkowym wydaniu dostępny będzie w cenie 350 000 dolarów, czyli ponad 1,5 mln zł. Pierwszeństwo zakupu mają najbogatsi kolekcjonerzy Mercedesa G, jednak i oni będą musieli poczekać na swoją wymarzoną zabawkę. Nawet na “zwykłą” wersję G63 AMG trzeba poczekać mniej więcej 2 lata.

Total
1
Shares