Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowa Cupra Born – światowa premiera elektryka do miasta

Cupra Born została dziś zaprezentowana. Na początek dwa warianty mocy i trzy pojemności akumulatorów. W przyszłym roku moc zostanie zwiększona.
Cupra Born
Cupra Born (fot. materiały prasowe producenta)

Cupra Born, pierwszy w pełni elektryczny samochód hiszpańskiej marki to auto nieduże, ale z charakterem typowym dla Cupry. Dwie wersje elektrycznego napędu, szybkie ładowanie i napęd na tył. Co jeszcze wiadomo?

Cupra Born to auto zbudowane na platformie MEB, tej samej z której już korzysta Audi Q4 e-tron (także w wersji Sportback), opisywana już przez nas Škoda Enyaq, do której mieliśmy okazję się przymierzyć (zobaczcie poniższe wideo), czy również przez nas testowany VW ID.3 oraz jego większy kuzyn: VW ID.4.

Škoda Enyaq to auto zbudowane na tej samej modułowej platformie dla aut elektrycznych Grupy VW (MEB) co nowa Cupra Born

Oznacza to, że Cupra Born to auto od podstaw zaprojektowane jako samochód elektryczny, z przodu zawieszenie z kolumnami McPhersona, z tyłu architektura multilink, do tego progresywny układ kierowniczy – wszystko podporządkowane dynamice.

Napęd i bateria

Cupra Born (fot. materiały prasowe producenta)
Cupra Born ma być oferowana na początek w dwóch wariantach mocy, w przyszłym roku moc się zwiększy. Do tego trzy pojemności akumulatorów (fot. materiały prasowe producenta)

Cupra Born na oferowana będzie z czterema wariantami elektrycznego napędu i zestawami akumulatorów oraz dwoma bazowymi wariantami mocy silników. Pierwszy zapewni moc 150 KM, a odmiana mocniejsza 204 KM i 310 Nm momentu obrotowego. Dla bardziej wymagających klientów, w przyszłym roku marka będzie oferować pakiet e-Boost, który za pomocą przycisku z logo Cupra umieszczonego na kierownicy może tymczasowo wyzwolić dodatkową moc uzyskując maksymalnie 231 KM. Auto będzie oferowane w trzech wariantach pojemności akumulatorów: 45 kWh, 58 kWh lub 77 kWh. Przy czym wersja cięższa (77 kWh) przyśpiesza do setki w 7 sekund i oferuje do 540 km zasięgu. Natomiast mniejszy akumulator to mniejsza masa, a zatem lepsze przyśpieszenia (0-100 km/h w ok. 6,6 s., a miejskie 50 km/h już po 2,6 s.), ale też mniejszy zasięg (do 420 km). Najsłabsza – 150 konna wersja z najmniejszą baterią 45 kWh – bo i taki wariant przewidziano – ma oferować zasięg ok. 340 km i przyśpieszenie do setki w 8,9 s. To raczej mało sportowe osiągi, ale za to jesteśmy pewni, że będzie to najtańsza odmiana nowego elektryka. Uwaga, producent zwraca uwagę, że podawane informacje dotyczące zasięgów poszczególnych odmian to jeszcze dane przed-homologacyjne.

Design – charakterystyczny dla marki i podporządkowany elektromobilności

Cupra Born (fot. materiały prasowe producenta)
Miedziane wstawki to element wyróżniający hiszpańską markę (fot. materiały prasowe producenta)

Cupra Born z jednej strony jest autem rozpoznawalnym, bogato zdobionym dodatkami w kolorze miedzi, charakterystycznymi dla hiszpańskiej marki. Z drugiej jego sylwetka jest przede wszystkim opływowa, a w stosunku do modeli spalinowych i hybrydowych marki Cupra Born ma odmienny kształt reflektorów. Auto ma kompaktowe rozmiary. Długość Cupry Born to 4322 mm, 1809 mm szerokości, a wysokość to 1537 mm. Rozstaw osi w tym aucie to 2767 mm – sporo jak na gabaryty zewnętrzne, ale to też cecha samochodów elektrycznych, w których elektryczny napęd nie zajmuje tyle miejsca co silnik spalinowy i jego osprzęt.

Ekologiczne wnętrze

Cupra Born (fot. materiały prasowe producenta)
Fotele pokryto tkaniną wykonaną z plastiku zebranego w morzach (fot. materiały prasowe producenta)

Cupra chwali się, że ciekawie zaprojektowane wnętrze nowego modelu, z charakterystycznymi, kubełkowymi fotelami w pierwszym rzędzie bogato korzysta z materiałów pozyskanych w procesie recyklingu. Np. wspomniane siedziska kierowcy i pasażera obito tkaniną Seaqual, która – jak deklaruje producent – została wytworzona z plastiku zebranego z mórz i plaż.

Technologie i cyfrowe wsparcie

Cupra Born (fot. materiały prasowe producenta)
Kokpit to nie tylko ekrany LCD, ale też head-up display (fot. materiały prasowe producenta)

Tego nie mogło zabraknąć w nowym modelu. Cupra Born może być wyposażona nie tylko w ekrany przed kierowcą czy multimedia w konsoli centralnej, ale także ekran head-up. Auto doposażono też w bogatą asystę kierowcy: jest predykcyjny tempomat ACC, rozpoznawanie znaków czy kompleksowy Travel Assist. Do tego monitorowanie martwego pola, monitorowanie ruchu poprzecznego podczas wyjazdu, czy emergency assist. Ceny? Tych jeszcze nie ujawniono. Producent zadeklarował, że sprzedażowy debiut modelu Cupra Born w Polsce to czwarty kwartał 2021 roku.

Total
0
Shares