Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe BMW iX1 na surowych testach zimowych

Testy nadchodzącego BMW iX1 w Arjepiog w Szwecji powoli dobiegają końca. Jak radzi sobie najnowszy elektryczny crossover z Bawarii?
bmw ix1
Najnowsze BMW iX1 zadebiutuje zaraz po spalinowym wariancie X1 (fot. materiały prasowe)

Elektryki nie lubią zimy, więc BMW testuje najnowszy zeroemisyjny model w trudnych i zimowych warunkach. W skutym lodem Arjepiog w Szwecji można było obserwować mknące przez zaspy BMW iX1. Elektryczny wariant crossovera (czy też “SAVa” – “Sports Activity Vehicle”) dołączy do rodziny hybrydy plug-in i spalinowych modeli “zwykłej” BMW X1.

Ciekawy temat: Okrągłe urodziny BMW M odbędą się w Goodwood. Od solenizanta dostaniemy prezent w postacji tajemniczego, nowego modelu…

BMW iX1: Zużycie energii i deklarowane zasięgi

bmw ix1
Oficjalnych danych na temat wielkości akumulatora nie podano, ale możemy spodziewać się wielkości około 75 kWh/100 kilometrów (fot. materiały prasowe)

Ponieważ samochód jest jeszcze w fazie rozwoju, BMW nie podało dokładnych danych dotyczących wielkości użytecznej akumulatora, mocy, czy podstawowych osiągów. Wiemy natomiast na pewno, że według danych WLTP, najnowszy elektryk pokona 413-438 kilometrów w cyklu mieszanym. Zużycie prądu wyniesie od 17,3 do 18,4 kWh/100 kilometrów. Według prostej kalkulacji wynika więc, że wbudowana bateria samochodu będzie miała między 70 a 75 kWh pojemności.

Porównaj z konkurencją: Test Mercedesa EQA. Elektryczny, ale czy elektryzujący?

Optymalizujący test wytrzymałościowy

bmw ix1
BMW iX1 podczas testów wytrzymałościowych. Dzięki zebranym danym, dostrojone będą układy napędowe i zawieszenia (fot. materiały prasowe)

Test w Arjepiog miał za zadanie wykazać zachowanie układów jezdnych i napędowych najnowszego BMW. Dodatkowo, odpowiadał za optymalizację pracy akumulatora w niskich temperaturach i w przypadku skrajnie trudnych warunkach drogowych. Sprawdzano także technologię ładowania, aby w każdej temperaturze mogła być możliwie wydajna, dzięki inteligentnemu zarządzaniu ogrzewaniem ogniw. Wszystkie zebrane dane posłużą na skoordynowanie zespołu napędowego do możliwie najkorzystniejszych wartości. Strojeniu zostało poddane także podwozie samochodu – zawieszenie, hamulce i systemy odpowiadające za kontrolę trakcji.

BMW iX1 pojawi się na rynku zaraz po najnowszym modelu X1. Premiera spalinowego i hybrydowego wariantu małego SUV’a planowana jest na jesień 2022.

Warto wiedzieć: Czy samochód elektryczny jest najtańszy w eksploatacji?

Total
0
Shares