Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Oficjalnie: Audi kończy z silnikami spalinowymi

Audi oficjalnie kończy z silnikami spalinowymi. Padają różne daty, zależnie od regionu – choć tak naprawdę mamy tę samą planetę.
Audi RS e-tron GT
Audi RS e-tron GT – jeden z tegorocznych, w pełni elektrycznych samochodów Audi (fot. Audi)

Plotki, doniesienia i nieoficjalne informacje mówiące o planach rezygnacji marki Audi z oferowania jakichkolwiek aut z silnikami spalinowymi znalazły potwierdzenie. Jednak wg oficjalnych informacji jest kilka różnic.

A jak było nieoficjalnie?

O ile faktycznie od 2026 roku na rynek nie trafi żaden nowy model Audi z silnikiem spalinowym, to jednak nie jest tak, że ostatnie auto na paliwo kopalne opuści fabryki Audi w 2026 roku. W rzeczy samej niemiecka marka zamierza wygasić produkcję ostatnich silników spalinowych jednak nieco później, bo do roku 2033.

Audi planuje nowe ładowarki

Skąd to wiadomo? Tym razem jest to już w pełni oficjalna informacja. Potwierdził to sam Marcus Duesmann, prezes zarządu Audi AG podczas konferencji Fundacji na Rzecz Neutralności Klimatycznej. Jego zdaniem “Audi jest gotowe na zdecydowany krok w erę elektrycznej mobilności

2033 to ostateczny termin? “Zadecydują klienci” – w Chinach

Tak przedstawiają się oficjalne plany Audi w zakresie transformacji elektromobilnej (źr. Audi)

„Dzięki sile naszych innowacji oferujemy zindywidualizowane, zrównoważone i neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla opcje mobilności” – powiedział na konferencji Fundacji na Rzecz Neutralności Klimatycznej Marcus Duesmann. „Nie wierzę w sukces zakazów. Wierzę w sukces techniki i innowacji.”. Według Audi, o dokładnym terminie zaprzestania produkcji silników spalinowych przez tę firmę ostatecznie zadecydują klienci i przepisy prawne. Koncern spodziewa się, że popyt na samochody z silnikami spalinowymi w Chinach utrzyma się również po roku 2033, stąd w tamtejszych fabrykach może zostać utrzymana produkcja tego typu pojazdów z przeznaczeniem na rynek lokalny. Jak widać zatem globalne ocieplenie w Chinach działa wolniej niż w Europie, albo też Chińczycy mieszkają na innej planecie niż my.

Więcej elektryków – to akurat pewne

Audi Q4 50 e-tron (fot. Audi)

Zatem choć istotnie Audi definitywnie chce zamknąć spalinowy rozdział w 2026 roku, to musimy zaznaczyć, że dotyczy to przede wszystkim rynku europejskiego, który – pod względem legislacyjnym – i tak jest najbardziej restrykcyjny jeżeli chodzi o normy emisji i transformację transportu.

Pewne jest natomiast, że Audi kontynuuje ofensywę elektromobilną w ofercie. Dzięki nowym Audi e-tron GT, Audi RS e-tron GT, Audi Q4 e-tron, czy Q4 Sportback e-tron, w tym roku większość nowych aut to pojazdy elektryczne (choć w ogólnej gamie modelowej Audi wciąż jest więcej samochodów spalinowych). Do roku 2025 ma się to zmienić, a do oferty wejdzie ponad 20 modeli wyłącznie z napędem elektrycznym.

Produkcja nowego Audi Q4 w fabryce VW w Saksoni (fot. Audi)

Na pocieszenie wszystkich pasjonatów spalinowej motoryzacji, Audi jednocześnie deklaruje, że choć czas “uśmiercenia” silników spalinowych jest już znany, to firma nie zamierza rezygnować z ich rozwoju. Duesmann podsumował to w następujący sposób: „Ostatni silnik spalinowy Audi będzie najlepszym, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy”.

Total
0
Shares