Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Opony zimowe klasy premium – 5 najlepszych na sezon 2021/2022

Chcąc zapewnić sobie odpowiednią trakcję zimą w każdych warunkach, wybierz opony zimowe najwyższej klasy.

Chcesz mieć maksymalne poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy w sezonie zimowym? Robisz duże przebiegi także zimą? Często pokonujesz drogi rzadko odwiedzane przez służby drogowe? Dysponujesz mocnym, sportowym autem lub SUV-em z dużą liczbą koni pod maską i ponadprzeciętnym momentem obrotowym? Jeżeli na którekolwiek z tych pytań odpowiedź jest twierdząca, nie powinieneś oszczędzać na zimowym komplecie ogumienia. Wszystkie opony klasy premium są drogie, ale które z nich są naprawdę dobre? Odpowiedź poniżej.

Poniższe, wymienione przez nas modele, to opony, które otrzymały najwyższe noty w testach przeprowadzonych w tym roku przez niemieckie stowarzyszenie ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club). Nie braliśmy pod uwagę testów opon zimowych zrealizowanych wcześniej, bo branża oponiarska dzięki dynamicznemu rozwojowi technologicznemu stale unowocześnia swoje produkty. W testach, które uwzględniliśmy w naszych propozycjach eksperci z ADAC przetestowali opony zimowe w rozmiarach: 225/50 R17 oraz 195/65 R15. Dzięki temu mamy nadzieję, że z poniższego zestawu polecanych modeli, każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie pięć poniżej wymienionych modeli opon uzyskało najwyższe noty w wymienionych testach zimowych opon przeprowadzonych przez ADAC.

Zapoznaj się także z naszym nowym poradnikiem dotyczącym tańszych opon zimowych

Najlepsze opony zimowe – Dunlop Winter Sport 5

Dunlop Winter Sport 5
Dunlop Winter Sport 5 (fot. ADAC)

Ten model to najlepsza z najlepszych opona zimowa w teście opon do aut klasy średniej i średniej wyższej (w rozmiarze 225/50 R17). Przeglądając wyniki ponad 20 testów cząstkowych, opona ta nie ma słabych stron. Eksperci uważają ją za doskonale zbalansowany produkt, który powinien wesprzeć kierowców w każdej możliwej sytuacji zimą. Oferuje najlepszą trakcję na śniegu spośród wszystkich testowanych modeli. Jej opory toczenia i masa rotująca gwarantują niskie zużycie paliwa, ponadto opona bardzo ma dobre osiągi również na suchej i mokrej nawierzchni. Słabości? Żadnych.

 • Cena opony w rozmiarze 195/65 R15 91H – od 319 zł
 • Cena opony w rozmiarze 225/50 R17 94H – od 477 zł
 • Zakres cen różnych rozmiarów – od 300 zł do 1450 zł

Michelin Alpin 6

Michelin Alpin 6 – minimalnie słabsza od topowego Dunlop Winter Sport 5, ale ma w pewnych aspektach nad nim niewielką przewagę (fot. ADAC)

Kolejna bardzo dobra opona zimowa, którą eksperci ADAC wyróżnili za bardzo dobre, zrównoważone właściwości w każdych warunkach. Czemu nie jest najlepsza? Od Dunlopa okazała się nieznacznie gorsza na śniegu, ale z drugiej strony jest nieznacznie lepsza na drogach suchych zimą, a także minimalnie lepsza na drogach mokrych (choć tu różnica jest bardzo nieznaczna na korzyść produktu Michelin). Ponadto testerzy podkreślili bardzo dobrą odporność tego modelu na zużycie. Produkt zdecydowanie dla kierowców robiących duże przebiegi po zadbanych drogach zimą. Pod względem przebiegu w teście zużycia to właśnie Michelin Alpin 6 okazał się najlepszy w całym teście. Stąd zalecamy tę oponę tym, którzy muszą pokonywać wiele kilometrów i robią to głównie na trasach szybkiego ruchu i dobrze utrzymanych szlakach komunikacyjnych. Słabości? Żadnych.

 • Cena opony w rozmiarze 195/65 R15 91T – od 230 zł
 • Cena opony w rozmiarze 225/50 R17 94H – od 500 zł
 • Zakres cen w różnych rozmiarach: od 230 zł do 1034 zł

Goodyear UltraGrip Performance+

Goodyear UltraGrip Performance+
Goodyear UltraGrip Performance+ (fot. ADAC)

Nieco słabszym, ale wciąż bardzo dobrym (miejsce na podium w jednym z testów) produktem okazała się opona marki Goodyear. Ten produkt warto wybrać, gdy w aucie macie skuteczne hamulce i nie chcecie by ogumienie wpływało na wydajność tego układu. Eksperci ADAC wyróżnili ten model właśnie za krótką drogę hamowania na suchej nawierzchni. Ponadto opona dobrze zachowuje się podczas jazdy po mokrych drogach, a także zapewnia dobre prowadzenie na śniegu i lodzie. Jedynym wskazanym przez testerów mankamentem są drobne uchybienia w trakcie jazdy po suchych drogach. Pod względem stopnia zużycia opona uzyskała podobny wynik jak wcześniej wymieniony produkt marki Dunlop.

 • Cena opony w rozmiarze 195/50 R15 82H – od 315 zł
 • Cena opony w rozmiarze 225/50 R17 94H – od 520 zł
 • Zakres cen w różnych rozmiarach: od 315 zł do 1790 zł

Dunlop Winter Response 2

opony zimowe Dunlop Winter Response 2
Dunlop Winter Response 2 (fot. ADAC)

Znowu Dunlop i znowu produkt najwyżej oceniony, tym razem w teście opon dla aut klasy kompaktowej i niższej średniej (rozmiar 195/65 R15). Również w tym przypadku mamy do czynienia z bardzo zrównoważonym produktem oferującym dobre właściwości, przyczepność i trakcję praktycznie w każdych warunkach spotykanych zimą. Bez względu na to, po jakiej powierzchni przyjdzie wam przemierzać zimowe szlaki ta opona nie powinna was zawieść. Gdy przyjrzeć się wynikom, szczególnie dobrze opona ta spisała się na drogach suchych, a także na śniegu. Do tego niskie opory toczenia spowodują, że zmiana ogumienia na ten produkt nie spowoduje częstszych odwiedzin na stacji benzynowej, co dziś jest w cenie i to dosłownie.

 • Cena opony w rozmiarze 195/65 R15 91T – od 240 zł
 • Zakres cen różnych rozmiarów: od 220 do 726 zł

Goodyear UltraGrip 9+

Goodyear UltraGrip 9+ (fot. ADAC)

Nasza ostatnia propozycja to ponownie produkt wyróżniony w teście opon dla aut kompaktowych. Ta opona przewyższa powyższy model pod względem przyczepności i trakcji na mokrej nawierzchni, na której ten produkt uzyskał najlepsze wyniki w całym teście. Poza tym jest to również bardzo dobrze zbalansowana opona, oferująca dobre i bardzo dobre właściwości jezdne w każdych warunkach, jakie napotkacie na drogach zimą. Ciekawostka: opona ta uzyskała też najwyższe noty w testach na lodzie, zatem jeżeli mieszkacie, albo zamierzacie korzystać z auta w miejscach, w których grożą takie warunki, warto wybrać produkt marki Goodyear.

 • Cena opony w rozmiarze 195/65 R15 91T – od 302 zł
 • Zakres cen różnych rozmiarów: od 286 do 515 zł

Które sportowe opony są najlepsze i jak interpretować wyniki testów?

Total
4
Shares