Opony zimowe klasy premium – 5 najlepszych

Chcąc zapewnić sobie odpowiednią trakcję zimą w każdych warunkach, wybierz opony zimowe najwyższej klasy.
Droga na opony zimowe premium

Chcesz mieć maksymalne poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy w sezonie zimowym? Robisz duże przebiegi także zimą? Często pokonujesz drogi rzadko odwiedzane przez służby drogowe? Jeżeli na którekolwiek z tych pytań odpowiedź jest twierdząca, nie powinieneś oszczędzać na zimowym komplecie ogumienia. Wszystkie opony klasy premium są drogie, ale które z nich są naprawdę dobre? Odpowiedź poniżej.

Poniższe, wymienione przez nas modele, to opony, które otrzymały najwyższe noty w kilku testach przeprowadzonych w ostatnich dwóch latach przez niemieckie stowarzyszenie ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club). Nie braliśmy pod uwagę testów opon zimowych zrealizowanych przed 2018 rokiem, bo branża oponiarska dzięki dynamicznemu rozwojowi technologicznemu stale unowocześnia swoje produkty. W testach, które uwzględniliśmy w naszych propozycjach eksperci z ADAC przetestowali opony zimowe w rozmiarach: 175/65 R14 z indeksem T, 185/65 R15 z indeksem T, 205/55 R16 H oraz opony dostawcze w rozmiarze 205/65 R16 C. Dzięki temu mamy nadzieję, że z poniższego zestawu polecanych modeli, każdy znajdzie coś dla siebie.

Zapoznaj się także z naszymi poradnikami:

Continental WinterContact TS860

Continental WinterContact TS860 (fot. ADAC)

Zdecydowanie jedna z najlepszych opon zimowych na rynku. Spośród czterech analizowanych przez nas wyników testów ADAC, opona ta zwyciężyła w dwóch (rozmiary 205/55 R16 H oraz 175/65 R14 T). Model w mniejszym z wymienionych rozmiarów uzyskał ocenę sumaryczną 2.1 (skala niemiecka, najlepsza ocena to 0,6, najgorsza – powyżej 4,6), większą oponę oceniono na 2,2 punkta. Jak zauważyli eksperci z ADAC opona ta w mniejszym rozmiarze nie ma w zasadzie słabych punktów, a jej najmocniejszą stroną są wysokie (najwyższe w teście) wyniki testów na mokrej i śnieżnej nawierzchni, ale model ten spełni oczekiwania kierowców również na suchej nawierzchni w temperaturach zimowych. Jeżeli chodzi o model w większym testowanym rozmiarze (205/55 R16 H) testerze ADAC również nie dopatrzyli się słabych punktów tej opony podkreślając najwyższe w teście, zrównoważone wyniki na mokrej nawierzchni, dobre wyniki na śniegu i najlepszą ocenę jeżeli chodzi o wpływ opony na zużycie paliwa.

  • Cena opony w rozmiarze 175/65 R14 T: od ok. 240 zł
  • Cena opony w rozmiarze 205/55 R16 H: od ok. 360 zł

Dunlop Winter Response 2

Dunlop Winter Response 2 (fot. ADAC)

Kolejna świetna opona zimowa to produkt francuskiej marki premium – Dunlop. W teście opon 175/65 R 14 T model ten uplasował się zaraz za najlepszymi Continentalami uzyskując identyczną, łączną ocenę punktową: 2,1. Natomiast w teście opon zimowych w rozmiarze 185/65 R15 T to właśnie opony Dunlop okazały się bezkonkurencyjne. W obu rozmiarach podkreślano bardzo wysokie i wyważone wyniki tej opony, szczególnie podkreślając największe atuty na mokrej nawierzchni i śniegu, a także bardzo mały wpływ opony na wzrost zużycia paliwa. W teście 185-tek opona Dunlop otrzymała najwyższe oceny właśnie za testy na ośnieżonej drodze oraz za wpływ na zużycie paliwa.

  • Cena opony w rozmiarze 175/65 R14 T: od ok. 240 zł
  • Cena opony w rozmiarze 185/65 R15 H: od ok. 300 zł

Kleber Krisalp HP3

Kleber Krisalp HP 3 (fot. ADAC)

Kolejny model uzyskał wysokie noty (2,3) w teście opon zimowych w rozmiarze 185/65 R15 T plasując się bezpośrednio za wyżej opisanymi oponami marki Dunlop. Ciekawe jest to, że choć marka Kleber raczej nie jest postrzegana jako marka premium, to ta opona wyprzedziła takich tuzów branży jak Pirelli, Continentala, czy Michelin i Goodyear. Opony Klebera wypadły najlepiej w testach na drodze suchej – wyprzedzając w tym przypadku nawet wspomniany produkt Dunlop. Nie bez znaczenia dla wielu kierowców jest to, że to najtańsza opona z tu opisywanych.

  • Cena opony w rozmiarze 185/65 R15 H: od ok. 230 zł

Goodyear UltraGrip 9

Goodyear UltraGrip 9 (fot. ADAC)

Opony marki Goodyear świetnie wypadły w teście zimówek o rozmiarach 205/55 R16 H plasując się w nim na drugim miejscu. Uzyskały notę punktową 2,2 – taką samą jak wcześniej wspomniane opony Continental w tym samym rozmiarze. Goodyear wyprzedził nawet Continentala jeżeli chodzi o testy na mokrej nawierzchni, minimalnie gorzej (ale też bardzo dobrze) wypadły te opony w testach na śniegu i na suchej nawierzchni. Niskie zużycie paliwa to kolejny atut tego modelu.

  • Cena opony w rozmiarze 205/55 R16 H: od ok. 330 zł

Continental VanContactWinter

Continental VanContactWinter (fot. ADAC)

Nasza ostatnia propozycja to zwycięzca testu opon zimowych z oznaczeniem C, czyli wzmacnianych opon dostawczych w rozmiarze 205/65 R16. Uzyskana nota punktowa to 3,0 (co jest rezultatem zadowalającym). Dostawcza opona Continentala uzyskała najwyższe oceny w testach na drodze suchej i mokrej, jej słabością jest trakcja na lodzie oraz stopień zużycia. Ten ostatni wskaźnik wyznaczony przez ekspertów ADAC prowadzi do obniżenia ogólnej punktacji tej opony w całym teście. Niemniej pod względem wydajności i przyczepności to właśnie ten model uzyskał najlepsze rezultaty.

  • Cena opony dostawczej w rozmiarze 205/65 R16: od ok. 500 zł
Total
4
Shares