Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Pagani Huayra Codalunga. Wyprzedane jeszcze przed premierą

Tego Pagani już nie kupicie. Huayra Codalunga powstanie tylko w kilku egzemplarzach, a każdy z nich kosztował 7 milionów Euro
pagani huayra codalunga
Pagani Huayra Codalunga, czyli Longtail naszych czasów (fot. materiały prasowe)

Pagani zaprezentowało ciekawą, przedłużoną wersję modelu Huayra. Supersamochód powstał na zamówienie, w wyniku ścisłej współpracy projektantów z klientami zamawiającymi model. Niestety, model powstał tylko w pięciu egzemplarzach i – jak można się domyślić – jest wyprzedany. Wygląd samochodu przedstawiono na filmie:

Pagani Huayra Codalunga: w hołdzie dla projektantów

pagani huayra codalunga
Pagani Huayra Codalunga (fot. materiały prasowe)

Animacja prezentująca model może naprowadzić nas na klimat, do którego nawiązuje nowy projekt Huayra’y. Linie supersamochodu z przedłużonym tyłem (nazwa “Codalunga” to po włosku “longtail”, czyli w wolnym tłumaczeniu “długi ogon”) mają stanowić hołd dla projektantów lat 60′ i ówcześnie produkowanych wyścigówek. Bazowym modelem była Huayra Coupé.

“Zdecydowaliśmy się rozpocząć projekt na prostym i liniowym stylu Huayry Coupé. Codalunga jest płynniejszą i dłuższa, sprawia wrażenie nakreślonej przez wiatr do linii jeszcze bardziej eleganckich od coupé. Naszą inspiracją były auta “longtail” z lat 60″, startujące w Le Mans. Z modelu więcej usunęliśmy, niż dodaliśmy. Ten samochód to wynik trudnego pościgu za prostymi pomysłami”

Horacio Pagani

Samochód ma sprawiać wrażenie, jakoby był stworzony z aluminium, czyli zgodnie z technologią minionych lat. W rzeczywistości panele karoserii są z lekkich tworzyw sztucznych. Codalunga mierzy łącznie 3,7 metrów długości, co oznacza że względem modelu Coupé została wydłużona aż o 36 centymetrów.

Zobacz też: Lotus Esprit + silnik V12 = budżetowa Zonda?

pagani huayra codalunga
Pod maską ten sam silnik co w modelu Huayra R – wolnossące V12 o mocy 850 KM (fot. materiały prasowe)

Najbardziej interesujący jest napęd. Codalunga zachowała oryginalny motor Pagani V12. Potężny, wolnossący silnik generuje 850 KM i 1100 Niutonometrów momentu obrotowego. To ta sama jednostka, którą producent użył w modelu Huayra R. Wydech został całkowicie wykonany z tytanu i waży niespełna 4,5 kilograma. Samochód cieszy się doskonałą aerodynamiką, która w połączeniu z masą poniżej 1,3 tony na pewno gwarantuje doskonałe doznania z szybkiej jazdy.

pagani huayra codalunga
Wszystkie modele zostaną wyprodukowane tylko w matowych i satynowych odcieniach (fot. materiały prasowe)

“Kolory i użyte materiały również miały nawiązywać do samochodów z lat 60 ubiegłego wieku. Lakier przenika się z elementami kokpitu, a elementy konstrukcyjne wykonane z włókna węglowego zostały odsłonięte. We wnętrzu można poczuć duch rzemieślniczego wykończenia, dzięki tkanym i postarzanym skórom zamszowym.”

Alberto Piccolo, projektant Pagani Automobili
pagani huayra codalunga
Wnętrze zostało wykonane rzemieślniczo (fot. materiały prasowe)

Póki co powstały tylko dwa egzemplarze modelu – jeden w skali 1:4, a drugi pełnowymiarowy. Łącznie powstanie tylko pięć samochodów Codalunga i wszystkie są już wyprzedane w cenie od 7 milionów Euro. Produkcja rozpocznie się niebawem, a gotowe auta będą legalne do użytkowania na drogach całego świata.

Total
1
Shares