Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Parkowanie w Warszawie – abonament obszarowy, duża podwyżka, ale większe możliwości

Nowy abonament obszarowy dla mieszkańców parkujących w SPPN w Warszawie to nie przymus a wybór. To dobrze, bo jest znacznie droższy od dotychczasowego
Mieszkańcy Warszawy będą mieli wybór rodzaju abonamentu uprawniającego do parkowania w SPPN (fot. ZDM Warszawa)

Mieszkańcy Warszawy nie mają łatwo jeżeli chodzi o znalezienie miejsca do parkowania pod domem, teraz z jednej strony będą mieli łatwiej, ale za większą wygodę wyboru miejsca będą musieli zapłacić 20-krotną stawkę w stosunku do aktualnego abonamentu. Dobra wiadomość jest taka, że nowy abonament obszarowy w SPPN (Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego) w Warszawie nie wyklucza dotychczasowego abonamentu rejonowego mieszkańca. Wyjaśniamy różnicę.

Przypominamy aktualne ceny parkowania w warszawskiej SPPN

Przyjęta przez radnych uchwała dotyczy wprowadzenia nowego rodzaju abonentów mieszkańca. W tej chwili jest tak, że osoby mieszkające w stolicy za 30 zł rocznie mogą parkować bezpłatnie w SPPN w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania – obszar dopuszczany tym abonamentem obejmuje teoretycznie do 8 najbliższych parkometrów, w praktyce są to zazwyczaj 3, 4 parkometry.

Nowość polega na tym, że teraz mieszkańcy Warszawy będą mogli wybrać, czy chcą pozostać przy aktualnym abonamencie, który nazywany będzie abonamentem rejonowym, czy też przejść na pokrywający znacznie większy obszar (w zamyśle: całego osiedla) abonament obszarowy. Uwaga, koszt abonamentu obszarowego jest jednak znacznie większy i wynosi 600 zł rocznie. ZDM udostępniło poniższą grafikę wyjaśniającą różnicę:

Różnice pomiędzy abonentami parkingowymi dla mieszkańców Warszawy w strefie SPPN (fot. ZDM Warszawa)

ZDM deklaruje, że podział SPPN na obszary został oparty o dane liczbowe w taki sposób, by każdy z obszarów charakteryzował się podobnym zapotrzebowaniem na miejsca dla mieszkańców. Osoby mieszkające na granicy obszarów będą mogły wybrać, w którym obszarze chcą parkować.

strefy w których obowiązywać będzie abonament obszarowy
Podział SPPN na obszary (fot. ZDM Warszawa)

Warto też pamiętać o tym, że osoby, które zdecydują się na znacznie droższy abonament obszarowy będą mogły parkować także w specjalnie wyznaczonych miejscach zarezerwowanych tylko dla mieszkańców.

abonament obszarowy i abonament rejonowy
Różnice pomiędzy abonentami parkingowymi w SPPN (graf. ZDM Warszawa)

Prosimy pamiętać, że oba abonamenty – zarówno rejonowy (dotychczasowy) jak i nowy (abonament obszarowy) dotyczą tylko jednego auta dla jednego mieszkańca. Jeżeli posiadasz dwa auta nie wykupisz dwóch abonamentów. Osoby, które używają np. samochodu osobowego, do celów prywatnych oraz drugiego auta do innych celów muszą sobie radzić z parkowaniem jak zwykli kierowcy, nie będący mieszkańcami Warszawy: w dni powszednie w godzinach 8 – 20 muszą płacić w strefie SPPN, chyba, że drugim autem będzie samochód bezemisyjny.

Przypominamy też, że parkometry staną niebawem również na Ochocie i Żoliborzu – termin wprowadzenia opłat za postów w rozszerzonej strefie SPPN został ustalony na 15 listopada 2021 roku.

Więcej pojazdów e-kontroli SPPN

Total
9
Shares