Rolls-Royce zaprezentował swój pierwszy w pełni elektryczny model – Spectre – który ma być otwarciem nowego rozdziału w historii marki. Całe portfolio modelowe Rolls-Royce’a do 2030 r. będzie elektryczne.
Stylizacja
Podczas prac nad zasadniczymi szkicami Spectre, zespół kreatywny marki inspirował się konceptami współczesnych jachtów, ich prostą i precyzyjną linią, inteligentnym wykorzystaniem refleksów i zastosowaniem przewężeń, by uzyskać budzące emocje sylwetki.
Rolls Royce Spectre posiada najszerszy grill tzw. Pantheon spośród wszystkich modeli Rolls-Royce’a. Jego lamelki są odpowiednio wyprofilowane, a cała konstrukcja jest zabudowana w jednej płaszczyźnie, tak aby powietrze opływało samochód. Po zmroku zobaczymy podświetlenie grilla przez 22 diody LED rozświetlające wypiaskowane tylne powierzchnie każdej lamelki. Ich odbity blask ma na celu stworzenie trójwymiarowego nocnego znaku rozpoznawczego. Wraz ze zmienioną figurką Spirit of Ecstasy grill wzmacnia imponujący współczynnik oporu, którego wartość wynosi jedynie 0,25 cd. Tym samym Rolls Royce Spectre jest najbardziej aerodynamicznym modelem w historii marki.
Ostra pionowa linia maski Spectre prowadzi wzrok ku tyłowi. Nadwozie tworzy wrażenie ruchu poprzez odzwierciedlenie mijanej pod nim drogi, podobnie do tego, jak na kadłubie jachtu regatowego tnącego fale odbija się ocean. To znany już chociażby z ostatniego modelu Ghost zabieg stylistyczny. Inspiracją dla wznoszącej się delikatnie do przodu linii boków był unoszący się dziób nabierającego prędkości jachtu motorowego.
Najbardziej dominująca w sylwetce Rolls Royce’a Spectre jest jego tylna część. Tylne lampy są elementem największego jednolitego fragmentu karoserii, jaki kiedykolwiek wyprodukowano dla modelu Rolls-Royce’a. Rozciąga się on od słupka A aż do przedziału bagażowego. Rolls Royce Spectre jest pierwszym od niemal 100 lat produkcyjnym dwudrzwiowym coupé, który będzie wyposażony w 23-calowe koła.
Wnętrze Spectre wyposażono w najbardziej zaawansowane technologicznie elementy Bespoke. Po raz pierwszy seryjnie produkowany Rolls-Royce może mieć drzwi z 5876 delikatnie rozświetlonymi „gwiazdami”. Otwierane “pod wiatr” drzwi można również zamówić z wyposażeniem w drewniane panele.
Nocny wątek przywołuje również rozświetlona deska rozdzielcza Spectre. Stworzona podczas dwóch lat i 10 000 godzin zespołowej pracy, zawiera tabliczkę z nazwą modelu otoczoną ponad 5,5 tys. gwiazd. Gdy samochód jest wyłączony, iluminacja deski (mieści się po stronie pasażera) jest niewidoczna.
Aluminiowa architektura
Rolls Royce Spectre powstał na bazie Architektury Luksusu – stworzonej przez markę aluminiowej przestrzennej ramy. Z myślą o Spectre inżynierowie Rolls-Royce’a przygotowali jej wersję o 30 proc. sztywniejszą w porównaniu z innymi modelami marki. Stało się to dzięki fragmentom z wytłaczanego aluminium i integracji baterii ze strukturą samochodu. Plastyczność konstrukcji pozwoliła również na umieszczenie podłogi w połowie pomiędzy strukturą progów, nie zaś na nich lub pod nimi. W utworzonym kanale pomiędzy baterią a podłogą przebiegają kable i system kontroli klimatyzacji. Sama bateria została zamontowana poniżej, zapewniając gładki profil pod podłogą. Bateria jest też materiałem wygłuszeniowym o wadze niemal 700 kg.
Cyfrowy świat Rolls-Royce’a
Spectre jest najbardziej zsieciowanym Rolls-Roycem w historii. Wraz z tym modelem Rolls-Royce wdrożyło system „Decentralised Intelligence”, który jest w stanie odbierać i procesować informacje od nienotowanej dotąd liczby czujników obecnych w samochodzie, które zarządzają rekordową liczbą funkcji.
Nowe czujniki zostały zestrojone i udoskonalone podczas programu jazd testowych obejmujących 2,5 mln km. Ogromna porcja danych i ich błyskawiczne przetwarzanie ma służyć zapewnieniu szybkości i dokładności reakcji silnika na wszelkie zmiany dotyczące różnych rodzajów drogi i zmiennej pogody.
Zawieszenie Plannar
Program jazd testowych po różnych zakątkach świata służył inżynierom do dostrojenia systemu zawieszenia Planar do aktualnej ery elektryfikacji. Korzystając z gamy systemów informatycznych, dzięki dokładnie sprecyzowanym reakcjom na sygnały od kierowcy i warunki na drodze, Planar ma zapewnić charakterystyczne wrażenia z „jazdy na latającym dywanie”.
Planar jest w stanie rozłączyć poprzeczne stabilizatory pozwalając każdemu kołu pracować niezależnie, co zapobiega wstrząsom powstającym, gdy jedna część samochodu napotyka na nierówność na drodze. System umożliwia również redukcję innych niedogodności powodowanych przez braki w nawierzchni.
Gdy system zidentyfikuje konieczność skrętu, Planar usztywnia amortyzatory, a system skrętności czterech kół zostaje przygotowany do aktywacji, by wejście i wyjście z zakrętu było jak najłatwiejsze. Podczas pokonywania zakrętu monitorowanych jest 18 czujników, ponadto parametry skręcania, hamowania, dostarczania mocy i zawieszenia są dostosowane do siebie tak, aby Rolls Royce Spectre pozostał stabilny.
Rolls Royce Spectre osiągi
Ostateczne dane dotyczące mocy, przyspieszenia i zasięgu wciąż są doprecyzowywane, jako że Spectre wchodzi w ostatnią fazę testów, które zakończą się w drugim kwartale 2023 r. Wstępne dane wskazują na to, że zasięg Spectre wyniesie 520 km WLTP, dostępny moment obrotowy to 900 niutonometrów z napędu o mocy 430 kW. Przyspieszenie do 100 km/h ma wynosić około 4,5 sek.
Zamówienia na Spectre można już składać. Pierwsi klienci otrzymają swoje samochody w 4 kwartale 2023. Cenowo Rolls Royce Spectre będzie pozycjonowany pomiędzy Cullinanem a Phantomem.