Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Piraci drogowi ukarani. Działania grupy SPEED w woj. mazowieckim

Grupa SPEED to odziały policji patrolujące drogi i wyłapujący kierowców łamiących przepisy. Ich działania są coraz bardziej skuteczne.
Polska Policja
Polska Policja (fot. Tomasz Warszewski / Shutterstock)

Przepisy przepisami, a wciąż niestety wielu kierowców je łamie. Szczególnie niebezpieczne są wykroczenia polegające na znacznym przekroczeniu dozwolonej prędkości. Policjanci z mazowieckiej grupy SPEED podsumowali swoje działania z ostatniego tygodnia. Ujawniono 1357 wykroczeń na drogach województwa mazowieckiego, z czego 1011 przypadków dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

21 kierowców złapano w minionym tygodniu za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. W efekcie prowadzący swoje auta ze zbyt ciężką nogą, oprócz mandatów karnych i uzbieranych punktów pożegnali się czasowo z prawem jazdy. W 18 przypadkach naruszenie przepisów było na tyle rażące, że policjanci odstąpili od wymierzenia mandatu karnego, zamiast tego od razu skierowali wnioski do sądów o ukaranie sprawców wykroczeń.

Funkcjonariusze grupy SPEED w ubiegłym tygodniu zatrzymali także 56 dowodów rejestracyjnych oraz złapali dwóch pijanych kierowców. Niby dwóch to niewiele, prawda? Nie. To o dwóch za dużo – połączenie nadmiernej prędkości z alkoholem to prosta droga do tragedii. Przynajmniej w dwóch przypadkach jazdy na “podwójnym gazie” tej tragedii udało się uniknąć.

Fakt, że droga jest ekspresowa nie oznacza, że możemy na niej jeździć dowolnie szybko (fot. Shutterstock)

Grupa SPEED patrolująca mazowieckie drogi namierzyła i ukarała w minionym tygodniu kolejnych piratów drogowych, przekraczających dozwoloną prędkość. O tym, że grupa ta działa aktywnie, przekonali się kolejni kierowcy, których “wyczyny” zarejestrowały kamery zamontowane w policyjnych radiowozach. W minionym tygodniu policjanci ujawnili ponad 1300 wykroczeń.
Działania grupy „SPEED” prowadzone są cyklicznie. Do zadań kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.

Nadmierna prędkość to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Grupa SPEED w województwie mazowieckim działa od lipca 2019 roku. Działa coraz skuteczniej, dlatego apelujemy – gdy się spieszysz, spiesz się powoli. Łamanie przepisów się zwyczajnie nie opłaca. A jeżeli chcesz wypróbować dynamikę swojego auta, to naprawdę nie trzeba narażać na śmierć siebie i innych uczestników drogi. Nie trzeba też jechać na niemieckie autostrady. Są w Polsce miejsca, gdzie możesz się sprawdzić. Legalnie.

Na załączonym nagraniu widzimy kilka przypadków z ostatniego tygodnia. W Dąbrówce Podłężnej kierowca Toyoty jechał z prędkością 173 km/h na drodze S8, na której największa dopuszczalna prędkość to 120 km/h. W Skurowie ukarano wysokim mandatem i 10. punktami karnymi 28-latka, który swoim Audi pędził 179 km/h. Tyle samo zmierzono 32-latkowi w Toyocie jadącej w Kuźni Koloni na trasie S7. Tak, owszem, drogi S8 i S7 to trasy szybkiego ruchu, ale nie “zbyt szybkiego”. Przypominamy, że na ekspresówce o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku limit to 120 km/h, a w przypadku drogi klasy S o jednym pasie w danym kierunku: 100 km/h.

Total
0
Shares