Nowa ustawa ws. poboru opłat drogowych dziś wchodzi w życie. Oznacza to zmianę dla każdego kierowcy prowadzące jakikolwiek pojazd o dmc powyżej 3.5 tony. Zmiany dotyczą nie tylko ciężarówek, ale także autobusów, czy innych rodzajów pojazdów o masie przekraczającej powyższy limit. Jak wygląda nowy pobór opłat drogowych w myśl wchodzących dziś w życie przepisów?
Podstawowa informacja to fakt, że władze zdecydowały o przedłużeniu do 30 września br. okresu przejściowego. W tym czasie kierowcy będą mogli korzystać równolegle zarówno ze starszego sytemu viaTOLL oraz nowego systemu poboru opłat drogowych opartego na pomiarach satelitarnych – e-TOLL. Rozpoczęcie opłat w nowym systemie ma rozpocząć się z dniem 1 lipca 2021 roku.
Od strony technicznej sposób pozycjonowania pojazdu to zasadnicza różnica pomiędzy wymienionymi systemami poboru opłat. W przypadku viaTOLL mamy pozycjonowanie radiowe o bardzo ograniczonej funkcjonalności w zakresie monitorowania opłat. Zupełnie inaczej ma być w nowym systemie e-TOLL, który nie dość że zapewnia pozycjonowanie satelitarne, to jeszcze na dodatek udostępnia użytkownikom szereg usług dodatkowych, takich jak np. dostęp do danych, dokumentów, historii opłat, pozycji etc. po zalogowaniu do konta klienta w dedykowanym serwisie online dla użytkownika systemu e-TOLL
Rejestracja w e-TOLL – jak? Zobacz
System e-TOLL jest też bardziej elastyczny jeżeli chodzi o sposób uiszczania opłaty za przejazd płatnym odcinkiem trasy szybkiego ruchu. Opłatę można zrealizować albo za pomocą dedykowanej, bezpłatnej aplikacji mobilnej na smartfonie, albo za pomocą urządzeń: OBU (On Board Unit) lub ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) – o ile jednak smartfon ma dziś raczej każdy kierowca, to w przypadku OBU/ZSL – auto, za które należy opłacić przejazd w systemie, musi być doposażone w odpowiednie urządzenia.
Warto zaznaczyć, że ułatwienie realizacji opłat to nie jedyne udogodnienie wprowadzane wchodzącą dziś w życie ustawą. Na zmniejszenie zatorów na trasach szybkiego ruchu wpłynie też fakt, że na wszystkich autostradach zarządzanych przez GDDKiA zlikwidowane zostaną bramki pobierające opłaty za przejazd, jednak ta część nowych przepisów wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy – od grudnia 2021 roku.
Pobór opłat drogowych w Polsce dotyczy 3660 kilometrów tras w Polsce, z tego 2525 km to autostrady i trasy szybkiego ruchu, a pozostałe 1135 km to drogi krajowe.