Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Popularność elektryków na świecie rośnie. Kto sprzedaje najwięcej aut elektrycznych? Raport #elektromobilność

fot. shutterstock

Jak podaje najnowszy raport niezależnej firmy analitycznej Canalys, w pierwszej połowie 2021 roku sprzedano 2,6 miliona pojazdów elektrycznych, czyli 160 proc. więcej niż w tym samym okresie 2020 roku. Mówimy tu o elektrykach I hybrydach plug-in. Sprzedaż samochodów elektrycznych mocno przekroczyła ogólny wynik branży samochodowej.

Gdzie sprzedaje się najwięcej aut elektrycznych?

chiński samochód elektryczny
W Chinach samochody elektryczne spotykane są coraz częściej. Chętnie używają ich też służby publiczne (fot. shutterstock)

Szczególne role odegrały tu Chiny I Europa. W Chinach w pierwszej połowie 2021 roku sprzedano 1,1 mln pojazdów elektrycznych, co stanowi 12% wszystkich sprzedanych tam samochodów osobowych. W Europie natomiast sprzedano 1 milion pojazdów elektrycznych, co stanowi 15% nowych samochodów. Sprzedaż pojazdów elektrycznych na tych dwóch rynkach stanowiła łącznie 87% całej sprzedaży pojazdów elektrycznych na całym świecie. Amerykanie wciąż jednak przywiązani są dla porównania do tradycyjnych rozwiązań. W pierwszej połowie 2021 r. sprzedano w USA 250 000 pojazdów elektrycznych, co stanowi zaledwie 3% sprzedanych nowych samochodów.

Chiny są dziś największym rynkiem dla elektryków

Xiaomi
Xiaomi zna się na nowoczesnych technologiach, ale czy poradzi sobie na rynku aut elektrycznych? (fot. shutterstock)

Popyt na pojazdy elektryczne w Chinach wciąż. Sprzedaż z pierwszej połowy 2021 to prawie tyle, ile sprzedano w całym 2020 r. W Chinach ogromny sukces odniosła Tesla, co zmotywowało chińskich producentów samochodów do szybkiego rozszerzenia oferty pojazdów elektrycznych. Pojazdy elektryczne takich marek jak Aion, BYD, Li Xiang, NIO i Xpeng sprzedają się dobrze, ale liderem jest maleńki Hongguang Mini EV z Wuling. Cztery z 10 najlepiej sprzedających się pojazdów elektrycznych w pierwszej połowie 2021 r. w Chinach to niewielkie samochody miejskie.

Nie tylko firmy motoryzacyjne interesują się elektromobilnością. Jedna z najbardziej prężnych chińskich firm technologicznych, Xiaomi, zainwestuje w elektryki na chińskim rynku 10 miliardów dolarów. Xiaomi tym samym może mieć plan na Teslę, zby pobić ją zarówno technologią, jak I ceną.

Europa coraz bardziej lubi elektryki

ładowarka do samochodu elektrycznego
W Norwegii ładowarki do aut elektrycznych są bardzo powszechne (fot. shutterstock)

„W niektórych krajach europejskich pojazdy elektryczne stanowią ponad jedną czwartą sprzedawanych tam nowych samochodów. Norwegia pozostaje światowym liderem, gdzie elektryki to ponad 80% sprzedaży nowych samochodów. Firmy poszerzają swoją ofertę pojazdów elektrycznych, oferując konsumentom coraz większy wybór. Unia Europejska ustaliła docelowe poziomy emisji dla producentów samochodów, a poszczególne kraje europejskie oferują zachęty dla konsumentów i wyznaczyły sobie cele dotyczące zakazu sprzedaży pojazdów z silnikiem spalinowym” – powiedział Sandy Fitzpatrick, wiceprezes ds. motoryzacji i mobilności w Canalys. „Wyzwaniem dla producentów samochodów jest nadążanie za popytem na pojazdy elektryczne podczas kryzysu związanego z dostawą komponentów do ich produkcji”.

USA wciąż z tyłu

Ford F z 1962 roku
Ameryka od zawsze kocha pick-up’y. Jeśli staną sie elektryczne, to mogą też przekonać kupujących do elektromobilności (fot. Wikimedia)

Patrząc na rynek pojazdów elektrycznych poza Stanami Zjednoczonymi, prezydent Biden wyszedł z inicjatywą inwestycji w wysokości 174 miliardów dolarów połączonej z zachętami i rozbudową infrastruktury ładowania, tak aby do 2030 roku sprzedaż elektryków w USA sięgnęła 40-50 proc. sprzedaży wszystkich aut. „zdobyć rynek pojazdów elektrycznych” i zobowiązał się do 40% do 50% wszystkich nowych sprzedaż samochodów w postaci pojazdów elektrycznych do 2030 r. Rynek amerykański jest zróżnicowany I według ekspertów praca and nim może potrwać. Szczególną role mogą odegrać tutaj bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych elektryczne pick-up’y.

Kto jest liderem sprzedaży samochodów elektrycznych?

Aktualnym liderem światowej sprzedaży elektryków jest Tesla (fot. shutterstock)
  • Tesla to numer jeden. Ma 15% udział na światowym rynku
  • Grupa Volkswagen zajmuje miejsce drugie z 13% udziałem w rynku. VW prowadzi w Europie, a sukces zawdzięcza rodzinie pojazdów elektrycznych ID. VW jednak boryka się jak inni zresztą, z zaległościami w zamówieniach i długimi terminami realizacji z powodu braku półprzewodników
  • Chińskie SGMW, czyli połączenie SAIC, GM i Wuling, zajmuje trzecie miejsce z 11% udziałem w światowym rynku. Dużym sukcesem grupy był mały Hongguang Mini EV w Chinach
  • BMW Group okupuje czwartą pozycję z 6% udziałem w rynku w pierwszej połowie 2021 r.
  • Stellantis również ma 6% udział w rynku. Nowy koncern wprowadzi cztery nowe platformy EV do użytku w pojazdach 14 marek należących do grupy. Udaną premierę miał elektryczny Fiat 500, w dobrej pozycji pomagają też pojazdy byłego PSA

Źródło: www.canalys.com

Total
0
Shares