Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche 911 Classic Club Coupe – jedyne takie

Porsche 911 Classic Club Coupe powstało na specjalne zamówienie dyrektora klubu Porsche of America. Dlaczego jest wyjątkowe?
Porsche 911 966 Classic Club Coupe
911 Classic Car Club, czyli wyjątkowo piękne 966 stworzone na nowo (fot. materiały producenta)

W Atlancie, stan Georgia, pokazano wyjątkowe wydanie Porsche 911. Egzemplarz to generacja 966, która przeszła szereg modyfikacji. Samochód zbudowano w Niemczech przez Porsche Classic, w kolaboracji z Porsche Club of America. Stoi za nim wyjątkowo ciekawa historia.

Nie tylko Porsche przeprowadza gruntowne renowacje klasycznych 911. Zobaczcie propozycję marki Singer:

Porsche 966: opuszczony egzemplarz z Kolumbii

classic club coupe 911
911 Classic Club Coupe (fot. materiały producenta)

Opowieść o Classic Club Coupe zaczęła się w Kolumbii, kiedy to dyrektor klubu znalazł opuszczone i zaniedbane Porsche 966 z 1998 roku. Szybko zapadła decyzja o uratowaniu egzemplarza. Samochód został wysłany do Niemiec na gruntowną renowację z użyciem oryginalnych części.

Samo odrestaurowanie auta było jednak zbyt pospolite. Postanowiono wszczepić do modelu hamulce i silnik z 996.2 GT3, czyli 3,6 litrowego, sześciocylindrowego Boxera o mocy 376 koni mechanicznych. Zabieg poskutkował fantastycznymi osiągami – do setki Porsche rozpędzi się w 4,5 sekundy, a prędkość maksymalna może przekroczyć nawet 290 km/h.

classic club coupe 911
Kaczy kuper to jeden z elementów charakterystycznych dla Carrery z 1972 roku (fot. materiały producenta)

Stylistyczne wykończenie samochodu inspirowane było Carrerą 2.7 z 1972 roku. Stąd też na karoserii pojawił się charakterystyczny “kaczy kuper”, kolorystyka i legendarne felgi. W środku zastosowano czarno-szary wzór tapicerki wykończony niebieskim kolorem, typowym dla Porsche Club of America. Nie dajcie się zmylić stylem retro – do samochodu zainstalowano nowoczesne gadżety, takie jak dotykowy ekran z usługami Apple CarPlay i Android Auto.

classic club coupe 911
Wnętrze w specjalnym wzorze z niebieskimi wstawkami, charakterystycznymi dla klubu z Ameryki (fot. materiały producenta)

Remastered 911 to kolejna propozycja na zupełnie nowe, stare Porsche. I to z polskiego garażu:

Jedyny taki egzemplarz

classic club coupe 911
Piękne felgi, również znane z Carrery 2.7 (fot. materiały producenta)

Cała renowacja finalnie skończyła się wyprodukowaniem fabrycznie nowego egzemplarza 966. Model zyskał nazwę 911 Classic Club Coupe i dostał oficjalny numer 001/001. Oznacza to nic innego, jak potwierdzenie przez Porsche autentyczności i wyjątkowości tego jednego, jedynego samochodu. Co ciekawe, powstał także bliźniak służący do testów drogowych, ale został rozebrany, by nie odbierać autentyczności głównego auta. To będzie prawdopodobnie najdroższe 966 w historii.

Total
0
Shares