Powstał interesujący Ranking TOP 100 Najlepiej Ocenianych Autoryzowanych Dealerów. Ważne: chodzi o to, jak dealerów oceniają klienci. Nie chcecie być potraktowani po macoszemu? Chcecie być obsłużeni profesjonalnie i z należytą dbałością? Z pewnością zastanawiacie się, gdzie są takie punkty. Dzięki badaniu przeprowadzonemu przez serwis PoznajDealera.pl znamy odpowiedź.
Wspomniany serwis PoznaDealera.pl przeprowadził badanie, które jest o tyle interesujące dla nas, konsumentów i osób zainteresowanych samochodami, że dotyczyło ono jakości usług świadczonych przez polskich dealerów wielu różnych marek. Co ważne, jakości z perspektywy klienta, a nie importera czy producenta samochodów. W rezultacie na podstawie opinii klientów powstał duży, interesujący Ranking TOP 100 Najlepiej Ocenianych Autoryzowanych Dealerów.
Metodologia dostosowana do realiów
Zaletą badania przeprowadzonego przez serwis PoznajDealera.pl jest to, że zamiast stosować najbardziej popularną w branży handlowej metodę analizy jakości świadczonych usług, czyli tzw. metodę tajemniczego klienta (z ang. Mystery Shopping), zmieniono podejście. Eksperci z PoznajDealera.pl słusznie wzięli pod uwagę, że dziś większość klientów (wg statystyk jest to odsetek sięgający 70 proc.) zanim dokona zakupu najpierw stara się znaleźć informacje i opinie na temat dealera w internecie. Co więcej, aż 98% konsumentów czyta recenzje internetowe podczas wyszukiwania lokalnych firm przynajmniej “od czasu do czasu”.
Ranking TOP 100 Najlepiej Ocenianych Autoryzowanych Dealerów w roku 2022 został opracowany właśnie na podstawie około 70 tysięcy opinii internetowych. Przy czym autorzy rankingu uwzględniają również kontekst ilościowy. Oznacza to, że jeśli Dealer A zebrał 3 opinie, wszystkie na najwyższą ocenę 5 i ma średnią 5.0, to wcale nie musi oznaczać, że jest on lepszy od Dealera B, który zebrał 100 opinii i uzyskał średnią 4,98. Ocena jest ważna, ale istotna jest również ilość opinii.
Badanie zostało przeprowadzone wśród 25 marek, natomiast do rankingu TOP100 zakwalifikowali się dealerzy reprezentujący łącznie 18 samochodowych marek takich jak Audi, BMW, Citroen, Cupra, Dacia, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Kia, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mini, Nissan,
Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Suzuki, Toyota, Volkswagen
i Volvo. Analizie poddano oceny dotyczące aż 1107 autoryzowanych stacji dealerskich w Polsce.
Dealer Skoda Koszalin z grupy Cichy-Zasada liderem
Według rzeczonego Rankingu najlepszym dealerem w Polsce okazał się dealer Skoda Koszalin należący do grupy Cichy-Zasada. Ten punkt uzyskał rankingową ocenę StarScore wynoszącą aż 98,77% deklasując konkurentów. Na taką ocenę koszalińskiego dealera wpłynęły nie tylko bardzo wysokie noty w poszczególnych opinii, jak i rekordowa ich liczba (aż 512). Ogólnie Grupa Cichy-Zasada może mieć powody do zadowolenia, bo w całym zestawieniu aż 20 stacji należało do tej Grupy. Kolejne miejsca na podium zajęły: Volkswagen Cichy Zasada – Centrum Poznań z oceną StarScore 91,52% oraz Volkswagen – KIM Gorzów Wielkopolski z oceną StarScore 91,04%. Wszyscy dealerzy z rankingu TOP 100 średnio otrzymują rocznie 203 opinie przy wysokiej średniej ocenie wynoszącej 4,79.
Ranking TOP 100 – najlepiej oceniane sieci dealerskie
Wynikiem analizy przeprowadzonej w ramach Rankingu jest też Lista Najlepiej Ocenianych Sieci Dealerskich w Polsce w roku 2022. Listę 25 sieci podzielono na trzy segmenty: marki mainstreamowe, marki premium oraz marki semi premium. Wśród marek mainstreamowych najwyższą notę uzyskała sieć dealerska marki Dacia, która ze średnią oceną 4,89 okazała się liderem zestawienia. Drugie miejsce zdobyła sieć dealerska Renault ze średnią oceną 4,72, na trzecim miejscu uplasowała się sieć dealerska marki Volkswagen również z oceną 4,72, ale z niższą liczbą łączną opinii, co wpłynęło na jej pozycję względem Renault.
Wśród marek premium, których w rankingu ujęto sześć, najlepiej wypadła marka Porsche. Sieć dealerska Porsche szczyci się średnią oceną 4,75. Z kolei najsłabiej w tym lukratywnym segmencie wypadła marka Mercedes-Benz ze średnią ocen 4,31, która była nie tylko niższa od pozostałych marek w segmencie premium, ale też była niższa od najniżej notowanej marki mainstreamowej (Opel z oceną 4,38).
Wszystkich zainteresowanych lekturą pełnej treści raportu odsyłamy do publikacji.