Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Prawo jazdy kategorii B1. Na co pozwala?

Jakie zasady określa prawo jazdy kategorii B1? Wyjaśniamy niuanse związane z tą kategorią uprawnień do prowadzenia pojazdów.
fot. Liegier materiały prasowe

Chyba nie ma nastolatka, których choć przez chwilę nie myślałby o prowadzeniu własnego auta, czy prowadzeniu auta w ogóle. Żeby w Polsce został pełnoprawnym kierowcą wymagana jest pełnoletniość, czyli ukończone 18 lat, by móc otrzymać prawo jazdy. Od tej zasady są jednak wyjątki i tym razem zajmiemy się przypadkiem interesującym szczególnie młodzież. Wyjaśniamy czym jest i do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B1.

Od jakiego wieku prawo jazdy B1?

Skończyłeś 16 lat? Możesz mieć prawo jazdy kategorii B1 (fot. Shutterstock)

Zacznijmy od limitu wiekowego. O prawo jazdy kategorii B1 mogą starać się osoby, które ukończyły 16 lat. Przy czym, żeby być ścisłym, samo szkolenie w tym kierunku młody człowiek może rozpocząć nie wcześniej niż 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku. Zatem jeżeli skończyłeś/aś 15 lat i 9 miesięcy możesz już starać się o prawo jazdy kategorii B1.

Czym można jeździć z kategorią B1?

Linia modelowa mikrosamochodów marki Aixam (fot. Aixam)

Niestety, na pewno nie zwykłym samochodem osobowym. Zgodnie z aktualnymi przepisami osoby posiadające uprawnienia kategorii B1 mogą prowadzić czterokołowca oraz motorower. Oczywiście nie każdego czterokołowca, bo mamy tu pewne ograniczenia.

Jeżeli chodzi o pojazd czterokołowy, najczęściej spotyka się tu quady, ale nie tylko nimi może jeździć młody posiadacz prawa jazdy kategorii B1. Co do zasady ograniczeniem jest masa pojazdu czterokołowego – w przypadku osobowego nie może być większa niż 400 kg, a w przypadku pojazdu do przewozu towarów może on ważyć co najwyżej 550 kg. Kolejnym ograniczeniem jest moc maksymalna takiego pojazdu: nie może ona przekroczyć 15 kW, czyli ok. 20 KM.

W przypadku motorowerów ograniczenia wynikają z samego charakteru pojazdu. Motorower ma silnik o pojemności nie większej niż 50 cm3 i nie może jechać szybciej niż 45 km/h. Jeżeli coś wygląda jak motorower, ale ma większą moc to nie jest motorowerem i poruszanie się takim pojazdem przez posiadacza prawa jazdy kategorii B1 będzie złamaniem przepisów.

Jak zdobyć prawo jazdy B1?

Zasadniczo ścieżka jaką trzeba pokonać jest taka sama jak w przypadku “dorosłej” kategorii B (fot. Shutterstock)

Bardzo podobnie jak każde inne prawo jazdy. Szczegółowo wyjaśniliśmy całą procedurę podejścia do prawa jazdy od złożenia wniosku po odbiór dokumentu po zdanym egzaminie w naszym wcześniejszym poradniku, do którego lektury was zachęcamy:

Jak zdobyć prawo jazdy w Polsce

W skrócie należy najpierw zdobyć orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do prowadzenia pojazdów, następnie złożyć w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania wniosek o wydanie prawa jazdy wraz ze zdjęciem. Nieletni powinni przyjść z rodzicem/opiekunem, bo wymagana jest zgoda rodzica. Po akceptacji wniosku przyszły posiadacz prawa jazdy kategorii B1 otrzymuje numer PKK, który będzie mu potrzebny na dalszej drodze: w szkole nauki jazdy, na egzaminie i podczas odbioru prawa jazdy.

Ile kosztuje zrobienie prawa jazdy B1?

Niestety, kategoria B1 wcale nie jest tańsza niż “dorosłe” B (fot. Shutterstock)

Również w tym wypadku odsyłamy was do obszernego poradnika dotyczącego wszystkich kosztów związanych z chęcią nabycia uprawnień do prowadzenia pojazdów – każdej kategorii.

Ile kosztuje prawo jazdy?

Tutaj przypomnimy tylko zasady dotyczące opłat związanych z kategorią B1 (dotyczą także kategorii bardziej ogólnej, czyli B):

  • badanie lekarskie: 200 zł
  • opłata za wydanie dokumenty prawa jazdy: 100,50 zł
  • zdjęcie (koszt zależny od studia): od 15 do nawet 50 zł
  • opłata za kurs: zależnie od placówki, może wynieść nawet ok. 2 tys. zł
  • koszt egzaminu teoretycznego: 30 zł za każde podejście
  • koszt egzaminu praktycznego: 140 zł za każde podejście (do egzaminu praktycznego możesz podejść dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego!)

Jakie samochody na B1?

Istnieje kategoria aut, z której mogą legalnie korzystać posiadacze praw jazdy kategorii B1 – to tzw. mikrosamochody. Poniżej prezentujemy dwa przykładowe modele:

Romet 6E

Elektryczny mikrosamochód Romet 6E (fot. Romet)

Mały, dwumiejscowy samochód elektryczny, wg prawa klasyfikowany jako czterokołowiec lekki (co oznacza, że mogą go prowadzić także osoby posiadające kategorię AM – może nim jeździć nawet 14 latek, który zdobędzie uprawnienia kategorii AM!). Silnik ma moc 4 kW, która przekazywana jest na tylną oś. Prędkość maksymalna to 45 km/h, zasięg podawany przez producenta: 106 km. Auto ładowane jest ze zwykłego gniazdka. Cena? Niecałe 30 tys. zł.

Microcar M.GO

Microcar M.Go (fot. materiały producenta)

Kolejne autko kwalifikowane jako czterokołowiec lekki, legalne dla kategorii prawa jazdy AM i B1 (a także wszystkich wyższych), automatyczna skrzynia CVT, prędkość maksymalna 45 km/h. Do wyboru są dwa małe silniki wysokoprężne o mocy 6 kW każdy. Różnią się pojemnością 478 ccm lub 498 ccm. Cena? Również ok. 30 tys. zł

Prawo jazdy kategorii B1 – czy warto?

Dla większości nastoletnich miłośników motoryzacji kategoria B1 nie będzie opłacalną inwestycją. Głównie dlatego, że tak naprawdę z tej kategorii korzysta się maksymalnie dwa lata. Wraz z osiągnięciem pełnoletności każdy, kto już jest (B1), albo chciałby zostać kierowcą stara się już o “pełnoprawną” kategorię B – najpopularniejszą w Polsce. Oczywiście są scenariusze, kiedy prawo jazdy B1 może okazać się przemyślaną inwestycją we własne umiejętności i w czas. Na przykład, gdy młody człowiek uczy się w znacznej odległości od domu, a dojazd środkami komunikacji publicznej jest utrudniony, zdobycie uprawnień na kategorię B1 i zakup mikrosamochodu jest jakimś rozwiązaniem, ale to już każdy powinien rozważyć względem własnej sytuacji.

Total
3
Shares